Dry brushing neboli čištění pokožky suchým kartáčkem
Co je dry brushing neboli suché kartáčování? Stále oblíbenější metoda, jak si očistit, prokrvit a zkrášlit pokožku, má i jiné benefity. V článku se o nich dočtete, a kromě toho poradíme, jaké pomůcky na dry brushing si vybrat a jak postupovat při ošetření těla suchým kartáčkem.
Proč suchý kartáček?
Použití kartáčku s přírodními štětinami k čištění pokožky a jemný peeling je známo již velmi dlouho, především z ajurvédy a indické medicíny. Jeho podstatou je očista a exfoliace pokožky za sucha bez použití vody.
Dry brushing se obyčejně provádí doma jako samoošetření, ale můžete se s ním setkat i jako se zajímavou procedurou v nabídce masérských a kosmetických salonů. Kartáček, kterým vám ošetří tělo, vám zůstává, z hygienických důvodů se nepoužívá na dalšího klienta. I v domácích podmínkách je vhodné, aby každá osoba měla svůj suchý kartáček, podobně jako kartáček na zuby.
Bohužel toto ošetření pro vás vhodná není, pokud máte velmi citlivou pokožku, trpíte ekzémem, akné nebo jinou chorobou, která oslabuje pokožku. Kartáčování se na čas vyhněte, pokud máte pokožku spálenou od slunce, vyrážky nebo jste po zákrocích na kůži.
S jakými benefity můžete při pravidelném kartáčování počítat?
Při používání kartáčku je třeba si vybrat vhodný nástroj a postupovat jemně. Pokožka může na krátkou dobu zčervenat, ale neměla by po ošetření být poškrábaná a poškozená. Naopak, při pravidelném používání suchého kartáčku zbavíte pokožku odumřelé kůže, je prokrvenější, hladší, pružnější.
Peeling pokožky
Zdravý člověk za rok ztratí přibližně půl kila pokožky, neboť její buňky se neustále obnovují a vrchní vrstva se olupuje. Při suchém kartáčování obrušujeme svrchní vrstvu pokožky a pomáháme v její obnově.
Pokožka může lépe dýchat, odstraníme nánosy z pórů, pokožku prokrvíme, což znamená lepší cirkulaci kyslíku, živin a odvod odpadů. Kůže zůstává hladší, bez suchých míst, méně zarůstají chloupky a pokožka umí i lépe využít pečující složky z kosmetiky.
Pomoc pro lymfatický systém
Kartáčování se v ideálním případě provádí jemnými dlouhými tahy a vždy ve směru od končetin do středu těla, čili v souladu s tokem lymfy.
Tělu tím usnadňujeme práci s lymfou a tekutinami. Zmenšuje se viditelnost celulitidy a strií, pocity pnutí a těžkých nohou. A v neposlední řadě podporujeme svoji imunitu, protože bez problémů proudící lymfa doplaví bílé krvinky tam, kde je jejich potřeba k boji s patogeny.
Antistresový efekt
Jemné ošetření kartáčkem je jako něžné pohlazení. Očištěná pokožka je prokrvená, napnutá a vláčná. Dry brushing pomalými tahy s teplou sprchou na závěr je vhodné jako rituál před spaním a dynamičtější kartáčování následované sprchováním se svěží vodou tělo ráno připraví na aktivní den.
Suché kartáčování je procedura péče o sebe, kterou je nejlépe dělat beze spěchu a s dobrým pocitem, že si dopřejeme extra péči.
Které pomůcky jsou vhodné pro dry brushing?
Vybírejte kartáček s přírodními štětinami, zvířecími nebo rostlinnými vlákny. Pozor, kartáčky určené k použití za mokra mohou být příliš drsné. Je dobré, aby kartáček měl rukojeť, proužekpřes ruku nebo tvar, který se vám bude dobře držet.
Pokud máte citlivou pokožku, můžete začít s jemnými kartáčky na dekolt a používat je na celé tělo. Pokožka si postupně zvykne a pak můžete přejít i na tvrdší kartáčky.
Po ošetření kartáčkem se můžete osprchovat vlažnou vodou a dopřát pokožce hydrataci a výživu například použitím tělového mléka s minerální vodou z lázní Dudince.
Nezapomeňte na pravidelnou očistu kartáčku, alespoň jednou za týden jej omyjte mýdlem a teplou vodou a nechte na vzduchu dobře uschnout štětinkami dolů.
Jak často dělat suché kartáčování?
Podle potřeby, typu pokožky a typu kartáčku, který používáte, protože každá kůže reaguje jinak. Kartáčování jemným kartáčkem můžete provádět denně. Při citlivé pokožce stačí jednou týdně.
Obecně se doporučuje kartáčování s takovou frekvencí, v jaké byste použili i peeling, tedy 1-3 x týdně. Sledujte reakci své kůže a po čase už přesně pocítíte, kdy se vám žádá zbavit se svrchní odumřelé vrstvy pokožky a prokrvit povrch těla.
Upozorňujeme, že pocit dobře prokrvené hebké pokožky a lehkých nohou je velmi návykový
Jak postupovat při dry brushing?
Jako u všech ošetření, která pomáhají lymfatickému systému, nezapomínejte před dry brushing na základní lymfatické ošetření. Jak jej udělat naleznete v návodu k baňkování obličeje a dekoltu.
Z praktických a hygienických důvodů se kartáčování doporučuje provádět ve vaně nebo sprchovém koutě, abyste odpadlými buňkami nekrmili roztoče v posteli nebo v bytě.
Kartáčovat začněte od prstů na nohou. Dělejte dlouhé, pomalejší tahy po koleno z obou stran, kolem kotníků a kolen můžete i zakroužit.
Pokračujete přes stehna, tahy veďte směrem k lymfatickým uzlinám v tříslech. Hýždě ošetřete krouživými tahy směrem k bokům.
Bříško si rozdělte na 2 poloviny – pod pupkem kartáčujeme směrem do třísla, nad pupkem od pasu nahoru, stejně jako záda. Prsní svaly směrem k podpaží, ale ženám se doporučuje opatrnost při ošetřování prsů s jemnou pokožkou.
Ruce kartáčujeme stejně jako nohy, od prstů směrem vzhůru k rameni. Krk (pozor, znovu velmi jemná pokožka) stáhneme směrem ke klíčním kostem, hrudní kosti a do stran směrem k podpaží, stejně jako vrchní část zad a šíji.
Pokud se pro nedostatek času rozhodnete například jen pro dry brushing nohou, vždy si udělejte základní lymfatické ošetření. Podpoříte tok lymfy, vyprazdňování uzlin a ošetření bude mít mnohem větší efekt.
Tak co, zkusíte se skamarádit se suchým kartáčkem? Nezapomeňte pracovat jemně, v souladu s citlivostí vaší pokožky. Efekt po ošetření rozhodně stojí za to.