Jsem žena a masíruji. Jak využít ženskou cyklickou proměnlivost při masáži?

4.3.2024Život maséraČtení do 10 minut

Jen zdánlivě je dnešní článek věnován pouze ženám. Ženský menstruační cyklus, jeho projevy a vliv na každodenní život jsou stále tématem, o kterém mnozí muži, ale i samotné ženy vědí jen málo a - bohužel - často více vědět ani nechtějí. Proč tedy mnozí lidé preferují masérku - ženu, a ne muže s jeho stálou a stabilní energií? Zkusili jsme jemně nahlédnout do proměnlivého, něžného i výbušného světa ženského cyklu a dovolili jsme si na závěr přidat i pár rad pro ženy masérky.

Život ženy ovlivňuje její cyklus

Ženský cyklus a jeho změny v čase

Pojmenování menstruace se váže na latinský nebo řecký výraz pro Měsíc a také průměrná délka cyklu 28 dní ladí s délkou 4 lunárních fází.

S první menstruací (menarché) se u nás žena potká ještě jako dívka, průměrně ve věku 12 let (běžně mezi 8 a 16 lety). Cyklické změny ji provázejí celý život, až do poslední menstruace (menopauza), která průměrně přichází ve věku 51 let (běžně mezi 45-55 lety).

Reprodukční chování v Evropě se za posledních asi sto let radikálně změnilo. Časnější nástup první menstruace, odkládání prvního i dalších porodů do pozdějšího věku, menší počet dětí v rodině, kratší období kojení a také nárůst negativních účinků životního prostředí a stresu má podstatný vliv na ženský hormonální cyklus. Odhaduje se, že žena v minulosti měla přibližně 100-150 menstruačních cyklů za život, zatímco dnešní žena jich má přibližně 400-450.

Co se však změnilo jen málo, je pohled společnosti na cyklus, resp. na menstruaci, která je často vnímána jako jediný projev ženské cykličnosti, a to projev oslabující, určitým způsobem nepatřičný nebo trapný. Nejen muži, ale i ženy samy často projevům cykličnosti nerozumí, a jelikož u menses jde o tělesný projev spojený s krví, je jim nepříjemné o tomto tématu mluvit nebo něco zjišťovat.

Menzes a tím celý cyklus je považován za čistě ženskou záležitost, která by se měla řešit tak nějak mimo společnost. Což je svým způsobem zvláštní, protože každý jeden člověk je na světě díky ženskému menstruačnímu (nebo ovulačnímu či reprodukčnímu) cyklu.

Na cykličnost se můžeme podívat z medicínské stránky a popisovat vliv jednotlivých hormonů na ženské tělo a mysl. Někteří autoři udělují 4 fázím menstruačního cyklu poetičtější názvy a popisují je jako jaro, léto, podzim a zimu nebo jim připisují vlastnosti slovanských bohyň či archetypů Panny, Matky, Čarodějnice a Vědmy.

Masérka v cyklu

Co nás ale bude zajímat nejvíc je, jak se tehdy žena cítí fyzicky a psychicky. I když cyklus může být u každé ženy jiný a jeho projevy jsou do jisté míry individuální, umíme najít body společné pro většinu žen. Menstruační cyklus může ovlivnit výkonnost masérek různými způsoby a pokud je to možné, je dobré přizpůsobit pracovní plán a techniky podle fází cyklu, abyste mohli naplno využít svůj potenciál.

Menstruační cyklus

1. Menstruační fáze
První den menstruačního cyklu umíme jako jediný poměrně přesně určit – je to den, kdy začalo krvácení, které mění intenzitu a končí obvykle do 7 dnů. Jelikož nedošlo k oplodnění, tělo se zbavuje výstelky dělohy.

Menstruační krvácení je hlavně v prvních dnech obdobím citlivosti. Pnutí a bolestivost podbřišku a prsů, bolesti hlavy, citlivost pokožky, zadržování tekutin ve tkáních, únava, útlum, pokles energie, nechuť k vyšším fyzickým výkonům, potřeba více spát a jíst. Psychicky chuť být sama, stáhnout se do sebe, vynořují se neřešené problémy.

Plusy:
- pohyb kolem masérského stolu pomáhá tlumit křeče a bolesti
- s nástupem menstruace pominuly nepříjemné premenstruační symptomy

Minusy:
- rychlejší fyzická i psychická únava, nechuť ke sociálním kontaktům

Doporučení: Neplánovat si na první dny menstruace vícero těžších masáží, více spát a odpočívat, naplánovat si volno a „nicnedělání“.

2. Folikulární fáze
Ve vaječníku dozrává vajíčko a ženské tělo je plné síly a aktivity. Rychlejší regenerace svalů, svižné uvažování, sebevědomí, přátelskost, komunikace. V této fázi jsou ženy za celý cyklus asi nejvíce podobné mužům, stoupá i testosteron, k výzvám přistupují více analyticky než citově a jestli se v menstruační fázi nevyčerpaly, mají i dostatek fyzických sil.

Plusy:
- fyzická síla, psychická odolnost
- veselá mysl
- zaměření na cíl

Minusy:
- skoro žádné, masírujeme více technicky a dynamicky

Doporučení: Využít pro těžší masáže, vyřizování odkládaných věcí (nákupy, administrativa), vhodný čas na doplňkové kurzy techničtějšího charakteru (baňkování, tejpování), změny v masážním salonu.

3. Ovulační fáze
Relativně krátký čas daný životností vajíčka a spermií, kdy je možný vznik nového života. Zralé vajíčko se pohybuje z vaječníku přes vejcovod do dělohy. Mnohé ženy o své ovulaci vědí, cítí pnutí v podbřišku, změny vnímání teploty, zvýšenou chuť na sexuální aktivity, něžnost, chuť starat se o ostatní lidi.

Plusy: - energie, vitalita, sebevědomí
- vrchol komunikačních dovedností
- zvýšená citlivost na vůně
- chuť pečovat o klienty jako v bavlnce

Minusy:
- téměř žádné, možný sklon k vyšší citlivosti a dojetí

Doporučení: Nejspokojenější se svým výkonem, masáže jsou pečlivé a citlivé, jen pozor na chuť úplně se rozdat, nechte si energii i pro sebe a rodinu. Citlivost na vůně by mohl být problém při intenzivněji vonících masážních prostředcích.

Ideální čas pro získávání nové klientely, prezentace a doplňkové kurzy masážních technik orientovaných na relax (lomi lomi, masáž lávovými kameny).

První část cyklu je pro ženy snazší

4. Luteální fáze
Nejdelší fáze, která trvá zhruba 14 dní. Hladiny hormonů klesají, fyzicky se objevuje s blížící se menstruací zadržování vody v těle, vyrážka na pleti, chuť více jíst a neobvyklé kombinace chutí, nervozita, výbušnost, ale také pocity smutku a citlivost, zimomřivost střídaná s pocity přílišného tepla.

Tato fáze se často označuje také pojmem PMS (premestruační syndrom) a je pro mnoho žen nejobtížnější částí cyklu. Ale zároveň se jí připisuje nárůst kreativity, intuice, chuť měnit nefunkční věci v životě a uklízet – nejen fyzicky domácnost, ale také ve svém nitru.

Realizace nápadů však často naráží na únavu a nechuť pouštět se do něčeho, co možná je třeba udělat, ale natož zábavná ani oblíbená činnost.

Plusy:
- zvýšení empatie, intuice a citlivosti umožňují lépe odhadnout potřeby klienta

Minusy:
- změny v citlivosti pokožky a prstů (nešikovnější ruce)
- únava, podrážděnost, výkyvy nálad
- citlivost ke kritice, nespokojenost s vlastním výkonem
- fyzické nepohodlí (napětí v prsou, pocit nafouknutí)

Doporučení: Čas využít všech znalostí a dovedností a pustit při masáži autopilota. Dopřejte sobě i klientům „tichou“ masáž, pusťte meditační hudbu, nemluvte, neřešte ani neposlouchejte problémy klientů, ponořte se do sebe a nechte ruce pracovat.

Hodně odpočívejte, dopřejte si více spánku, jídla, dechových cvičení a času o samotě. Odložte na později povinnosti, které nehoří a nedělejte rozhodnutí, která vyžadují zvážit mnoho okolností (například koupi elektrického lehátka raději o pár dní odložte).

Pokud se vám nechce „do akce“, zapište si alespoň nápady, můžete je zvážit a zrealizovat později.

Na závěr

Navzdory vnímání změn v citlivosti, empatii a fyzické síle jsou profesionální masérky schopny poskytovat kvalitní služby během celého menstruačního cyklu díky své dovednosti, vědomostem a zkušenostem.

Nechtějme však, aby ženy byly celý měsíc stejné, není to jejich přirozeností. Přirozeností ženy je změna, proměnlivost podob a projevů ženského těla i duše. Na mužích si ceníme jejich emocionální stálosti a stability, ženy přinášejí do světa hloubku, intuici, empatii a procítění. A to i do světa masáží.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.