Čistící rituály pro maséry: sůl, krystaly a kouř
Minule jsme si popovídali o tom, jak očistit sebe a prostor od negativní energie. Ale co s ní? Jak využít sůl, nainstalovat krystaly, vykuřovat a vůbec, jaký je postup u rituálu čištění? To vše se dozvíte v dnešním článku. Jen nezapomeňte, že jakýkoli rituál musí ladit především s vámi, musí vás bavit a měli byste mít po jeho vykonání dobrý, lehký pocit.
Jak na očistný rituál se solí?
Je jedno, jestli použijete sůl mořskou nebo obyčejnou kuchyňskou, obě poslouží královsky.
Solné lampy
Himalájským solným lampám se připisuje schopnost zlepšovat kvalitu vzduchu a vytvářet uklidňující atmosféru. Jejich teplé světlo může také pomoci vytvořit příjemné prostředí a přispívat k očistě prostoru. Můžeme mít solný krystal se svící, nebo jako svítidlo do elektriky, tyto lampy se prodávají v různých velikostech i tvarech.
Solné nádoby
Obyčejnou kuchyňskou sůl můžeme nasypat do talířků, nebo misek a rozmístit je do různých koutů masérny. Sůl absorbuje negativní energii z prostoru, no nádobky bychom měli pravidelně (přibližně po 3 dnech) vyprazdňovat, sůl zlikvidovat a nasypat novou, aby se udržela její čisticí schopnost.
Solné pytlíčky
Malé látkové pytlíčky naplněné solí mohou být umístěny pod masážní stůl nebo v různých částech místnosti, zavěšené v rozích, aby působily jako lapače špatné energie. Myslete na to, že sůl může být korozivní, aby nedošlo k poškození některých povrchů, nebo materiálů. Ve velmi vlhkém prostředí bude sůl pojímat vzdušnou vlhkost a může ukapávat.
Sůl je pro své čisticí a ochranné vlastnosti uznávaná v mnoha kulturách a spirituálních tradicích. Sůl je schopna absorbovat negativa, ale po použití je zapotřebí ji správně zlikvidovat. Tento proces může být zábavný a také velmi kreativní.
Já to dělám tak, že se nad každou použitou solí zamyslím a „zeptám se jí“, jak by chtěla ukončit svoji službu. Někdy mě napadne možnost spláchnutí v odpadu, někdy zase zakopání do hlíny. Třeba ta vaše bude chtít něco originálního. Ale určitě by měla opustit vaši provozovnu a dál se nepotkávat s lidmi.
Využití kouře z bylin k očistě prostoru
Čištění prostoru s využitím zapálených bylin známé jako smudging, neboli vykuřování, je rituál používaný v mnoha kulturách po celém světě k energetickému očištění místa. Kněží používají kouř kadidla k očistě prostoru chrámu, při shromažďování velkého počtu lidí se totiž můžou snáze přenášet nákazy.
Příprava
Vyberte si bylinu pro vykuřování, nejčastěji se používá bílá šalvěj, ale můžete využít i palo santo, cedrové listy, kopál (ztvrdlá pryskyřice) nebo jiné byliny.
Připravte si misku odolnou proti teplu nebo tradiční velikou mušli, do které zapálené byliny položíte. Otevřete okna a dveře, aby negativní energie mohla odejít a bylo zajištěno dobré větrání. Na rituál si připravte čas, klidnou mysl a záměr očistit prostor.
Zapálení bylin
Zapalte konec svazku šalvěje nebo kus dřeva palo santo, nechte ho chvíli hořet a pak sfoukněte tak, aby doutnalo.
S kouřícím svazkem se pohybujte ve směru hodinových ručiček, začnete u vstupu do místnosti. Jemným máváním rozptylujte kouř, zaměřte se na rohy, kde se může energie hromadit. Můžete také kouřem projít kolem oken, dveří a jiných průchodů. Pokud máte předměty nebo oblasti, které chcete zvláště očistit, nechte tam kouř působit.
Soustředění a záměr
Během procesu můžete říct modlitbu, mantru nebo svůj záměr očistit prostor. Udržujte pozitivní, klidnou mysl, soustřeďte se na nahrazení negativní energie mírem a harmonií.
Vaše pozitivní energie a klidné ladění je základem účinnosti rituálu. Kdo svoji mysl ovládá bravurně, tomu stačí pro základní očistu jen soustředění a záměr.
Ukončení rituálu
Nechte vykuřovadlo dohořet nebo ho bezpečně uhaste. Poděkujte za pomoc a ochranu, kterou rituál poskytl. Zavřete okna a dveře, aby se nově očištěný prostor mohl naplnit svěží energií a žádná už neutíkala.
Při provádění tohoto rituálu je důležité dodržovat bezpečnostní opatření, aby nedošlo k požáru nebo poškození majetku. Vždy mějte po ruce něco, čím bylinu bezpečně uhasíte, a nikdy nenechávejte hořící byliny bez dozoru.
Jak k očistě využít krystaly
Základem této techniky je výběr krystalů. Mezi nejoblíbenější patří černý turmalín, známý pro svou schopnost pohlcovat negativní energii, selenit, který podporuje klid a čistotu, a ametyst, pro své ochranné a čisticí účinky. Křišťál je univerzální pro svou sílu a čistotu a velmi blízký je mu růženín, který zjemňuje a podporuje laskavé emoce.
Umístění krystalů
Rozmístěte je tak, aby pokryly důležité oblasti, do rohů, blízko dveří nebo oken nebo na střed místnosti. Můžete také vytvořit ochranný kruh nebo mřížku z krystalů kolem celého prostoru.
Záměr a soustředění
Při jejich umisťování do prostoru si přestavujte, že prostor je plný čisté, harmonické, světelné energie, která přináší lásku, vděk a pomoc. Tento záměr můžete vyslovit nahlas nebo v duchu.
Aktivace krystalů
Někteří lidé věří, že pro maximální účinek je třeba krystaly aktivovat. To můžete udělat pomocí vizualizace nebo zvuku (zvonkem, tibetskou mísou). Při tomto procesu je nejdůležitější víra.
Údržba
Pro očistu kamenů si můžete zvolit některý z následujících postupů:
- Opláchnout pod studenou tekoucí vodou, ideálně volně v přírodě u pramenu nebo v proudící vodě.
- Vyčistit a nabít krystaly na slunci nebo ve světle Měsíce, nejlépe během úplňku, kdy je měsíční energie nejsilnější.
- Zahrabání do země na několik hodin nebo přes noc může pomoci vynulovat jejich energii.
- Položit na ložisko hrubé soli nebo ponořit do solného roztoku, no toto není vhodné pro všechny typy krystalů, protože síla soli může některé z nich poškodit.
- Použití kouře z vykuřovadla může být poměrně účinným způsobem čištění. Zatočte s kouřem kolem krystalů, aby se mohly zbavit nežádoucí energie.
Pokud cítíte potřebu očisty sebe nebo prostoru, je opravdu nejvyšší čas. Popřemýšlejte nad touto možností, i když to ještě necítíte. Jste v kontaktu s velkým množstvím lidí, a i kdyby jejich záměr nebyl zlý, nevíme, co zažili, jak je jejich osobnost laděná a čemu je nucena v životě čelit. Proto výběr a hlavně aplikaci své varianty očisty negativní energie neodkládejte a začleňte ji do své rutiny.
Masérka a terapeutka Eva Kupilíková, evamasaze.cz