Baňkování pro hezčí obličej - techniky, nástroje a praktický návod (2. část)

10.9.2024Fit a v pohoděČtení do 10 minut

V první části článku jsme si probrali základní informace o baňkování obličeje a obličejových baňkách. V dnešním pokračování si představíme techniky baňkování, upozorníme na kontraindikace a samozřejmě v článku naleznete také praktický návod, jak postupovat spolu s doporučením vhodných masážních olejů.

Baňkování pomáhá při otocích pod očima

Kdy a jak často baňkovat obličej?

Nejobecnější návod je, asi 2x týdně. Frekvence však záleží na typu, stavu a věku vaší pleti. Začněte tedy lehce, pár minutovým ošetřením, při kterém si spíš nacvičíte tahy baňkou. Pozorujte svou pleť a zhodnoťte účinky procedury.

Baňkovat obličej můžete v rámci ranní nebo večerní péče o pleť. Ze začátku doporučujeme spíše večerní ošetření právě proto, že si můžete vyhradit dostatek času a vytvořit příjemnou relaxační atmosféru.

Kontraindikace baňkování pleti

Než se dostaneme k praktickému návodu, je nutno zkontrolovat si, zda váš zdravotní stav a stav vaší pleti baňkování dovoluje.

Nebaňkujte si obličej, pokud aktuálně trpíte některým z následujících zdravotních problémů:

  • aktivní kožní infekce nebo záněty (např. akné, ekzém, psoriáza, herpes), otevřené rány na obličeji,
  • extrémně citlivá nebo tenká pokožka,
  • křehké nebo poškozené kapiláry, kožní onemocnění jako rosacea, kuperóza (červené žilky),
  • nedávné ošetření botoxem, výplňovými materiály, čerstvé tetování, operace obličeje nebo krku,
  • silné sluneční spálení,
  • krevní poruchy, závažná onemocnění srdce nebo oběhového systému, užívání léků na ředění krve,
  • aktivní onkologická onemocnění, diabetes (zejména při špatně kontrolovaném onemocnění),
  • těhotenství (zejména v prvním trimestru),
  • hormonální terapie ovlivňující pokožku.

V případě nejasností byste se měli poradit s dermatologem nebo kosmetičkou.

Vyberte si vhodný masážní olej

Před baňkováním pleť vždy omyjeme a odstraníme make-up a nečistoty. Na vlhkou pleť naneseme pár kapek oleje, rozetřeme ho, omyjeme nebo otřeme si ruce, aby nám baňka v nich neklouzala, a můžeme začít.

Na trhu najdete velkou nabídku masážních nebo pleťových olejů, můžete použít speciální masážní oleje bez vůně určené přímo na obličej nebo se rozmazlit arganovým či levandulovým olejem, který má na pleť uklidňující účinky.

Vhodný je i kokosový, mandlový, sezamový, olej z meruňkových jadérek, šípkový, malinový, moringový nebo baobabový olej. Oleje můžete také střídat, abyste pleti dopřáli různé vitamíny a minerály.

Jakou techniku baňkování můžete použít na obličeji?

Baňkou lze pracovat různými způsoby. Při použití na obličeji mějte na paměti základní zásadu: Nenechte baňku přisátou bez pohybu déle než 3 sekundy, abyste si nevyrobili modřinu.

Při baňkování obličeje využijete tyto 4 pohyby baňkou:
1. Dlouhé tahy - vytvoříme podtlak, přiložíme baňku na pokožku, potáhneme přisátou baňku po pokožce a na konci pohybu podtlak uvolníme. Baňku od pokožky neodtrháváme, kůži nenatahujeme.
2. Zobkání - baňku přicucneme a uvolníme, posuneme bez dotyku s pokožkou kousek dál a opakujeme přicucnutí a uvolnění. Vytvoření podtlaku trvá 1-2 sekundy.
3. Cik-cak - S přicunutou baňkou děláme po pokožce tahy nahoru a dolů, jako bychom kreslili vlnovku se špičatými vrcholy. Na konci pohybu uvolníme podtlak.
4. Kroužky - buď baňkou kroužíme, nebo ji jen otáčíme doprava a doleva a tím děláme půlkroužky na jednu a druhou stranu. Tento tah uvolňuje a intenzivně prokrvuje konkrétní místa v obličeji.

Návod na baňkování obličeje

Návod na baňkování obličeje a dekoltu - postup krok za krokem

Nikdy nevynechte základní lymfatické ošetření. Na hlavě, krku, ramenou a v okolí klíčních kostí máme velké množství lymfatických uzlin. Jemnou masáží před baňkováním je vyprázdníte, umožníte tak snazší tok lymfy, odvod zplodin metabolismu a přebytečné tekutiny z oblasti obličeje.

Základní lymfatické ošetření
Každý pohyb opakujte alespoň 7-10x na začátku a na konci celého ošetření. Můžete všechny tři pohyby spojit a pomalu je 2-3x zopakovat po každém kroku baňkování.

1. Vytvořte z prstů V a jemně pohlaďte prostor před a za uchem směrem ke krku.
2. Pohlaďte si najednou obě boční strany krku od uší po klíční kosti. Postupujte jemně a pomalu.
3. Pohlaďte nebo prsty přebubnujte prostor nad klíčními kostmi ve směru od ramene k hrudní kosti.

Baňkování obličeje
Postupujte vždy ve směru toku lymfy, tedy od středu obličeje (nos, čelo) k uším nebo spánkům. Pokožku můžete vždy přidržovat na té straně, kterou zrovna nebaňkujete.

1. Brada
Použijte dlouhé tahy.
Přicucněte baňku pod bradu a táhněte ji po spodní straně spodní čelisti až k uchu na každé straně. Stejný pohyb na přední straně ve středu brady a potáhněte až k uchu.
Pokud se vám tvoří vráska pod spodním rtem, použijte na tom místě techniku zobkání.
Zobkání můžete použít i pro baňkování horního a dolního rtu.

2. Tváře
Přejděte ve více liniích tváře od středu obličeje směrem k uším dlouhými tahy. Můžete použít techniku kroužků a půlkroužků pod lícní kostí a na linii ústní koutek – ucho. Zobkání nejmenší baňkou aplikujte na nosoretní rýhu a pod očima ve směru od vnějšího koutku po vnitřní.

3. Čelo
Začněte dlouhými tahy těsně nad obočím od středu čela do stran až po spánky a poté ve směru od obočí směrem nahoru po čele až po linii vlasů. Použijte cik-cak tah buď přes celé čelo z jedné strany na druhou, nebo od středu čela ke spánku na každé straně zvlášť.

4. Dekolt
Dlouhé tahy od hrudní kosti směrem k podpažní jamce můžete střídat s kroužky nebo půlkroužky. Zobkání použijte pod klíční kostí znovu ve směru lymfy, od ramene ke hrudní kosti.

5. Baňkování zakončete základním lymfatickým ošetřením

Je jedno, jakou techniku pro ošetření obličeje si vyberete, a pokud to bude baňkování, jestli se mu budete věnovat pravidelně nebo jen čas od času.

Podstatné je, abyste tyto chvíle vnímali jako čas pro sebe, kdy sobě a své pleti věnujete pozornost, péči a lásku.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.