Činnost nervového systému
Nervový systém zprostředkovává vztahy mezi vnějším prostředím a organismem, jakož i mezi všemi částmi vnitra organismu. Zajišťuje odpověď organismu na podněty vnějšího prostředí a z orgánů, jakož i funkční citlivost všech procesů v organismu.
Ústřední (centrální) nervová soustavazprostředkovává spojení center s periferií. K cerebrospinálním (mozkomíšním) nervem patří 12 párů mozkových a 32 párů míšních nervů.
Všechny skupiny a oddíly nervové soustavy jsou ve vzájemném funkčním a morfologickém vztahu a jsou od sebe životně závislé. Uvnitř nervové soustavy probíhají procesy, které vyúsťují do vědomých, ale i automatických dějů. Tyto mohou být jednoduché a také velmi složité. Jsou to reflexy probíhající na různé úrovni.
Vegetativní nervy dělíme na:
Sympatický nerovové systém, sympatikus je součástí autonomního nervového systému podílejícího se na řízení vnitřních orgánů a cév. Aktivuje se při stresu. Má opačné účinky jako parasympaticus.
Parasympatický nerovové systém, parasympatikus je součást autonomního nervového systému řídícího vnitřní orgány, cévy a některé další orgány. Zvyšuje činnost trávicího systému, zpomaluje srdeční činnost, zužuje průdušky, zmenšuje zornici, způsobuje erekci aj.. Má opačný účinek než sympatikus a je aktivován v klidu.
Nervová soustava řídí a koordinuje funkce organismu a jeho interakci s okolím.
Základní stavební a funkční jednotkou nervové soustavy je nervová buňka (neuron). Neuron má schopnost přijmout podnět z prostředí, přeměnit ho na nervový vzruch a předat dalšímu neuronu, tj. základním úkolem nervových buněk je přijímat, vést a předávat signály.
Složení neuronu:
Z těla nervové buňky vybíhají:
- dendrity - dostředivé výběžky, krátké, bohatě větvené. Dendrity vstupuje do neuronu nervový vzruch.
- neurit (axon) - odstředivý výběžek, je pouze jeden. Nervový vzruch vede ven. Povrch neuritu je chráněn dvojitou pochvou, její vnitřní vrstva je tvořena myelinem (vrstvička tukovité látky). Vnější vrstva je tvořena Schwannovými buňkami.