Kosti - naše sloupy života

13.10.2010Fit a v pohoděČtení na 2 minuty

Náš pohybový aparát je velmi komplikovaná konstrukce.

V lidském těle je více než 206 kostí. Lebka se skládá z 22 kostí, které patří k nejpevnějším v lidském těle. Starají se o to masivní a houbovité vrstvy kostní dřeně.

Kosti jsou živá tkáň - 70% kalcium fosfátu a 30% kolagenu - to jsou nejdůležitější součásti. Kalcium fosfát je minerál, ze kterého skládají i naše zuby. Díky němu jsou kosti tvrdé, ale křehké. Kolagen je protein, který je podobně stočený jako ocelové lano a dává kostem pevnost. Kolagenová vlákna se nerozpadnou ani tehdy, když jejich zatížíme 10 tisíc násobkem jejich váhy.

Mezi těmito dvěma hlavními složkami jsou ještě kostní buňky. Vytvářejí jen malinkou část kostní masy, vdechují však kostem život. Neustále jejich obnovují, budují, zpevňují a umožňují růst.

Věda dělá velké pokroky Nové léky by mohly zaručit nerozbitnost našich kostí. U zdravých lidí je pevnost kostí největší mezi 20. a 30. rokem života. Pak se kosti zeslabují protože tělo skladuje méně kalcium fosfátu. Největší problémy mají ženy po přechodu. Následkem změn hormonů, pevnost kostí rapidně klesá. 30% z nich onemocní na osteoporózu, jejich kosti jsou lámavé jako suché dřevo. Objev supergénu Richarda LIFTON v rodině Smithovi, může být požehnáním pro pacienty s osteoporózou. Ubývání vápníku z kostní hmoty, představuje pro starší lidi vážný problém - řídnutí kostí (osteoporóza). Kosti jsou křehké, snadno se lámou a hojí se velmi těžko a zdlouhavě.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.