Trápí vás nadváha? Zkontrolujte si 5 aspektů životního stylu

7.11.2023Fit a v pohoděČtení do 10 minut

Lidské tělo je stvořeno pro pohyb. Moderní doba však má jiné nároky, kterým se naše těla odmítají přizpůsobit a proti nedostatku pohybu protestují bolestí, nepružností a také zvyšováním zásob tuku. Pokud jste jedním z těch, kteří cítí, že jejich tělo má o pár kilo více, než je pohodlné, možná v dnešním článku naleznete inspiraci pro změnu.

Nadváha je nejrozšířenější civilizační onemocnění

Jak si ověřit, jestli máte nadváhu

Nadváha a obezita jsou považovány za nejrozšířenější civilizační onemocnění, která přinášejí s sebou zvýšené riziko vzniku dalších onemocnění.

Pokud si nejste jisti, zda trpíte nadváhou, pro základní zhodnocení se běžně používají tři parametry, které si dokážete zkontrolovat i sami doma.

1. Obvod pasu - rizikový je obvod pasu nad 88 cm u žen a nad 102 cm u mužů. Některé zdroje uvádějí přísnější kritéria 80 a 94 cm.

2. BMI (body mass index) bere v úvahu nejen poměr výšky a váhy, ale také věk. Lhát může u mimořádně osvalených lidí, kteří pro vyšší váhu podle indexu spadají do kategorie obezity, i když mají minimální množství tuku. Tabulky pro zhodnocení BMI lze snadno najít na internetu.

3. WHR index neboli centrální obezita je poměr obvodu pasu a boků. Rizikové jsou hodnoty nad 0,8 u žen a 0,95 u mužů.

Životní styl a nadváha

Dobrá zpráva je, že zhubnout je poměrně snadné. Pokud jste se teď zasmáli, pozor, nikdo netvrdí, že je to snadné. Pro relativně zdravé lidi platí, že stačí správně nastavit základní aspekty životního stylu a váha se upraví sama.

I když se nám zdá, že naše tělo přibírá schválně, cílem organismu je být zdravý a v co nejlepším stavu vzhledem k podmínkám, v jakých musí fungovat. A právě tyto podmínky určujeme my naším životním stylem.

Někdy stačí paradoxně provést jen malou změnu, tělo zareaguje a začne s námi spolupracovat. Nejlepším pečovatelem, trenérem i lékařem jsme si my sami, neboť se nejlépe známe. Vezměte si pero a papír a upřímně si zhodnoťte každý aspekt.

Dostatek spánku je při hubnutí důležitý

1. Spánek
Mimořádně příjemná věc, na kterou si často nevyhradíme dostatek času. Najděte si svoji ideální délku času spánku, ale myslete na to, že podle výzkumů je to minimálně 7-7,5 hodiny. Spánek je časem na regeneraci a spíte-li běžně 6 a méně hodin, vaše tělo je ve stresu a brání se ukládáním tuku. Ponocování je často spojeno také s konzumací nevhodných potravin.

Dobré výsledky se u některých lidí dostaví i zařazením krátkého spánku do 20 minut v časných odpoledních hodinách, což má pravděpodobně souvislost s odbouráním stresu.

2. Pitný režim
Přiměřené množství tekutin je esenciální podmínkou pro dobře fungující metabolismus. Nároky těla na vodu se mohou podstatně měnit podle prostředí a činnosti, kterou vykonáváme. Až překvapivě často lidé například v práci méně pijí, aby je nezdržovalo chození na toaletu. Ochuzují tím tělo nejen o hydrataci, ale také o možnost rozhýbat se a změnit polohu cestou na wc.

3. Jídlo
Tak toto je velké téma. Všichni přibližně víme, co bychom měli jíst, někdy jsme si ne úplně jisti v tom, kolik bychom měli jíst. Nastavte si svůj vlastní režim, protože každý je individualita a má jiné potřeby. Jedno ale máme společné. Pocit hladu je to, o co se můžeme opřít při přemýšlení, kdy jíst. A pokud budete své jídlo konzumovat vědomě, v klidném prostředí a tempu, pocit nasycení vám dá vědět, kdy máte dost.

Důležitě je také potěšení z jídla. Nekažte si ho tím, že prohlásíte vše zdravé za nechutné. Silná omezení v množství jídla nebo odpírání si jídla, na které máme velkou chuť, obyčejně nevydrží. Dopřejte si také méně zdravé alternativy v přiměřeném množství a samozřejmě ne denně a vychutnejte si je bez výčitek svědomí.

Neexistuje jeden stravovací směr, který by vyhovoval všem a celoživotně. Obsahuje-li jakékoli zákazy a vynechává některé druhy potravin, pravděpodobně jej nebudete schopni dlouhodobě dodržet. Samozřejmě mluvíme o zdravých lidech, při zdravotních problémech nebo alergiích se nutně některým potravinám vyhnout musíme.

4. Stres
Kolik se toho namluvilo o stresu. Faktem zůstává, že stresu se vyhnout nedá. Negativní distres můžeme jen kompenzovat správným nastavením mysli, vyváženým odpočinkem a zařazováním pozitivního eustresu do života.

Sepište si seznam toho, co vás umí potěšit, dostat do pohody a dobré nálady, co vám umožňuje zapomenout na starosti. Obyčejně je to hobby, dobré vztahy, nové zážitky nebo i pravidelná masáž.

Negativní stres se často snažíme vykompenzovat a nejjednodušší cestou je alkohol nebo jídlo, které nám v těle okamžitě vyplaví hormony štěstí. A salát to bohužel není.

5. Pohyb
Renomovaný český fyzioterapeut Pavel Kollář to popsal velmi výstižně: „Hýbeme se buď málo, nebo špatně a pohyb se vytrácí nejen ze života, ale i z medicíny.“ Všichni víme, že přiměřený pohyb našemu zdraví prospívá a jednostranná zátěž ho poškozuje, ale v množství denních povinností není jednoduché nastavit se na ideální životní styl.

Pohyb je klíčový pro zdraví i hubnutí

Všimli jste si, že jsme nenapsali sport? Naše tělo totiž spotřebovává energii i tehdy, když jen pasivně ležíme nebo spíme, ale tehdy jí spaluje samozřejmě poměrně málo. Jakýkoli pohyb se počítá, hlavní je nepřesedět pracovní dobu na židli a zbytek dne na gauči. Máte-li fyzicky namáhavou práci, obvykle se jedná o jednostranné zatěžování těla, snažte se jej ve volném čase vykompenzovat jiným druhem cvičení.

Pohyb, zvláště ten na čerstvém vzduchu, přináší mnohem více benefitů než jen hubnutí. Odbourává stres, okysličuje tělo, zlepšuje mobilitu kloubů a podobně. Vyberte si to, co vás baví a vyhledejte nové druhy pohybu pro své tělo. Vyhýbejte se extrémně náročným sportům, pokud nejste trénovaní, zvyšujete pravděpodobnost zranění. Pokud si myslíte, že by vás náročnější sport bavil, vyzkoušejte si jej nejprve s trenérem.

Pro dlouhodobé udržení zdraví a postavy v normě nepotřebujeme extrémní dávky pohybu, ale potřebujeme ho pravidelně. Běžně stačí 30 minut středně náročné aktivity (rychlejší chůze) 5x týdně. Tělo má rádo změnu, proto je nejlepší po dosažení určité míry trénovanosti změnit druh pohybu nebo jeho náročnost (například začít místo po rovině chodit do schodů nebo do kopce).

Při hubnutí není pohyb nezbytný, často stačí úprava stravy. Pohyb je ale esenciální pro zdraví a celkovou pohodu těla, takže pokud vám jde o vlastní zdraví, do svého života ho určitě zařaďte.

Podaří se vám zhubnout?

Zhodnotili jste 5 základních bodů životního stylu? A jak jste na tom? Vidíte příčinu své nadváhy a víte, ve které oblasti byste mohli začít se změnami? Pusťte se do toho hned, ale nesnažte se najednou změnit úplně všechno, zkuste zlepšit jeden aspekt a pozorujte změny. Nezapomeňte se odměnit za úspěch, ideálně ne hamburgerem s hranolky, ale například příjemným zážitkem v podobě masáže či výletu.

Život máme jen jeden a rozhodně je lepší žít jej bez rizika vysokého krevního tlaku, osteoporózy, cukrovky a jiných hrozeb, které s sebou přináší nadváha. I malý pokles nadváhy podobě pár kilogramů má citelný dopad na kvalitu života. Cílem hubnutí by neměla být jen hezčí postava, ale především zlepšení zdraví.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.