Co pomůže při zácpě? Například i masáž
Zácpa je nepříjemný stav, kdy naše střeva neplní jeden z úkolů trávicího traktu - vylučování. Zácpou trpí podle statistiky až 30% populace, častěji ženy. Věkem její výskyt narůstá a trápí až polovinu lidí nad 65 let. Přečtěte si pár tipů, co dělat při zácpě a jak může při ní pomoci masáž.
Kdy jde o zácpu
Tento stav nelze jednoduše definovat počtem návštěv toalety za den nebo za týden. Obecně se za zácpu považuje, pokud se člověk vyprazdňuje méně než 3x týdně nebo i při častějším vyprazdňování pociťuje diskomfort, křeče a bolesti.
Hodnotí se i tuhost, tvrdost a suchost stolice, která by měla být tvarovaná a opouštět tělo bez píchání v břiše, bolestí nebo nadměrného tlačení. Po vyprázdnění byste měli pociťovat úlevu a mít příjemný pocit prázdnoty ve spodní části břicha. Rozhoduje tedy spíše to, zda se jedná o proces pravidelný a bezbolestný.
Kdy nás zácpa trápí nejčastěji
Kromě věku riziko vzniku zácpy stoupá i při stresu, cestování, těhotenství, jako sekundární příznak při některých onemocněních trávicího, neurologického, urologického a gynekologického charakteru, při nedostatečné funkci štítné žlázy a také při užívání některých typů léků, například antidepresiv nebo sedativ. Roli hraje i dědičnost.
Největším nepřítelem pravidelné stolice je její zadržování ze společenských důvodů a pro pocity studu. Jednoduše nejdeme „na velkou“, když se nám zdá, že se to nehodí nebo si nejsme jisti čistotou toalet či soukromím. Toto může být problém při návštěvách, cestování, ale i v práci.
Tento proces je pro mnohé lidi intimní a nejraději jej provádějí v pohodlí a bezpečí vlastního domova. Při častém odkládání potřeby se však ztrácí nepodmíněný defekační reflex. Ten se při chronické zácpě musí znovu vybudovat nácvikem. Po probuzení je třeba vypít jednu nebo dvě sklenice vody, věnovat se běžné ranní rutině, do které je vhodné zařadit krátké cvičení a nechat si dostatek času na posezení na wc.
Jak mít trávení v pořádku
Zásady zdravého životního stylu zná asi každý, ale dodržujeme je? Mohou nám pomoci i v případě, že řešíme akutní nebo opakující se zácpu. Pouze pro úplnost, pokud náhle vzniklá zácpa je doprovázena silnými bolestmi břicha, křečemi, nevolností, zvracením a zvýšenou teplotou, nebo objeví-li se ve stolici krev, je třeba rozhodně kontaktovat lékaře.
Co pomáhá proti zácpě:
- přiměřený pitný režim s vyloučením alkoholu,
- dostatek vlákniny ve stravě (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo a vločky, kyselé mléčné produkty pro obsah probiotik),
- olejovité potraviny (ořechy, semínka – chia, lněné; za studena lisované oleje),
- přiměřený každodenní pohyb (vhodné jsou například chůze, jízda na kole, plavání, ale i posezení si v hlubokém podřepu několik minut denně),
- omezení stresu,
- pravidelnost, návyk (dostatek času na toaletu a neodkládání potřeby).
Masáž a koupel proti zácpě
Teplá koupel je jedním z příjemných způsobů, jak tělu ulevit při zácpě. Osvědčenou přísadou do koupele je epsomská sůl, která díky vysokému obsahu hořčíku a síranů rozpouští spasmy a celkově uvolňuje a zklidňuje organismus.
Masáž břicha se provádí ve směru hodinových ručiček, nejlépe 2 – 3 krát denně. Před masáží se doporučuje oblast břicha nahřát, můžete použít termofor nebo nahřátý ručník. Vhodný je sezamový olej, který masírovanou oblast příjemně prokrví a prohřeje.
Pro zvýšení účinků masáže můžete do masážního oleje přimíchat éterické oleje:
- máta peprná (pepermint) 2 kapky do čajové lžičky nahřátého sezamového oleje, při masáži vdechujte vůni máty nebo doplňte terapii difuzováním mátového oleje,
- zázvor 3-5 kapek smícháme s 30 ml sezamového oleje a používáme k masáži břicha 2-3x denně,
- rozmarýna uvolňuje křeče a spasmy, používáme stejně jako mátový olej,
- citron pomáhá zároveň i proti stresu, po masáži se nevystavujte přímému slunečnímu záření.
Jak postupovat při masáži břicha
Sedněte nebo lehněte si tak, abyste měli uvolněné břicho. Nohy si podložte pod koleny nebo je sehněte v kolenou. Masáž provádějte ve směru hodinových ručiček a ve tvaru podkovy, neboť spodní část břicha (močový měchýř) masírujeme jen jemně.
Začněte napravo v jamce u bederní kosti, použijte masážní olej a pevným jemným hlazením promasírujte břicho dokola, jako byste jej natírali hustým tělovým mlékem.
Potom použijte obě ruce, začněte znovu napravo a promasírujte břicho směrem k žebrům, pod žebra příčně k levému boku a nalevo směrem dolů k pánvi, stále ve směru hodinových ručiček. Řiďte se svými pocity, volte přiměřený tlak a na místech, kde vám je masáž příjemná, proveďte více tahů.
Masírujte všemi čtyřmi prsty a střídavě dělejte krátký masážní pohyb pravou a levou rukou, jako byste napodobovali slavný taneční krok moonwalk Michaela Jacksona.
Znovu začněte zprava a promasírujte celé břicho ve směru hodinových ručiček malými kroužky, také ve směru hodinových ručiček. Skončete v levé části břicha u pánve.
Na závěr si můžete bříško ještě přebubnovat jemně dokola bříšky prstů a zahladit tak, jako na začátku masáže. Pár minut si poležte v teple.
Masáž si dopřejte 2-3x denně, ale často se dostaví úleva již při prvním promasírování.