Hygienické zásady při výkonu masáže
Je hygiena při masáži důležitá?
Masér zastává ve zdravotnických zařízeních důležité místo. Je spolupracovníkem fyzioterapeutů a lékařů v léčebně - preventivní péče. Poskytuje kvalitní masáž a pomáhá sledovat zdravotní stav nemocných. Ve své práci nesmí zapomínat na správnou životosprávu, na dodržování důležitých návyků a učí se předcházet nemocem.
Důkladnou pozornost musí věnovat rukám, chránit je před hnisavým onemocněním kůže a před poraněním. Při zvýšené potivosti je třeba oplachovat ruce v odvaru z dubové kůry, používat salicylová pudr, jednoprocentní formalínový roztok nebo potírat lihem. Při masáži nemá na rukou prsteny, hodinky, náramky, řetízky. Nehty musí mít čisté, nakrátko ostříhané.
OBLEČENÍ: má být účelné a vzdušné. Vhodné jsou bílé kalhoty, tričko nebo košile s krátkým rukávem, případně bílý plášť. Obuv je vzdušná, pohodlná a zdravotně vyhovující.
Před každou masáží a po ní si masér umyje ruce mýdlem a teplou vodou. Denní zatížení může způsobit u maséra bolesti zad, záněty šlach a vznik křečových žil. Postoj má být proto pevný, ale ne křečovitý. Nedoporučuje se časté přecházení z jedné strany pacienta na opačnou: je to unavující a nesvědčí o dovednosti pracovníka.
PACIENT: před masáží má být umytý a obnažuje se jen natolik, jak je třeba pro sestavu. Nemasírovaná část má být přikryta plachtou.
POLOHA PACIENTA: při masáži má umožnit optimální relaxaci celého těla nebo alespoň masírované části.
V lehu se masírují: dolní končetiny, záda, břicho, hrudník, horní končetiny, obličej.
V sedě se masírují: hlava, šíje a ramena, horní končetiny, obličej, částečně oblast kolen, holeně.