Atopický ekzém

18.8.2010Fit a v pohoděČtení na 4 minuty
Atopický ekzém

Atopický ekzém je jednou z nejčastějších chorob kůže.
Projevuje se jako chronické zánětlivé onemocnění kůže s projevy od začervenalé pokožky přes suchou, zvráskavenou, šupinatou až po výrazné projevy s puchýřky a mokváním. Kůže funguje v tomto případě náhradní vylučovací orgán. Tato je vždy odrazem vnitřního stavu organismu, přičemž energeticky souvisí s plícemi a tlustým střevem., Ale souvisejí samozřejmě i s dalšími orgány trávicí soustavy.

Příčina jeho vzniku je do značné míry podmíněna dědičností.
V kůži pacientů s atopickým ekzémem je nedostatek některých tukových látek, které jsou důležité pro udržování ochranné bariéry kůže proti působení látek z vnějšího prostředí.

Z hlediska alternativní medicíny je atopický ekzém příznakem znečištění vnitřního prostředí organismu toxiny z vnějšího, ale i vnitřního prostředí. Zároveň je to stav organismu, který není schopen vlastními silami provádět detoxikaci přirozeným způsobem a využívá k tomu náhradní detoxikační orgán - kůži.

Léčba
Úprava stravy podle specifických potřeb pacienta, celková detoxikace větších dětí a dospělých, detox a regenerace energetického okruhu jater a žlučníku, detox a regenerace energetického okruhu ledvin a močového měchýře, úprava střevní disbióze, doplňková a podpůrná léčba - vitamíny a minerály v přírodní formě, péče o pokožku. Výskyt atopického ekzému narůstá, v současnosti postihuje až 20% dětí. Příčinou je zhoršené životní prostředí, alergeny, ale i vrozená dispozice.

Dá se léčit?
Léčba atopického ekzému / atopické dermatitidy je dlouhodobá, vyžaduje trpělivost. Období zhoršení se střídají se stavy zlepšení. Atopický ekzém je nevyléčitelné onemocnění, ale důsledným dodržováním léčby a preventivními opatřeními je možné dostat "ekzém pod kontrolu", tj. zbavit se projevů ekzému.

Typy ekzému

Atopický ekzém se někdy nazývá "ekzém dětství" protože se často objeví do věku 2 let a více se vyskytuje u dětí než dospělých. Může se objevit kdekoliv na těle jako červené nateklé oblasti, které velmi svědí. Zvyknou být velmi suché, popraskané a mokvající.

Seboroický ekzém se obvykle projevuje jako mírné lupy. V těžkých případech může být červený a svědivý a někdy doprovázen nažloutlými, olejovými, šupinatými skvrnami na částečně vlasy zarostlých partiích těla, jako temeno hlavy, obličej, hruď a záda.

Kontaktní ekzém se často nazývá kontaktní dermatitidou a jak naznačuje jeho název, způsobuje ho kontakt s látkami, které Vaši kůži dráždí nebo jste na ně alergičtí. Iritační kontaktní ekzém a alergický kontaktní ekzém mají podobné symptomy, včetně zarudnutí a svědění kůže. Je běžné vidět na postižené kůži puchýřky naplněné tekutinou.

Sůl z Mrtvého moře s briliantem, 500g

Sůl z Mrtvého moře s briliantem, 500g

289 Kč

Co ekzém často zhoršuje?
Čistící prostředky jako mýdla, prostředky na nádobí a jiné čisticí prostředky v domácnosti (používáním bavlněných rukavic pod gumovými či plastovými rukavicemi si chráníte ruce při úklidu své domácnosti).
Rozpouštědla, jako benzín, a některé další čisticí prostředky v domácnosti.
Oleje a mnohé chemické prostředky na pracovištích.
Nikl obsažený v mnoha kovových předmětech, jako šperky, knoflíky v džínách a jiném oblečení a ramínka podprsenky.
Přídatné látky v kůži a gumě (běžně se vyskytující v obuvi a oblečení).
Konzervační látky podobné látkám používaným ve většině pleťových a tělových krémech a kosmetice.
Kůže, chlupy, sliny zvířat.
Prašné prostředí, hlína.
Bazény s chlorovanou vodou.
Horké koupele.
Pyl, roztoče (někteří lidé říkají, že častějším vysáváním domácnosti snižuje populaci prachových roztočů, což má pozitivní vliv na jejich ekzém).
Pocení zhoršuje ekzém. Důležité je vyvarovat se všeho, co pocení zhoršuje.
Nevhodné hračky pro děti jsou plyšové hračky, mechanické hračky s drsným povrchem a ostrými hranami.
Ekzém se zvykne zhoršovat při chřipce, rýmě, zánětlivých onemocněních dýchacích cest, angíně, při zánětu středního ucha, při problémech s trávením, při prořezávání zubů.
Psychické a emoční napětí, stres.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.