Chcete změnit kariéru? Plusy a zápory práce maséra.

24.5.2024Život maséraČtení na 5 minut

Rozhodnutí změnit kariéru a stát se masérem by mělo předcházet zvážení vlastních fyzických a psychických daností a také faktorů, které mohou úspěch nebo případný neúspěch v masérské kariéře ovlivnit. Které to jsou?

Je kariéra maséra pro vás ta pravá?

Máte předpoklady stát se masérem?

Klasická masáž je fyzicky poměrně náročná činnost. Fyzická kondice však není všechno. I fyzicky dobře vybavení maséři vám řeknou, že rozhodujícím činitelem při masáži je psychika.

Práce maséra může být tedy fyzicky i psychicky náročná, závisí to nejen na danostech maséra, ale i na náročnosti klientely.

Klíčové vlastnosti maséra

I maséři jsou lidé s různým temperamentem a vlastnostmi, nedá se přesně určit „ten správný“ typ člověka, který má nejlepší předpoklady stát se dobrým masérem.

Umíme ale specifikovat vlastnosti, které jsou pro úspěch v masérské práci podstatné:

Empatie a schopnost aktivně naslouchat, aby masér uměl vytvořit pro klienta atmosféru porozumění, důvěry a pohody.
Komunikační dovednosti, nejen verbální ale také schopnost číst neverbální signály, řeč těla.
Asertivita – umět se s klientem vždy domluvit na oboustranně uspokojujícím kompromisu.
Zvědavost a chuť učit se - vzdělání maséra nekončí školou či kurzem, lidské tělo a jeho fungování poskytuje nekonečné možnosti pro ty, kteří mají chuť postupovat. Upřímný zájem o lidi a chuť pomáhat, bez těch se v pomáhající profesi uplatnit nedá.

Dalo by se samozřejmě jmenovat ještě více atributů dobrého maséra, například profesionalita a diskrétnost, které podporují důvěru klienta a jeho ochotu podělit se s masérem o fyzické nebo psychické trápení, které se může odrážet na těle klienta. Důležitá je také trpělivost a klid, který masér vyzařuje, aby se klient mohl uvolnit a cítit se pohodlně.

Plusy masérské kariéry

Pokud jste se našli ve vlastnostech dobrého maséra, stále to nemusí znamenat, že masírování je pro vás to pravé. Zamyslete se také nad výhodami a nevýhodami, které vám může kariéra maséra přinést.

Možnost vybrat si pracovní čas
Omezovat vás bude jen částka, kterou chcete vydělat a vlastní schopnosti a výdrž. Noční sovy mohou začínat masírovat až na oběd a naopak ranní ptáčata už o 6, klientela se najde pro oba.

Kolik dní v týdnu nebo kolik hodin ze dne jste ochotni a schopni pracovat, je jen na vás. Maséři obvykle pracují na objednávku, takže nesedí v masérně a nevyčkávají na klienty.

Masírování je vhodné i jako druhá práce nebo částečný úvazek vedle jiného zaměstnání, případně rodičovské dovolené.

Kreativita a neustálý přísun nových informací
Masáž je kreativní činnost, při které můžete neustále vymýšlet, jak zkombinovat techniky tak, abyste konkrétnímu klientovi co nejvíce pomohli.

Pokud jste člověk, kterého baví a fascinuje zjišťovat stále něco nového, masírování vám to umožní. Na kurzech a v komunitě masérů se dozvíte hodně o lidském těle, jeho fungování, nemocech a úrazech a jak je řešit. Takto pomůžete k lepšímu zdraví nejen klientům, ale také sobě a svým blízkým.

A také od klientů se dozvíte často zajímavé informace z různých oborů. Udržujete tak svůj mozek svěží.

Dobrý pocit z pomoci lidem
Pro mnoho masérů je toto hlavní hnací silou, která dává jejich práci smysl a poskytuje hluboké uspokojení. A někdy nejde jen o masírování samotné, ale slyšení a dobré rady, které k masáži přidáte je to, co lidé hledají a za co jsou vám vděční.

Možnost ovlivnit výši výdělku
Při sestavování ceníku se můžete držet cen obvyklých v regionu, pokud si ale časem získáte pravidelnou klientelu a budete mít dobrý ohlas, můžete ceny zvýšit.

Můžete masírovat ve firmách, pracovat jako mobilní masér, nabízet permanentky nebo neobvyklé druhy terapie či služby o víkendu s příplatkem.

Masírování je fyzicky i psychicky náročná činnost

Co je třeba si promyslet

Nenazveme to přímo demotivátory, ale jsou to potenciální rizika, na kterých může selhat i zpočátku nadšený masér plný energie.

Náročnost na fyzickou kondici a riziko úrazů
Práce maséra je namáhavá a z dlouhodobého hlediska mohou hrozit hlavně úrazy a záněty svalstva, šlach a kloubů z přetížení. Masér musí být pozorný vůči svému tělu a dopřát si dostatek regenerace.

Vyhoření
Podobně jako lékař, i masér vyslechne denně stížnosti klientů nejen na fyzické zdraví, ale také na psychické problémy. Není jednoduché odpoutat se od nich a zůstat při tom empatický.

Nepravidelnost příjmu a pracovního vytížení
I když si vybudujete stálou klientelu, mohou nastat období, kdy budou klienti chodit méně, případně budete mít práce naopak moc.

Náročné jsou také masáže ve firmách nebo na akcích, které jsou ale zase lákavé vyšším výdělkem.

Nepředvídatelná klientela
Většina klientů je příjemných, ale naprosto vás může převálcovat jeden nepříjemný, nespokojený klient, nebo klient, který vás obtěžuje nevhodnými řečmi nebo nechtěnou pozorností.

Přejeme každému budoucímu masérovi, aby svého rozhodnutí věnovat se tomuto krásnému a naplňujícímu povolání nikdy nelitoval.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.