Jednorázové zábaly: Jak se používají a v čem mohou pomoci?

7.12.2021PokrokČtení do 10 minut

V čem spočívají výhody jednorázových parafínových a rašelinových zábalů a jak je správně používat? Dopřát klientům blahodárný teplý zábal nemusí být výsadou lázeňské léčby. Představíme si a parafínové a rašelinové jednorázové zábaly. Přesvědčíte se, že práce s nimi je jednoduchá a přínosy pro klienta velké.

Účinky termoterapie

Jednorázové obklady, ať už rašelinové nebo parafínové, se řadí do termoterapie. Termoterapie využívá příznivých účinků tepla na lidský organismus:

  • zmírnění bolestí svalstva a kloubů a jejich uvolnění (vhodné např. i při artróze a revmatismu)
  • regenerace tkáně (lepší hojení poúrazových a pooperačních stavů)
  • zlepšení stavu pokožky (lepší prokrvení)
  • relaxační účinky na psychiku
  • zlepšování imunity a celkového stavu organismu
Jednorázový zábal na koleno

Proč zvolit jednorázový zábal?

Zábaly na tělo z rašeliny nebo parafínu mají dlouhou historii. Jejich společnou vlastností je, že výborně vedou teplo a umí ho i dlouho udržet.

Běžnou praxí v lázeňských zařízeních bylo aplikovat zahřátou rašelinu nebo parafín přímo na tělo, zabalit klienta, případně přidat ještě dodatečný nosič tepla, popřikrývat a nechat zábal působit.

Z tohoto způsobu použití je hned vidět nevýhody. Nanesení zábalu déle trvá, materiál i při největší opatrnosti odkapává, těžko se odhaduje množství materiálu, který je třeba dát nahřát, tekutý vlhký materiál se těžko nanáší v rovnoměrné vrstvě a první dotek s parafínem či rašelinou zahřátou na 50-60°C může být vnímán jako tepelný šok. Rašelina i parafín jsou přírodní zdroje a jejich nešetrným používáním dochází ke zbytečnému plýtvání.

Všechny tyto nevýhody řeší jednorázové zábaly. Při dodržení základních pravidel je aplikace jednorázových zábalů jednoduchá a účinnost vysoká.

Jak aplikovat jednorázový zábal

Pro aplikaci jednorázového zábalu budete potřebovat nosič tepla nahřátý na cca 50-60°C (teplotu přizpůsobíme klientovi a řídíme se doporučeními výrobce zábalu). Nosiče tepla se nahřívají ve vodní lázni v přístrojích k tomu určených.

Aplikace jednorázového zábalu

Postup při přikládání jednorázového zábalu je u rašeliny i parafínu v podstatě stejný:

1. Dle místa aplikace a stavu klienta přikládáme zábal na tělo nebo pod tělo klienta. Při přikládání pod tělo klienta vypodložíme tak, abychom zabezpečili kontakt celého zábalu s tělem.

Tip: Materiál ze zábalu může působením tepla a tlaku mírně promokat. Pro ochranu prostěradel je dobré vložit pod klienta na místě aplikace fólii nebo ručník.

2. Vytáhneme z vodní lázně nahřátý nosič tepla a osušíme ho.

3. Běžně se v tomto kroku přikládá na tělo zábal a na něj nosič tepla (mezi ně se přidává vrstva ručníků jako tepelná bariéra pro pomalejší přenos tepla). Ale lepší alternativou je přiložit zábal chvíli na nahřátý nosič tepla. Zábal pokojové teploty totiž může klient vnímat jako nepříjemně studený – hlavně v případě vlhké rašeliny. Pozor, zábal je třeba na nosič přiložit neaplikační stranou.

4. Přiložíme zábal na tělo klienta, zakryjeme fólií (dle druhu zábalu a návodu výrobce), překryjeme vrstvou ručníků (dle druhu zábalu a potřeb klienta) a přiložíme a vytvarujeme nosič tepla tak, aby přiléhal na tělo klienta po celé aplikační ploše.

5. Klienta důkladně přikryjeme a necháme zábal působit předepsanou dobu. S klientem průběžně komunikujeme, můžeme odebírat vrstvy ručníků.

6. Po odstranění zábalu klienta otřeme vlhkou utěrkou nebo ručníkem.

7. V ideálním případě po skončení zábalu necháme klienta „vychladnout“ do pokojové teploty, případně pokračujeme v dalších procedurách.

Parafín a jeho účinek na organismus

Parafín používaný pro zábaly je vysoce čištěný parafín kosmetické kvality. Výborně vede a drží nejen teplo, ale zachycuje také vlhkost, otevírá póry a jeho účinek by se dal přirovnat k miniaturní sauně.

Působením nahřátého parafínu se pokožka prokrví a je schopna lépe přijímat kromě tepla i látky, které jsou v parafínu přimíchány, například konopný olej. Samotný parafín udržováním vlhkosti ošetřuje pokožku, která po použití působí hebce a svěže, je prokrvená a hydratovaná.

S parafínem velmi dobře spolupracují také éterické oleje, které se působením tepla uvolňují. Kromě termoterapie klient absolvuje zároveň i aromaterapii a účinky obou se synergicky podporují, například jako pomocná terapie při zánětech dýchacích cest.

Rašelina

Rašelina a její přínos pro zdraví

Asi 2% povrchu Země pokrývá rašelina. Vznikla v bažinatých oblastech za anaerobních acidických podmínek ze zbytků rostlin, hub a drobných živočichů. Než se vytvoří 1mm vrstva rašeliny, trvá to přibližně rok.

Rašelina oproti vodě drží teplo více než 5x lépe. Kvalitní rašelina v zábalech obsahuje 95-99% organických látek, stopových prvků a minerálů, huminových kyselin. Tyto se při proceduře dostávají do pokožky a spolu s přehřátím podporují příznivé účinky zábalu.

Tip: Rašelina v zábalu je přírodní surovina. Po použití na zábal ji můžete vysypat do květináče nebo do zahrady a použít podobně jako běžnou zahrádkářskou rašelinu.

Relaxační a bolest tišící účinky termozábalů jsou u klientů mimořádně oblíbené. Použitím jednorázových parafínových nebo rašelinových zábalů se zařadíte mezi profesionálně působící pracoviště a klientům poskytnete zase o kousek (no, hodný kus) relaxu navíc. Vyzkoušíte je?

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.