Jak na masáž v tropických teplotách
Když teploměr ukazuje nad 30°C, lidé se rozdělí na dvě skupiny - jedna s reptáním vyhledává stín, ovívá se a nefunguje, druhá skupinka ožívá, opatrně se svléká do trička s krátkým rukávem a pochvaluje si, že je konečně teplo. A jak je to s masáží v horkých dnech?
Každý organismus snáší teplo jinak
Nejde jen o pocit přehřátí, pocení a potřebu více odpočívat. Při vysokých venkovních teplotách se zvyšuje tep až o 15%, což může být nebezpečné, až život ohrožující pro lidi s vážnějšími kardiovaskulárními nemocemi.
Teplo je přirozenou součástí terapeutického procesu při masáži. Prokrvuje a uvolňuje svalstvo a působí relaxačně. Ale přidávat další teplo přehřátému organismu vůbec není terapeutické.
S ledem opatrně
Pokud by vás napadlo masírovat ledem, myslete na to, k čemu se led používá, hlavně ve sportu. Na zchlazení akutních úrazů, tlumení bolesti a potlačení tvorby otoků.
No příliš zchlazená svalová tkáň se neuvolní ani neprokrví. Vždyť i po návštěvě kryokomory je předepsané cvičení.
I dvousložkové funkční krémy nejprve tkáň krátce zchladí mentolem, ale následně ho prohřejí a prokrví působením methylsalicylátu.
Jak ochladit místnost na masírování?
Klíčová je správně nastavená teplota v prostoru na masáž. Je to tak trochu oříšek, masérovi by se sice dobře pracovalo při nižší teplotě, ale klimatizace má svá úskalí - velmi vysušuje vzduch a pro tělo klienta, který přijde vyhřátý z vnější teploty, může být rozdíl 10-15°C příliš velkým šokem.
Řešením je vyvětrat a vychladit místnost před každou návštěvou a pak už jen jemně chladit podle potřeby.
Ještě důležitější než teplota je pohyb vzduchu. Ideální samozřejmě je, pokud se dá větrat okny, ale pro vysoké teploty to někdy není možné. V masérně by neměl být průvan. Pomalu se otáčející ventilátor na stropě nebo v místnosti otočený tak, aby nefoukal přímo na klienta ani maséra, může výrazně pomoci.
Dobrým nápadem je také zvýšit vlhkost vzduchu, pokud je delší dobu velmi teplo a sucho. Ultrazvukový difuzér rozptyluje jemnou studenou vodní mikrohmlu, která zvlhčí a osvěží prostor. Můžete přidat mátový esenciální olej pro pocit ochlazení, pročištění dýchacích cest a harmonizaci trávení.
A co klient? Jak se mu dá pomoci?
Ne každý salón má k dispozici sprchu pro klienty, to závisí od legislativních požadavků hygieny a prostorových možností.
Krátká sprcha chladnou (ne ledovou) vodou ochladí tělo klienta, smyje pot a odparující se vlhkost zajistí dodatečné ochlazování.
Vysvětlete klientům, že nejpříjemněji jim bude nahým, resp. jen ve spodním prádle a na zakrytí nepoužívejte ručníky, ale lehkou chladivou látku, nejlépe tenkou bavlněnou nebo lněnou plachtu. Je potřeba si uvědomit, že rozehřátému klientovi může být příliš teplo a překrytí odmítne, ale během masáže v klimatizované místnosti mu naopak může zůstat nepříjemně zima.
Ochladit tělo můžeme i aplikací masážního prostředku na bázi alkoholu. Nejlépe tak, že ho přelijeme do rozprašovače, jemně postříkáme tělo před masáží a necháme odpařit. Takto se účinně ochlazují hlavně nohy a chodidla.
Masážní oleje ve vysokých teplotách způsobují až nepříjemné prohřátí a promaštění pokožky. Je čas přesedlat na masážní krémy a emulze. Nezbývá po nich mastný film na pokožce a snadno se smývají. Vybírejte takové, které chladí a osvěžují.
Příjemně chladivě působí i masážní přípravky s vyšším obsahem aloe vera. Tyto se doporučují i při spálení od slunce a svědění po štípnutí hmyzem.
Dodatečným tipem mohou být například i lávové kameny. Ne, nemyslíme teď ty černé horké čedičové, ale do rodiny "terapeutických" kamenů počítáme i bledé mramorové kameny. Vkládají se do lednice, mrazničky nebo do misky s ledem. Pro klienta může být příjemným zážitkem, když mu při masáži vložíte do dlaní nebo podložíte pod šíji chladné kameny.
Velmi příjemná je i masáž obličeje vychlazenými kameny.
No a naposledy jsme si nechali to nejdůležitější: pitný režim. Ten je při vysokých denních teplotách klíčový. Ptejte se klientů, kolik vody vypili, káva a černý čaj spíše odvodňují. Pozor i na vysoký příjem slazených nápojů, mohou organismus ještě více zatížit.
Trvejte na tom, aby se klient napil alespoň trochu před masáží a po masáži je rozhodně nutné, aby doplnil tekutiny alespoň dvojdeckou vody, minerálky, neslazeného ovocného nebo bylinkového čaje. Vodu můžete ochutit citrónovou šťávou a louhovat v ní bylinky - zejména mátu, meduňku nebo šalvěj, ovoce nebo kolečka okurky. A určitě nezapomínejte ani na svůj pitný režim. Jakákoli fyzická aktivita - masírování nevyjímaje, klade v horkých dnech vyšší zátěž na celý organismus.