Které sporty nejvíce ničí klouby
O tom, že pohyb je pro naše zdraví důležitý, není pochyb. Je však jakékoliv sportování bezpečné? Pokud se rozhodnete začít sportovat, měli byste si uvědomit, že při fyzické zátěži jsou obvykle nejvíce zatěžované klouby kotníků, kolen, kyčelní klouby a páteř, zejména křížová oblast.
Běhání? Ano, ne?
Roli hrají i jiné faktory, například při jogging je velmi důležitý výběr obuvi. Primář Kliniky tělovýchovného lékařství FN v Bratislavě Pavel Malovič upozorňuje, že v takovém případě je důležité vyšetření chodidel, protože ani jeden člověk nemá obě nohy stejné. "Problémy mohou způsobovat například ploché nohy nebo jiné deviace chodidel, případně výrůstky na patě, problémy s achillovky nebo pokud dotyčný v dětství překonal tzv.. aseptickou nekrózu paty, která, pokud nebyla správně léčena, zanechala trvalé následky, "vysvětluje Malovič. Důležitý je i povrch, po kterém běhám. Odborníci nedoporučují běhání po asfaltu, betonu nebo písku, optimální je měkký terén, například tráva. "Co však může odlehčit klouby, je pohyb ve vodě a jakkoli směšně to vypadá, tak úplně ideální je chůze ve vodě, která vůbec nezatěžuje klouby. Proto například i lidem s nadváhou doporučujeme spíše akvaerobik jako klasický aerobik, "říká Pavel Malovič.
Voda a chůze
Pokud jste se rozhodli pro nějaký sport a máte případně již s klouby problémy, těmi vhodnějšími by kromě plavání mohly být kole nebo bruslení na kolečkových bruslích. Na druhé straně je tu přítomné riziko problémů s kříži, pokud nebudete opatrní, může dojít i k úrazu. Ideální sportovní aktivitou pro ty, kteří mají problém s klouby, je proto obyčejná rychlá chůze nebo stále populárnější disciplína nordic walking s hůlkami, při níž se do pohybu zapojuje mnohem více svalových skupin než při obyčejné chůzi. "Absolutně ideální fyzickou aktivitou je však plavání, je to člověku nejpřirozenější pohyb, plaveme přece už v plodové vodě. Dalším takovým druhem pohybu je chůze," říká Malovič.
Co nás ničí?
Jakýkoliv sport, který způsobuje otřesy, je zátěží pro klouby. Týká se to i rekreačního pěstování takových sportů, jako jsou například klasický či plážový volejbal, basketbal i házená. Netrpí jen váhonosné klouby, ale i jiné, například loketní kloub - určitě jste se setkali s pojmem tenisový nebo golfový loket. K problémům dochází v důsledku jednostranného nadměrného zatěžování. Stává se to i profesionálům, pokud například zmeškají pravidelný trénink.
"Na vnější straně loketního kloubu se objeví ostrá bolest, která přejde do chronické. Někdy může pálit až štípat, postižený může v této oblasti pociťovat tlak. Největší chyba je, pokud se tento problém hned řeší injekcemi. Důležitá je konzervativní léčba - klid, zábaly, o nejvhodnějším způsobu však samozřejmě rozhodne lékař, "podotýká Malovič.
Kloubní potíže mohou samozřejmě nastat i při extrémních sportech. Zkuste si představit například bungee jumping. Při takových kouscích dostává zabrat zejména krční páteř, jde o obrovskou zátěž, protože při prvním dopadu při zhoupnutí na laně hlava švihne a poškozují se okraje chrupavek krční páteře. Rovněž jakékoli skákání, jakýkoliv náraz je enormní zátěží pro klouby.
Pozor i ve fitku
Řeknete si, že vy chodíte do fitka a věnujete se spíše body building, takže vám žádné takové problémy nehrozí. V takových případech sice hrozí spíše poškození svalových úponů, ale i kloubních plošek, zejména pokud se pracuje s velkou rychlostí as nadměrnými hmotnostmi, například při zvedání činek. Klouby mohou zatěžovat například i některé bojové sporty, na druhé straně jiné, které se bojovým podobají například taiči, souvisí s celkovým uvolňováním a mají pozitivní účinky na kloubní štěrbiny.
Vyberte si vhodnou techniku
Dnes jsou populární i techniky, které se kdysi považovaly jen za rehabilitační cvičení, například pilates. Přibyly i různé nové pohybové aktivity, které vycházejí ze sportování posilujícího hluboký svalový systém. Příkladem je corealign (funkční trénink), který vychází z Pilates a je velmi namáhavý, nebo Flowing - také nový druh sportu, při kterém se kloužete po podložce, cvičíte jen s vlastním tělem. Takové cvičení skvěle uvolňuje klouby a posiluje svalový aparát i šlachy.
V poslední době se rozšířilo cvičení na vibračních plošinách, doktor Malovič však tento druh fyzické aktivity nepovažuje za optimální, říká, že spíše je důležité nalézt soulad mezi dýcháním a cvičením hlubokého svalového systému. Vhodné jsou techniky, při kterých zapojujeme vlastní síly a nepoužíváme žádné vnější impulsy. Doporučuje vytrvalostní cvičení, které zapojují srdce do dlouhodobější aktivity, učí ho ekonomičtější pracovat. Tzv. aerobní cvičení mnohem více posilují srdečně-cévní aparát, což je i nejlepší prevence proti osteoporóze. Švihovoé a vibrační cvičení mají spíše krátkodobý efekt a ne vždy takový žádoucí, jak bychom očekávali.
Dodejte jim správnou výživu
Péče o klouby můžete podpořit i vhodnou stravou. Měli byste se vyhýbat nadměrnému příjmu živočišných tuků a škodlivin, které způsobují atériosklerózu. Takové potraviny se mohou podílet i na vzniku jiné poruchy kloubů, tzv.. pakostnice - dny. Toto metabolické onemocnění se projevuje velkou bolestí v kloubech, způsobenou usazenými krystalky kyseliny močové. Často bývá spojeno s vysokým krevním tlakem, poruchou metabolismu tuků, cukrů a porušenou funkcí ledvin. Výskyt i průběh onemocnění souvisí s celkovou životosprávou, ale při jejím výskytu platí i genetický faktor.
Pokud chcete klouby chránit a dodat jim výživu i vhodnou stravou, "z preventivních prostředků v podobě stravy je vhodná například huspenina nebo dršťková polévka, ale nesmí být velmi mastná. Pokud by však chtěl člověk působit preventivně pouze takovými prostředky, musel by denně sníst alespoň tři porce rosolu a čtyři porce dršťkové, což je samozřejmě dost problematické, "říká odborník v oblasti sportovního lékařství Pavel Malovič. Proto doporučuje zařadit do stravy zejména bílé maso a zeleninu, což je klasická racionální výživa.
Pokud je však již kloub bolestivý, případně se vám stal úraz, rozhodně co nejdříve navštivte lékaře.