Éterické oleje pro lepší spánek
Vůně jsou fenomén, na kterém je založeno několik odvětví průmyslu. Proč tak silně na nás působí? Výzkumů kolem aromaterapie není mnoho, i když samotný čich je mezi smysly výjimečný. Informace z nosu putují přímo do mozkových center zodpovědných za paměť a emoce. Proto nás oblíbené vůně umí uklidnit, vyvolat příjemné vzpomínky a některé esence nám mohou pomoci i při problémech se spánkem.
Vůně a nálada
Jelikož vůně jsou u většiny lidí poměrně silně spojeny s emocemi, umí kromě příjemných pocitů vyvolat i ty méně příjemné. Vzpomeňte si na jídlo, ze kterého vám naposledy bylo špatně. Většina lidí takové jídlo nemůže delší dobu „ani cítit“. Mnoho lidí i v dospělém věku pocítí divnou úzkost při návštěvě školy nebo školky. I za to bývá zodpovědná paměť na pachy.
Schopnost vůní ovlivňovat náladu využívají nejen výrobci parfémů, ale lze ji využít i terapeuticky. V podobě čistých esenciálních olejů i v případě nespavosti. Využíváme esenci jako spouštěč, který přepne tělo ze stresové reakce do klidového stavu.
Výhodou je absence vedlejších účinků, nehrozí vytvoření nezdravého návyku a samotné využití éterických olejů je při dodržení základních zásad bezpečné, příjemné a finančně poměrně nenáročné. Esenciální oleje jsou koncentrované a pro vyvolání požadovaného efektu stačí použít pár kapek.
Jakým způsobem použít éterické oleje?
Již Hippokrates doporučoval pálit bylinné svazky a umisťovat bylinky do blízkosti nemocných. Ze zkušeností aromaterapeutů v případě problémů se spánkem nejlépe zabírají kombinace vybraných esenciálních olejů. Esence se navzájem doplňují a účinek je vyšší. Samozřejmě, aromaterapie nemusí být řešením pro každého, v každém případě stojí za vyzkoušení před tím, než se nasadí na nespavost těžší kalibry.
Prvním krokem je zjistit, který éterický olej, resp. jejich kombinace, zabírá právě na vás. Pokud vás trápí neklid a stres během dne a večer vám nedovolí spát, můžete si k namíchané směsi éterických olejů přičichnout i vícekrát denně.
Přidáte-li jednodruhový rostlinný masážní olej můžete si směsí potírat místa na těle, kam se obvykle nanáší i parfém. Pro jistotu předem proveďte kožní test a dodržuje dávkování éterických olejů, doporučuje se lžička nosného oleje na každou kapku esenciálního oleje. Bezpečná z tohoto pohledu je levandule, která se může aplikovat na pokožku i neředěná. U citrusů myslete na fotosenzitivitu a vyhněte se na těle místům, která jsou vystavena slunci.
Klasickým využitím je kápnout pár kapek éterického oleje do difuzéru nebo aromalampy nechat si provonět ložnici před spaním. Rozptylovat vůni můžete už navečer, při problémech se spánkem je vhodné vytvořit si předspánkové rituály, aby se tělo a mysl uvolnily a přirozeně se začaly připravovat na noční odpočinek.
Někteří výrobci nabízejí roll-ony nebo hotové směsi v rozprašovačích. Je to rychlé a pohodlné řešení, vhodné i na cesty, pokud nespíte ve své ložnici.
Pár kapek éterického oleje si můžete kápnout i na polštář. Lepší je nakapat směs na kousek bavlněné látky a vložit do povlečení, abyste si nezničili ložní prádlo a mohli vůni odstranit, pokud by vám přišla příliš intenzivní.
A mimořádně relaxačním způsobem, jak se před spánkem uvolnit a dostat do pohody, je horká koupel. Jakým způsobem si bezpečně přidat esenciální oleje do vany se dozvíte v tomto článku.
Esenciální oleje podporující dobrý spánek
Vědeckých výzkumů v oblasti působení esenciálních olejů sice zatím není mnoho, ale tato oblast se v posledních letech dynamicky rozvíjí. Zkušenosti s využitím bylin a esencí však sahají hluboko do historie.
Při problémech se spánkem se doporučují tyto esenciální oleje:
- Levandule - sedativní, uklidňující účinky, snižuje stres a úzkost;
- Geranium - příjemná květinová vůně se zklidňujícím účinkem;
- Santalové dřevo - zemitá balzámová vůně, buď uklidňuje nebo zvyšuje pozornost a bdělost;
- Cedrové dřevo - dřevitá svěží vůně, harmonizuje psychiku, vhodný do směsí na podporu spánku;
- Bergamot - jemná citrusová vůně, antidepresivní, posiluje nervy, uklidňuje;
- Citron - osvěžující vůně, zlepšuje náladu, vhodný při duševní námaze;
- Máta peprná - svěží pikantní vůně pomáhá při problémech s trávením, uvolňuje, zmírňuje stres.
Seznam esenciálních olejů, které umí podpořit usínání a kvalitní spánek není samozřejmě tak stručný. Experimentujte, hledejte esence, které vám osobně přinášejí klid, uvolnění, pocit pohody a ospalosti.
Nechte se vymasírovat
Pokud zjistíte, který esenciální olej vám přináší hluboký, nerušený spánek a příjemné sny, můžete svůj spánkový režim podpořit také masáží.
Při automasáži nebo partnerské masáži si namíchejte svůj masážní olej. Stačí, když se pravidelně 2-3x týdně pověnujete krátké, 15-20 minutové masáži šíje nebo chodidel.
Rozhodnete-li se pro masáž v salonu, vysvětlete masérovi, že chcete využít spojení účinku masáže a esenciálních olejů a požádejte ho o masážní olej obohacený vybranou esencí, případně si doneste svou ověřenou směs.
Éterické oleje nemusí být tou pravou cestou ke klidnému spánku pro každého. Můžete je však použít jako doplňkovou terapii nebo v případě, že vás nespavost postihne přechodně. Vážnější a dlouhodobé problémy se spánkem však určitě patří do rukou lékaře.