Jak se chránit, když masérovi škodí jeho vlastní empatie?
Slovo empatie má kořeny v řečtině a asi nejlépe ho vystihuje výraz vciťování se. Empatii najdeme v seznamech vlastností, které jsou pro dobrého maséra klíčové. Ale věděli jste, že příliš rozvinutá empatie může masérovi i škodit?
Definujme si empatii
Pamatujete si, když ve filmu Avatar zazněl pozdrav „Zřím tě.“? Dotyčná osoba měla na mysli, že vnímá nitro člověka, že ho zná, rozumí jeho slovům, pocitům a myšlenkám a akceptuje ho takového, jaký je. To je asi nejvýstižnější definice pojmu empatický člověk.
Řecké slovo empatheia je složeno ze dvou slov: em (dovnitř, uvnitř) a pathos (cit, utrpení). Empatický člověk si umí sám sebe představit v kůži druhého člověka, s jeho pocity, starostmi i radostmi.
Různé podoby jedné schopnosti
Stalo se vám někdy, že jste pomasírovali člověka s bolestí hlavy, jemu se ulevilo, ale hlava rozbolela pro změnu vás? Možná máte vyvinutou schopnost somatické empatie.
Somatická empatie
Je fyzická odpověď těla na prožívání jiného člověka, které se nás sice bezprostředně netýká, ale když posloucháme jeho starosti nebo nad nimi přemýšlíme, může nás rozbolet hlava nebo tížit žaludek. Je to přenos na fyzické rovině. Samozřejmě se projevuje také v pozitivním smyslu, nával radosti jiného člověka nás fyzicky osvěží a cítíme se lépe.
Afektivní empatie
Máme schopnost porozumět a sdílet emoce druhé osoby, chápeme, jak se cítí a umíme se vcítit do jejího prožívání. Trápíme se problémy druhých lidí a jsme ochotni naslouchat a hledat společně řešení.
Kognitivní empatie
Je nám jasná motivace a pohled jiného člověka, umíme se na věci podívat očima jiné osoby, rozumíme tomu, jak se cítí i proč se tak cítí. Umíme také dobře odhadnout, jak bude dotyčný reagovat, ať už slovně nebo činy.
Empatie je při masírování důležitá
Jak se dnes cítíte?
Jsem tady pro vás.
Jak vám můžu pomoci?
Spolu zjistíme, kde je problém a bude líp.
Aha, tak já to zopakuji, abychom si byli jisti, že jsme se dobře pochopili.
Zajímáte se o vaše klienty a říkáte podobné věty upřímně? Potom je s vaší empatií všechno v pořádku.
Schopnost vcítit se, vnímat pocity a navíc ochota aktivně naslouchat a zjišťovat, co člověk potřebuje, aby se cítil lépe, je v masérské práci opravdu klíčová.
I když podle výzkumů ženy jsou empatičtější než muži, právě v oblasti masáží se potýkáme s tím, že obě pohlaví mají kromě vrozené dávky empatie tuto schopnost rozvinutou více než běžná populace.
Může to být vysvětlením záhady, proč dobrá technika masírování nestačí a proč se k některému masérovi lidé jen hrnou. Právě schopnost empatie, pocit, že jste přijímáni, vnímáni, respektováni a že vám někdo rozumí a je ochoten pomoci přesně v takovém rozsahu, jak si přejete, vytváří pocit důvěry a láká lidi do vaší masérské praxe.
Rozvíjet, ale chránit se
Empatie se dá rozvíjet a kultivovat setkáváním a povídáním s novými lidmi, přehodnocováním svých předsudků, trénováním aktivního poslechu nebo třeba i čtením životních příběhů a uvažováním o nich. V jistém smyslu se dá empatie nazvat i zvědavostí.
Pokud jste si vědomi, že ostatní mohou svět vnímat a prožívat jinak, jste zvědaví, jak jej vnímají a prožívají a ochotni respektovat tento jiný pohled, pěstujete si svoji empatii celý život.
Horší je, když sklouzneme k nevědomému přebírání potíží a problémů svých klientů na sebe. Zejména při somatickém nebo afektivním typu empatie hrozí, že se budeme cítit tělesně nebo duševně hůře bez objektivní příčiny. V našem životě se nic negativního nestalo a přece se cítíme špatně. Probrali jsme klientův batoh plný negativ na sebe.
Často maséři nevědí, jak si s touto situací poradit, zastihne je nepřipravené. Většinou totiž masérská práce končí odměnou v podobě spokojeného klienta, a pokud se tento pocit přenese na maséra, není co řešit.
Je dobré naučit se rozeznávat hrozící fyzické nebo emocionální vyčerpání a vědět, jak postupovat, abyste svoji energii získali zpět a roztřídili emoce na své a cizí.
Které strategie mohou pomoci?
1. Sebeuvědomění
Situaci, která vás obrala o síly, zkuste objektivně zanalyzovat: "Mám důvod cítit se takhle, nebo reaguji na emoce někoho jiného?"
Věnujte čas introspektivním aktivitám jako meditace nebo vedení deníku a také pravidelné sebereflexi, abyste lépe znali své emocionální vzorce, své typické reakce na zátěžové situace. Snáze je pak rozeznáte od emocí, které jste nechtěně od někoho probrali.
2. Fyzické ukotvení
Zaměřte se na své tělo a dech. Praktikujte čistící rituály a techniky uzemňování jako procházky v přírodě, chůze naboso, plavání nebo brodění se ve vodě, práce v zahradě, dotýkání se věcí s tím, že si uvědomujete jejich povrch, strukturu a vlastnosti (například kamínek nebo oblíbený polodrahokam v dlani).
Udělejte si čas na aktivity, které vám pomáhají „zresetovat“ emoce (např. sprcha, dechová cvičení).
3. Emocionální hranice
Vizualizujte si ochrannou bublinu nebo štít kolem sebe, případně kořeny rostoucí z vašich nohou do země, přes které odchází negativní energie.
Naučte se říkat ne v situacích, které by vás velmi vyčerpaly. Trénujte asertivitu.
4. Volnočasové aktivity
Pěstujte si hobby, které vás naplňuje. Může to být kreslení, hra na hudební nástroj, čtení, sport nebo práce s hlínou či aktivity s domácím zvířátkem. Důležité je, aby vás úplně pohltily, abyste si při nich vyčistili hlavu a stali se znovu sami sebou.
I zde je třeba hledat, která strategie nebo jejich kombinace vám nejvíce vyhovuje a uvědomit si, že je třeba si je natrénovat. Učte se ze situací, které vás emocionálně přetěžují, a do budoucna se jim vyhněte.
Určitě buďte empatičtí, bez této schopnosti se masér neobejde. Ale nezapomínejte na zdravé hranice a nenechte odvrácenou stranu empatie, aby vás obírala o energii.