Baňkování pro hezčí obličej - proč byste si ho měli dopřát doma? (1. část)
Velmi příjemnou a účinnou technikou na omlazení obličeje je baňkování a dnes se můžete seznámit s tímto ošetřením, jeho výhodami a účinky pro mladou i zralou pleť a s nástroji, které můžete při baňkování použít. Vypadat dobře a mladě je trendem, mladistvý vzhled zrcadlí nejen genetiku, ale také celý životní styl člověka.
Anti-age procedury si můžete dopřát i v pohodlí domova
Je mnoho způsobů, jak pleť udržovat pružnou, hydratovanou, s mladistvým vzezřením, některé vyžadují zákrok kosmetičky, jiné už lékaře.
Techniky pro ošetření obličeje na doma jsou neinvazivní a velmi příjemné. Pokud je zařadíte do péče o pleť párkrát do týdne, viditelné výsledky se dostaví často již poprvé. Navíc všechny techniky masáže obličeje jsou velmi relaxační a kromě anti-age účinků na pleť působí také mimořádně antistresově.
Dnes se chceme věnovat jemnému domácímu ošetření obličeje, které děláte-li správně a v intervalech vhodných pro vaši pleť, ta se vám odmění prokrvením, sjednoceným barevným tónem, menšími a čistými póry, vypnutými konturami, rychlejší regenerací a hojením nedokonalostí a minulostí mohou být i otoky a váčky pod očima.
Nezapomeňte, že pokožka v obličeji je poměrně tenká a citlivá a vyžaduje jemný přístup. Jakoukoli techniku se rozhodnete vyzkoušet, postupujte pomalu, s citem, zpočátku raději s menším tlakem.
Co tedy můžete doma k masáži obličeje použít?
Vždy pracujte s vyčištěnou pletí zbavenou make-upu a nečistot. Pomůcky k masáži obličeje pravidelně čistěte vhodným prostředkem, většinou stačí jemné mýdlo a teplá voda, některé materiály může silná dezinfekce poškodit.
Nejjemnějším nástrojem pro ošetření obličeje a dekoltu je suchý kartáček a masážní váleček, ale můžete se naučit pracovat i s gua sha, válečky na maderoterapii a silikonovými nebo skleněnými baňkami, na které se dnes podíváme blíže.
Baňkování obličeje a jeho výhody
Při baňkování se používají baňky z různých materiálů. Smyslem techniky je vytvořit na pokožce podtlak a jemně nasát kůži do baňky. Vlivem podtlaku dochází ke zvýšenému prokrvení pleti a zlepšení metabolismu v pokožce i ve tkáních pod ní.
Které baňky si ale vybrat, skleněné nebo silikonové?
Skleněné baňky se skládají ze dvou částí - gumového balónku pro vytvoření podtlaku a skleněné části, která se přikládá na pleť. Jejich výhodou je možnost dezinfekce skleněné části i alkoholovými prostředky, popřípadě vyvařením. Sklo je vůči pleti naprosto neutrální materiál, nehrozí žádné alergie. Manipulace se skleněnou baňkou je poněkud náročnější, ale k dispozici je více průměrů pro detailnější práci na konkrétním obličeji.
Silikonové baňky nabízejí sice jen 2 průměry vhodné pro práci v oblasti obličeje, ale snadno se s nimi pracuje a mají příznivou cenu. Jednoduše se odmastí vodou a mýdlem a v případě potřeby je můžete vyvařit. Nehrozí při nich rozbití nebo poškození, pokud vyklouznou z rukou. Jsou malé, lehké a skladné, můžete si je vzít kamkoli.
Baňkování obličeje má pro pleť mnoho výhod:
- zlepšuje prokrvení - tvář jemně zrůžoví, sjednotí se barevný tón pleti,
- masáží se podporuje tvorba kolagenu,
- pomáhá redukovat otoky a zadržování tekutin (váčky pod očima),
- vyhlazuje jemné vrásky a zlepšuje texturu pleti (velikost pórů),
- má omlazující a revitalizační efekt na pleť a kontury obličeje (vypíná a vyhlazuje),
- antistresový účinek - uvolňuje napětí v oblasti obličeje a čelistí,
- detoxikační účinek - lepší odvod zplodin metabolismu z pleti.
Rozdíly v baňkování mladé a zralé pleti
Stav svalstva a pokožky na obličeji závisí na mnoha faktorech a velká většina z nich nabírá na významu věkem. Kouření, strava, slabý pitný režim, alkohol, stres, špatné držení těla a nadváha, to vše se odrazí na tváři.
Baňkování je vhodné skoro pro každou pleť (o kontraindikacích si povíme ve druhé části článku s praktickým návodem, jak na to). No určitě je třeba zvážit rozdíl v baňkování mladé pleti, kde procedura je spíše preventivní a zralé pleti, kde už chceme ovlivnit i jemné vrásky, kruhy pod očima nebo povolené kontury.
Při baňkování zralé pleti vezměte v úvahu tyto faktory:
1. Intenzita a tlak - jemnější přístup s nižším tlakem,
2. Frekvence - delší intervaly mezi ošetřeními na regeneraci,
3. Trvání procedury - raději kratší opakovaná sezení,
4. Příprava pokožky - důkladnější příprava a hydratace před procedurou,
5. Citlivost - zralá pleť je často citlivější, náchylnější k podráždění.
U pleti po 40. roce života tedy zvolte jemnější přístup se slabším podtlakem a menším počtem tahů a pokožku nechte důkladně zregenerovat před opakováním procedury. Sledujte změny na obličeji a intenzitu baňkování přizpůsobte vaší pleti.
Ve druhé části článku si řekneme, kdy a jak často pleť baňkovat, které techniky práce s baňkou můžete použít, upozorníme na kontraindikace a dostaneme se i k praktickému návodu na baňkování obličeje na doma.