Benefity masáže v těhotenství

13.2.2023PokrokČtení do 10 minut

O těhotenství se říká, že je to nejkrásnější období v životě ženy. Je to ovšem také období psychicky a fyzicky velmi náročné. I proto maminky čekatelky vyžadují při masáži zvýšenou míru péče a ohleduplnosti. Pokud dodržíte zásady těhotenské masáže, můžete tím přispět k pohodě klientky a příjemnějšímu průběhu jejího těhotenství.

Masáž v těhotenství

Kdy masírovat těhotnou

Masáž v těhotenství se doporučuje při fyziologickém, nekomplikovaném těhotenství a ideálně se souhlasem ošetřujícího lékaře. U těhotných klientek je třeba brát v úvahu potíže spojené s jejich stavem, jako jsou tvrdnutí bříška, problémy s tlakem, celodenní otoky nohou či cukrovka. Při jakémkoli pocitu diskomfortu, který se může objevit i během masáže, terapii ukončete.

V prvních třech měsících těhotenství se doporučuje se masáži vyhnout. Je to velmi individuální a se souhlasem lékaře lze i v tomto období velmi jemně masírovat krční páteř a nohy. Ideální je svěřit se v prvním trimestru do rukou fyzioterapeuta nebo maséra se zkušenostmi v této oblasti či porodní asistentky, která ovládá masážní techniky.

Po ukončeném třetím měsíci těhotenství je třeba se vyhnout silnějšímu tlaku v oblasti kotníků pro spojitost s předčasným porodem. Masáž se vynechává i v 8. měsíci těhotenství z důvodu vývoje plic děťátka.

Přínosy těhotenské masáže

V období očekávání miminka dostává tělo i duše budoucí maminky zabrat, s čímž přímo úměrně roste i potřeba odpočívat, relaxovat a uvolnit se.

Hlavní benefity těhotenské masáže můžeme shrnout do několika bodů:

  • uvolnění svalstva a kloubů,
  • zmírnění bolestí a únavy svalstva,
  • zlepšení oběhu krve a lymfy,
  • posílení svalů zad,
  • zmírnění otoků nohou,
  • zlepšení spánku,
  • psychické uvolnění (napětí, vyčerpání),
  • celkové zregenerování organismu matky a tím i lepší podmínky pro vývoj plodu v děloze.

V posledních měsících těhotenství dokonce miminka často citelně a viditelně reagují na masáž poskytovanou jejich mámě.

Co si připravit

Především sebe. Těhotenskou masáž by si měl terapeut naplánovat tak, aby nebyl vyčerpaný, unavený a pod časovým stresem.

Pokud nemáte k dispozici speciální těhotenský masážní stůl, klientka bude při masáži sedět nebo ležet na boku. V tomto případě je vhodné nastavit si lehátko výše, než jste zvyklí, abyste na klientku pohodlně dosáhli.

Těhotná a masáž

Po ruce je třeba mít příslušenství pro komfortní vypodložení bříška, rukou a nohou - válce, půlválce, polštáře, ručníky, osušky. Budoucí maminky si navíc často stěžují, že jim je moc teplo. Teplota v místnosti by tedy měla být přiměřená, ale mějte připravenou i deku na zakrytí klientky.

Kromě toho myslete na to, že rostoucí děťátko tlačí na močový měchýř. Počítejte proto s tím, že si klientka bude muset častěji odskočit na toaletu.

Výběr masážního prostředku

V těhotenství preferujte rostlinné oleje před parafínovými. Rostoucí bříško a celkově pokožka dostává v těhotenství zabrat. Vhodný masážní olej ji vyživí, zvláční a slouží jako prevence vzniku strií.

Gravidní ženy mají citlivý čich a bývá jim častěji nevolno z výraznějších pachů. Volte proto oleje neutrální, bez vůně, můžete výběr nechat i na klientku, ale dejte pozor, aby si nevybrala olej vysloveně nevhodný v těhotenství. Určitě však každá budoucí maminka ocení, nabídnete-li jí masážní olej nebo krém s účinkem proti striím. Klientka si může přinést také vlastní olej nebo krém, který má ověřený.

Velmi opatrně zacházejte také s aromaterapií - pozor na voňavé svíčky a éterický olej v difuzéru. Vůně, které vám připadají jako příjemné a nevtíravé, mohou u těhotné ženy vyvolat pocit nevolnosti.

Osobitou kategorií jsou éterické oleje ve směsích pro masáž. Mnohé z nich se vysloveně nedoporučují v období těhotenství - například cedrové a santalové dřevo, cypřišek, kafrovník, majoránka, muškátový ořech, libavka, oregano, rozmarýn, šalvěj, tymián, ale v prvním trimestru ani obecně oblíbené éterické oleje meduňka.

Rozhodně se nespoléhejte na to, že klientku a její oblíbené vůně znáte - s miminkem v bříšku totiž může být najednou všechno jinak.

Průběh masáže

Těhotnou ženu masírujte vždy citlivě, jemně a ohleduplně. Plně se přizpůsobte jejím potřebám a ujistěte ji, že masáž můžete kdykoli přerušit, případně skončit v případě, že by se necítila dobře. Tolerujte také ve zvýšené míře i případné zrušení termínu masáže.

Těhotné masírujeme vsedě nebo vleže na boku

Při každé návštěvě si vyhraďte také krátký čas na rozhovor. Pomůžete tím nejen klientce uvolnit se a naladit se na masáž, ale dozvíte se také podrobnosti o jejím aktuálním zdravotním stavu, průběhu těhotenství, případných komplikacích a pocitech.

Při samotné masáži se vyhýbejte přílišnému tlaku a také přehřívání oblasti kříže. Zjemněte tlak i na šíji a chodidla zespodu buď úplně vynechejte, nebo použijte jen jemné tření.

V případě, že má klientka problém s tvrdnutím bříška, bříško nemasírujte, ale při bezproblémovém průběhu těhotenství bříško vynechávat nemusíte.

Vyhněte se tvrdším hmatům, jako je tepání. Masážní tahy provádějte pomaleji a vláčněji, aby působily relaxačně.

Obecně by měla být masáž těhotné ženy jemnější a méně dynamická forma klasické masáže, ovšem i to plně závisí na pocitech a požadavcích klientky samotné.

Důvěřujte klientce, jejímu tělu a pocitům, ale zapojte naplno i vlastní intuici a empatii. Přispějete tak ke zdravému průběhu těhotenství, udržení tělesné a duševní pohody maminky i miminka a lehčímu porodu.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.