Kdy můžeme masírovat klienta s kožními problémy?

6.7.2021PokrokČtení do 10 minut

Co si všímat na kůži klienty, čemu se vyhnout, kdy poslat klienta raději k lékaři a kdy masáž jistě odmítnout? Pojďme se spolu podívat na kůži.

Podrážděná pokožka při ekzému a psoriáze

Každý ve své kůži

Při masáži se nevyhneme kontaktu s největším orgánem těla - kůží. Pokožka každého klienta je jiná a vyžaduje individuální péči. Masér by se měl ptát před masáží každého nového klienta, zda nemá nějaké alergie, zda jeho pokožka není extra citlivá a jestli nemá nějaké konkrétní požadavky na masážní prostředek.

Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat reakcím pokožky klientů při použití skořicového oleje a masážních prostředků s obsahem kapsaicinu nebo citrusových esenciálních olejů (anticelulitidní a zeštíhlující masáže) případně mentolu, methylsalicylátu apod.

Ostře sledovaná pokožka

Před zahájením masáže je nutností přezkoumat pokožku masírované části těla očima. Zde jsou bohužel v nevýhodě slabozrací a nevidomí maséři. Ideální stav je hladká pokožka bez podráždění, vyrážky, bulek, spálení od slunce a jakýchkoli poranění.

Kůže čerstvě spálená od slunce - nemasírovat

Ptejte se klienta na cokoliv, co se vám nezdá v pořádku. Uvědomte si, že zákazník si nedohlédne na záda nebo na zadní část nohou a často ani nemusí vědět, že tam má něco neobvyklého. Maséři plní v této oblasti jakousi zdravotní službu. Pokud vhodným způsobem upozorníme klienta na podezřelé útvary na pokožce, pomáháme chránit jeho zdraví.

Nepřenosné kožní problémy

Asi nejčastěji se setkáme s poškozením kůže ve formě ekzému, akné a stařeckých bradavic, vzácněji s psoriázou (lupénka) a vitiligem. Tyto kožní potíže nejsou přenosné na jiného člověka. Sezónně se pak vyskytnou i klienti s pokožkou spálenou od slunce.

Akné

Bohužel, akné není jen problémem dospívajících lidí, má několik příčin a vyskytuje se i ve vyšším věku. Nejčastěji postihuje obličej, krk, hrudník a ramena. Jelikož toto kožní onemocnění způsobuje zánětlivé procesy na kůži, není vhodné pokožku postiženou akné masírovat. Tření postižených míst olejem může způsobit roznesení zánětu a podráždění pokožky.
Samozřejmě, stav pokožky klienta je třeba individuálně posoudit. Pokud najdeme jeden dva pupínky na zádech, můžeme ho masírovat. Vybírejme však spíš rostlinné oleje bez komedogenního účinku, např. slunečnicový, arganový nebo konopný.

Ekzém

Ekzém je nepříjemné onemocnění s projevy svědění, pálení a poškození pokožky ve formě zarudnutí, stroupků a olupování. Ekzém není přenosný na jiného člověka a obvykle je situován na místech kožních shybů - vnitřní strany lokte, pod koleny, na víčkách, krku, ale i na prstech a rukou jako následek podráždění zvenčí. Pokud je ekzém v mírné, klidné fázi nebo se vyskytuje na místech, která nebudeme masírovat, můžeme klientovi masáž poskytnout. Výběr masážních prostředků konzultujte s klientem, v zásadě byste měli vybírat lehké oleje nebo emulze bez vonných přísad, parfémů a esenciálních olejů.

Psoriáza

Lupénka je autoimunitní onemocnění, které se projevuje nadměrně rychlým hrubnutím a olupováním pokožky. Často se vyskytuje ve vlasaté části hlavy, na rukou, loktech nebo uších. Je také nepřenosná z člověka na člověka, takže klienta s psoriázou v klidné fázi můžeme masírovat. Stejně jako při ekzému vybíráme neutrální, lehké rostlinné oleje nebo neparfémované emulze a konzultujeme jejich výběr s klientem, případně uděláme kožní zkoušku.

Psoriáza - lupénka na pokožce

Vitiligo

Vitiligo se projevuje ztrátou pigmentu, na pokožce se objevují bílé skvrnky a později i větší bílé plochy. Přesná příčina vzniku onemocnění není známa, připisuje se autoimunitním poruchám. Co se týče masáže, je toto onemocnění bezproblémové, opatrnost je na místě pouze při použití přípravků, které vyvolávají větší citlivost pokožky na UV záření, např. esenciálních olejů z citrusů.

Vitiligo na rukou

Seboroické veruky

Za tímto cizokrajným názvem se skrývají tzv. stařecké bradavice. Nejsou to bradavice v pravém slova smyslu, nejsou totiž virového původu. Projevují se jako skvrnky, resp. zhrublé hnědé útvary na kůži a jejich příčina je genetická. Vyskytují se po celém těle, nejčastěji na hřbetech rukou (tzv. jaterní skvrny), trupu, zádech a nohách.
Olejování stařeckým bradavicím prospívá, protože jsou tvořeny velkými vrstvami zrohovatělých kožních buněk. Při masáži se proto může stát, že se malé částečky bradavice odloučí. Pokud jsou tyto útvary příliš velké nebo na místech, kde jsou opakovaně drážděny (lem spodního prádla), poraďte klientovi, aby navštívil kožního lékaře. Tento typ bradavic se totiž dá poměrně jednoduše odstranit.

Opálení

Medově zlatá až čokoládová pokožka je v našich končinách stále považována za krásnou a zdravou. Jistě, z hlediska tvorby vitamínu D je přiměřené opalování více než žádoucí. Horší je, pokud to se sluníčkem přeženeme.
Co se týče sluncem spálené pokožky, rozhodně ji třeba nechat alespoň 24 hodin odpočinout, zregenerovat. Masírujeme pouze pokožku, která již začíná pigmentovat a není na pohled červená a na dotek horká. Rozhodně nemasírujeme čerstvě opáleného nebo spáleného člověka. Někteří maséři v letních měsících z praktických důvodů odmítají i klienty, jejichž pokožka se po opalování intenzivně loupe.

Ekzém, psoriáza a mnohá jiná kožní onemocnění jsou spouštěna nebo umocňována stresem. V tomto smyslu uklidňující relaxační masáž může být jednou z cest k lepšímu zvládnutí těchto kožních onemocnění.

A teď ty vážnější věci. V následujících případech je potřeba být skutečně obezřetný v zájmu zachování zdraví klientů a i toho vašeho. Pokud totiž "chytíte" přenosné kožní onemocnění, ohrozíte nejen sebe, ale i zbytek své klientely, na kterou můžete toto onemocnění nevědomky přenést.

Infekční kožní onemocnění

Následující typy kožních problémů nespadají pod ruce maséra, ale zaslouží si pozornost lékaře nebo lékárníka: plísňová onemocnění kůže (nejčastěji na chodidlech, mezi prsty nohou), bradavice virového původu (často na nohách a prstech nohou a rukou), lišej, impetigo, herpes, ale i vážnější stavy jako neštovice, zarděnky nebo svrab.

Záhady na kůži a pod ní

Na pokožce a těsně pod jejím povrchem najdeme leccos. V každém případě by nám klient měl vědět stav své pokožky objasnit. Odmítněte masáž, pokud spatříte na pokožce vředy, otevřené rány nebo léze - mohou být znamením skutečně vážného onemocnění (leukémie, AIDS,…). Tukové bulky pod kůží nerozmačkáváme, obvykle jsou to nezhoubné tukové nádorky, ale toto musí posoudit lékař.

Poznejte své hranice

I když se maséři obvykle velmi zajímají o lidské tělo v celé jeho rozmanitosti a "nic lidské jim není cizí", mějte stanoveny své hranice. Pokud vám není příjemné masírovat pokožku loupající se po nadměrném slunění, domluvte si s klientem vhodnější termín. Jakékoliv pochybnosti nebo podezření vůči útvarům na kůži a pod ní by měl klient raději konzultovat s lékařem.

Akné se často vyskytuje na zádech

Ruce maséra si zaslouží extra pozornost

K zamyšlení jsou výsledky studie z roku 2004 z Philadelphie. Z 350 zúčastněných masérů trpělo 23% za poslední rok dermatitidou, pokožka jejich rukou byla červená, popraskaná, suchá a zanícená. V běžné populaci je to někde mezi 2-10%.

Neustálý kontakt s oleji, emulzemi, vonnými látkami, peelingy, dezinfekcí a potenciálními alergeny plus časté mytí rukou může oslabit pokožku rukou maséra a ta je pak náchylnější k poškození a infekci. Jako prevence se doporučuje vyřadit z času na čas všechny aromatizované produkty a masírovat čistým jojobovým olejem, který je svým složením velmi podobný kožnímu mazu.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.