Anatomický pohled na břišní svalstvo a benefity masáže břicha
Dnes se podíváme na břicho z anatomického pohledu. Najdeme tam několik svalů, největší svaly čtyři, přímý, příčný, zevní a vnitřní šikmý sval břicha. Pojďme si popsat, jak vypadají, kde jsou uloženy a co je jejich úkolem a pak nám už bude jasné, proč bychom na masáž břicha neměli při celotělové masáži nebo celkové péči o klienta zapomínat.
Nejhlubší vrstva: příčný sval břicha
Břicho a boky tvoří čtyři velké svaly. Nejhlubší vrstvou je příčný sval břicha (m. transversus abdominis), jehož vlákna jsou uspořádána kolmo na svislou osu těla a vytvářejí jakýsi „korzet“ kolem břišní dutiny. Tento sval je důležitý pro stabilizaci páteře a pánve, pomáhá při dýchání a regulaci nitrobřišního tlaku (například při zvedání těžkých břemen). či tzv. vypuzovacích silách – při zvracení, močení a defekaci, ale i porodu.
V příčném svalu najdeme přibližně v polovině vzdálenosti mezi pupkem a stydkou kostí takzvanou obloukovou čáru nebo linii (arcuate line), což je díra, resp. předěl ve svalu, přes který prochází přímý sval břicha (rectus abdominis) za příčný sval a tvoří v oblasti pod obloukovou čarou nejhlubší vrstvu.
Toto specifické uspořádání břišních svalů má význam při dýchání a v těhotenství. Při hlubokém výdechu poskytuje mechanickou výhodu pro vytlačení vzduchu z plic při hlubším než běžném výdechu. V těhotenství umožňuje uspořádání svalů pod arcuate line větší flexibilitu a přizpůsobivost dolní části břicha a po porodu podporuje stahování dělohy a návrat břišních orgánů do původní polohy.
Six pack nebo i ne: přímý sval břišní
Přímý sval břicha (rectus abdominis) je uložen pod vnějším šikmým svalem břicha, je překryt aponeurózami (šlachovými rozšířeními) ostatních břišních svalů, které vytvářejí pochvu přímého svalu břicha. Toto uspořádání umožňuje přímému svalu břicha vyniknout na povrchu (six-pack), i když není nejsvrchnějším svalem v anatomickém smyslu. Většina populace ale na to nemá sval dost vypracovaný a zejména ho zakrývá tenčí či hrubší vrstva podkožního tuku.
Aponeuróza je typ vazivové tkáně, plochá, šlachovitá membrána převážně z hustého kolagenového vlákna, která pokrývá větší plochy těla a připojuje svaly ke kostem nebo jiným strukturám. Je méně pružná než sval, ale silná a odolná vůči tahu. Podporuje přenos síly vyvinuté svaly a poskytuje stabilitu a oporu pro okolní tkáně, pomáhá tím udržovat tvar těla a orgánů, má tedy nezastupitelnou roli v biomechanice pohybu a stability těla.
Bílá linie (linea alba) spojuje levou a pravou část přímého břišního svalu. Je to vertikální pás fibrózní tkáně, který se táhne od hrudní kosti až po spoj stydké kosti. Tvoří ji hustá vazivová tkáň, a u lidí s vypracovaným břišním svalstvem a v dobré kondici nebo naopak velmi hubených může být dobře viditelná, stejně jako v těhotenství, kdy se rozšíří a rozděluje bříško v podobě hnědého pruhu (linea nigra). Šlachové pruhy (intersectiones tendineae) dělí přímý břišní sval horizontálně do podoby známých 6 kousků. Tyto části nemusí být souměrné, co se velikosti týče.
Šikmé svaly břicha: ve dvou směrech
Oba šikmé svaly břicha obepínají boční části trupu. Zevní šikmý sval břicha (obliquus externus abdominis) je nejsvrchnější vrstvou a jeho vlákna směřují od žeber dolů k linia alba a pánevní kosti.
Vnitřní šikmý sval břicha (obliquus internus abdominis) má vlákna směřující více vzhůru od stydké a kyčelních kostí.
Oba šikmé svaly břicha umožňují pohyb a otáčení do stran, přičemž v souladu se směrem vláken a možnostmi jejich stahování při otáčení vnější sval zabírá na opačné straně, než je směr otáčení, ale vnitřní šikmý sval shodně se směrem otáčení. Například, když se otáčíte doprava, aktivuje se levý vnější šikmý sval a pravý vnitřní šikmý sval. Při úklonech se aktivují oba svaly (vnější i vnitřní šikmý) na straně úklonu.
Protichůdná aktivace vnějšího a vnitřního šikmého svalu při rotaci trupu je důležitá pro přesné a kontrolované pohyby. Společně s dalšími břišními svaly a svaly zad vytvářejí komplexní systém, který umožňuje různé pohyby trupu a poskytuje stabilitu páteři.
Pokud si neumíte z popisu uložení jednotlivých břišních svalů představit, doporučujeme například toto video.
Proč zařadit masáž břicha do nabídky masérského salonu?
Masáž břicha je procedura, která vyžaduje komunikaci s klientem a cit. Některé techniky dokonce učí hloubkovou masáž břicha, ale pokud nemáte potřebné proškolení, rozhodně se do ní nepouštějte, abyste nepoškodili vnitřní orgány.
Proč bychom vlastně měli zařazovat masáž břicha? Stejně jako u nohou vymasírujeme přední i zadní část, je vhodné kromě masáže zad uvolňovat i břišní svaly. Takto uvolníme celý střed těla a můžeme očekávat několik přínosů:
1. Uvolnění napětí a tonizace
Stres, strach a napětí často cítíme právě v oblasti břicha, zároveň břišní svalstvo bývá ochablé. Obě tyto nesrovnalosti může masáž upravit.
2. Zlepšení krevního oběhu a trávení
Masáž je cestou k lepšímu zásobování svalů kyslíkem a živinami a stimuluje peristaltiku střev, k lepšímu trávení nepřispívá jen dotek samotný, ale také zklidnění, které signalizuje tělu, že je čas na vyživení a regeneraci.
3. Podpora lymfatického systému
Uvolnění břicha, odstranění nadbytečné tekutiny a toxinů ze svalstva i vnitřních orgánů. V rámci trávicí soustavy má tělo mnoho lymfatických uzlů pro ochranu před nežádoucími látkami, které zkonzumujeme potravou.
4. Tlumení bolesti
Masáž uvolňuje a tím zmírňuje bolest v břišních svalech, které také trpí při nevhodných pohybových návycích.
5. Zlepšení vnímání a postury
Masáž břicha přesune pozornost o oblasti břišních svalů, zlepší vnímání jejich polohy a pohybu a tím může vylepšit celkovou posturu těla.
Při celotělových masážích se často na masáž břicha a hrudníku zapomíná, jako by nebyly nijak zvlášť důležité nebo jako by si je klienti, jelikož na ně dosáhnou, uměli lépe pomasírovat sami. Anatomický pohled nám zdůrazňuje důležitost břišních svalů pro pohyb, pružnost a stabilitu těla a také pro ochranu a podporu vnitřních orgánů. Masáží břicha rozhodně tělu prospíváme, nezapomínejme ji zařazovat do nabídky a ukazovat klientům, že se po ní mohou cítit příjemně a zdravěji.