Dysfunkce hlubokého stabilizačního systému

8.4.2025Fit a v pohoděČtení na 5 minut

Hluboký stabilizační systém můžeme zjednodušeně popsat také jako náš vlastní, přirozený svalový korzet. Je nám nejen oporou, ale také ochranou a prevencí bolestí a zranění při běžných každodenních činnostech. Cvičení na jeho zpevňování nejsou složité a měli bychom se jim věnovat denně hlavně v případě, že se jinak nevěnujeme žádnému sportu, který posiluje střed těla.

Hluboký stabilizační systém těla

Význam hlubokého stabilizačního systému v držení těla a pohybové stabilizaci

Hluboký stabilizační systém (HSS) hraje klíčovou roli při udržování správného držení těla a stabilizaci pohybového aparátu. Můžeme jej popsat také jako pevný rám, který je podmínkou pro všechny pohybové činnosti.

Tento systém zahrnuje hluboké extenzory páteře, bránici, břišní svaly a svaly pánevního dna. Aktivuje se při statickém zatížení, jako je stání nebo sezení, a při každém cíleně provedeném pohybu horních a dolních končetin. Jeho hlavním úkolem je ochrana páteře před nadměrným zatížením.

Funkce a význam stabilizace

Pod posturální stabilizací rozumíme aktivní držení těla proti působení vnějších sil. Automatická, optimální stabilizace vychází z ontogenetického vývoje, probíhá bez vědomého úsilí a je geneticky zakódována.

Posturální stabilizace páteře je výsledkem koordinované činnosti svalů s antagonistickou funkcí. Tyto svalové souhry, řízené centrálním nervovým systémem, zajišťují stabilitu páteře prostřednictvím rovnováhy mezi extenzory a flexory.

Souhra mezi ventrální (přední, břišní) a dorzální (zadní, zádovou) muskulaturou je rozhodující pro správnou funkci páteře a ochranu před poškozením. Zahrnuje především sagitální stabilizaci, kdy se rovina bránice a pánevního dna dostávají do rovnoběžné pozice. V oblasti břicha je tak prostřednictvím zvýšení intraabdominálního (nitrobřišního) tlaku stabilizovaná bederní páteř z ventrální strany.

Poruchy stabilizačních funkcí a spojitost dysfunkce HSS s bolestí

Dojde-li k porušení svalové souhry řízené centrálním nervovým systémem, vzniká svalová nerovnováha. Ta se projevuje nadměrnou aktivitou povrchových svalů, nedostatečnou ochranou segmentů páteře a chronickým přetížením.

Nedostatečná stabilita může navíc vyvolávat vadný pohybový vzor. Tento stav často vede k vertebrogenním (obratle páteře a okolní struktury) poruchám, bolestem zad a neurologickým deficitům, zejména v lumbosakrální (bedrově-křížové) oblasti.

Posilování hlubokého stabilizačního systému těla

Cviky pro posílení svalů hlubokého stabilizačního systému

Cílem fyzioterapie je podpořit rovnováhu mezi jednotlivými svalovými skupinami a zlepšit funkci hlubokého stabilizačního systému. Posílení tohoto systému pomocí správných cvičení dokáže výrazně snížit bolest a obnovit správnou funkci pohybového aparátu.

Tím se zajistí prevence patologických změn a optimalizace pohybu. Například metoda DNS, SM systém nebo Pilates jsou velmi často využívaná a účinná cvičení.

Základem je správné dýchání, které si můžeme procvičovat aktivací břišního bránicového dýchání. Vleže na břiše, s pokrčenými koleny vědomě dýcháme do oblasti břicha, přičemž si pomáháme rukama - pokládáme dlaně na oblast, kterou chceme prodýchat. Tedy dýcháme do dlaní tak, aby se nám nadzvedly. Ruce pokládáme na podbřišek nebo na boční strany břicha. Napoprvé se vám nemusí podařit hladký nádech do vybrané oblasti, ale nezoufejte, tréninkem to půjde.

Dalším příkladem cvičení je můstek - v leže na zádech s pokrčenými koleny, napnutím hýždí odlepíme od země oblast pánve a spodek zad, vydržíme pár vteřin v horní pozici a pokládáme nazpět. Dáváme pozor na prohýbání v křížové oblasti. Cvičení můžeme modifikovat vystřením druhé nohy, tedy budeme se zvedat pouze s jednou opěrnou nohou. Uděláme několik opakování a nohy vystřídáme.

Při dalším cviku zaujmeme polohu na čtyřech, s koleny a dlaněmi na zemi. Bederní a ramenní klouby by měly svírat 90° úhel. Z této výchozí pozice vytřeme najednou pravou ruku a levou nohu a zase naopak. Při provádění této pozice musí zůstat střed těla pevný jako na začátku, bez přenášení váhy dopředu či dozadu.

Nakonec zaujmeme polohu na zádech, ruce volně vedle těla, spodek zad tlačíme k zemi a bude tomu tak i během celého výkonu cviku. Zvedneme nohy ze země tak, aby kolena svírala 90°úhel, tedy bérce jsou rovnoběžné se zemí. S oběma nohama na střídačku pokládáme patu na zem a vracíme do původní polohy.

Existuje velké množství cviků, které vám pomohou vybudovat pevný svalový korzet, který vám poskytne každodenní oporu a zbaví vás bolesti.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.