
Moře v láhvi - jak lze využít mořský louh?
Zkusili jste už koupel s mořským louhem? Koncentrovaná mořská voda vás zásobí minerály a stopovými prvky a z vany vylezete jako znovuzrození. Ale mořský louh má širší použití než jen přísada do koupele. V článku se dozvíte, jakým způsobem jej můžete použít k podpoře své pohody a zdraví.

Z mořské vody se získává nejen mořská sůl, ale také mořský louh. Je to vlastně koncentrovaná mořská voda, která se dá využít pro balneologické účely, neboť obsahuje množství minerálů, především hořčík, vápník, draslík, sloučenin síry a stopových prvků, které mají příznivý vliv na pokožku, pohybový aparát a dýchací cesty.
Mořský louh se využívá také jako přísada do kosmetických přípravků pro zlepšení účinků krémů, masek nebo peelingů.
Koupel
Celotělová nebo částečná koupel zásobí tělo prostřednictvím pokožky minerály, což prokrví pokožku, pomáhá uvolnit svalstvo, příznivě ovlivňuje onemocnění jako revma či artróza, při hemeroidech a také je vhodnou doplňkovou terapií při chronických kožních onemocněních (psoriáza, akné, ekzém).
Připravte si 15 – 30 minutovou koupel promícháním půl litru (pro suchou a citlivou pokožku) až litru louhu v běžné vaně s příjemně teplou vodou kolem 38°C a vyhraďte si po něm minimálně 20-30 minut k odpočinku v teple.
Pro částečnou koupel na 10 litrovou nádobu pro máčení nohou bude stačit 1-2 dcl mořského louhu.
Inhalace a kloktání
Mořský louh je vhodný i do inhalátoru, ale pozor! Je nutno jej dostatečně zředit, jinak by vysoká koncentrace solí mohla podráždit sliznici nosu a hrdla.
Pro inhalační přístroje dodržujte ředění 1:20, například 5 ml mořského louhu s 95 ml vody. Chcete-li se napařovat klasicky „nad hrncem“, zamíchejte 1 dcl louhu do 1 litru horké vody a inhalujte při problémech jako je alergická rýma, chronická bronchitida, astma a běžné infekce horních cest dýchacích.
Při aftách, paradentóze a jako prevence zubního kazu se doporučuje vyplachovat a kloktat zředěným mořským louhem. Připravte si nejprve slabší koncentraci a pokud vám proplach přináší úlevu, můžete ji postupně zvyšovat až na poměr 1:5.
Obklad, zábal, oplachování
Při drobných poraněních, ekzémech, plísňových infekcích, pocitu únavy rukou a nohou a bolestech kloubů a svalů si dopřejte krátkodobou koupel končetin ve zředěném louhu, obklad nebo zábal.
Na zábal si připravte menší množství směsi mořského louhu a teplé vody. Pro použití na pokožku můžete doporučený poměr 1:10 navýšit na 1:5 až 1:3 podle místa aplikace. Namočte do směsi ručník nebo bavlněnou látku a nechte 15 – 20 minut působit přímo na postiženém místě.
Remineralizace sprejováním
Pro doplnění minerálů můžete zředěný louh použít podobně jako hořčíkový olej, nanést nebo nasprejovat na pokožku, nechat přirozeně uschnout nebo po přiměřené době působení (20-30 min) opláchnout.
Upozornění na závěr
Použití mořského louhu se nedoporučuje při otevřených ranách a některých onemocněních (těžká hypertenze, srdeční onemocnění). U dětí, seniorů, problematické a velmi citlivé pokožce nebo při komplikovaných zdravotních stavech volte nižší koncentraci louhu nebo se o vhodnosti jeho použití poraďte s lékařem.