Které svaly reagují zatuhnutím na psychický stres?

30.7.2024PokrokČtení na 4 minuty

Které svaly nejčastěji reagují na psychický stres, proč se to děje a jak postupovat při masáži svalů stažených v důsledku stresu? O ztuhlém trapézovém svalu ví každý masér, ale není to jediná část těla, na které se vyšší nápor na psychiku negativně odráží.

Ze stresu nejčastěji tuhne šíje

Proč vlastně svaly vlivem stresu ztuhnou?

Mechanismus ztuhlosti svalstva následkem stresu probíhá v několika krocích. Stres nejprve aktivuje sympatický nervový systém a nadledvinky do krve vyloučí stresové hormony.

Působením hormonů jako je adrenalin a kortizol se zvýší svalové napětí, krevní tlak a srdeční tep. Svaly se vlastně připravují na boj nebo útěk.

Efekt dlouhodobého stresu

Pokud je psychika vystavena stresu dlouhodobě bez možnosti přepnout do klidného režimu, napětí svalu se stává chronickým.

Sval je nedostatečně prokrvený, má málo kyslíku, tekutin a živin a hromadí se v něm odpadní látky metabolismu. Sval nemusí být bolestivý, ale bývá citlivý na dotek a omezen v pohybu.

Při ztuhnutí jedné svalové partie se snaží ostatní svaly pomáhat a suplovat její úkoly. Tělo se tak dostává řetězovou reakcí do nerovnováhy.

Které svaly jsou postiženy nejčastěji?

V důsledku stresové reakce nejčastěji tuhnou následující svaly a svalové skupiny:

1. Horní část trapézového svalu
V oblasti šíje a ramen stres cítíme ztuhlost asi nejčastěji. Pod vlivem stresu se podvědomě choulíme, přitahujeme ramena k uším a hrbíme záda.

Trapéz můžete uvolnit masáží, ošetřením spoušťových bodů (návod naleznete například v tomto článku) a nezapomeňte na psychický relax, ať už meditací, dýchacími cvičeními nebo jinou oblíbenou aktivitou.

2. Zadní a boční strana krku
Krční svaly tuhnou zároveň s trapézovým svalem. Dejte si kromě stresu pozor i na držení těla a už při prvních náznacích zatuhnutí si krk promasírujte a procvičte.

3. Obličej a spodní čelist
Často zapomínáme, že ve stresu podvědomě zatínáme zuby a oblast obličeje a čelistí nám zatuhne. To může nepříjemně ovlivnit řeč, žvýkání, pití a kloubní spojení mezi spodní a horní čelistí (temporomandibulární kloub) a způsobit například i problémy se sluchem, tinnitus nebo šumění v uších.

Napětí v prvních třech jmenovaných svalových skupinách má často na následek i bolení hlavy nebo migrény.

4. Svaly zad
V rámci zad umí zatuhnout svalstvo kolem lopatek, kyčlí a křížů, což způsobuje diskomfort, napětí, sníženou ohebnost a bolesti.

Svaly a psychický stres

5. Hrudník a břicho
Méně obvyklé oblasti při reakci na stres, ale přední strana ramen úzce souvisí s rotátorovou manžetou a svalstvem zad. Při chronické úzkosti se setkáváme s napětím a zatuhnutím břišního svalstva.

Obě tyto svalové skupiny nepříznivě ovlivňují také rozsah dýchání, což stresovou reakci pouze zhoršuje a to nejen na úrovni svalstva, ale pro celý organismus.

6. Ruce a nohy
Tuhnutí předloktí se často váže na napětí v ramenou a horní části zad. Ze svalstva nohou nejvíce reagují lýtkové svaly a zadní strana stehen, i následkem řetězení svalů a ztuhlosti v oblasti šíje, zad nebo křížů.

Masírujte citlivě

Zmínili jsme svalové skupiny, které nejčastěji tuhnou následkem psychického stresu. Mnohé z těchto oblastí při masáži uvolňujete automaticky, záda a šíje jsou přece nejčastěji masírovanou částí těla. Nezapomínejte ale na ostatní problematická místa a nepodceňujte například masáž obličeje.

I když tyto svalové partie jsou zatuhlé a svádějí k použití větší síly, zvolte pro ně raději metodu postupného uvolňování. Třením tělo dobře zahřejte a připravte na masáž a připomeňte svalu masáží střední síly napříč svalovými vlákny, že je příliš napjatý. Střídejte oblasti, na kterých masírujete a vracejte se k nejvíce postiženému svalu.

Není nutné a často ani možné chronicky a dlouhodobě zatuhlý sval dokonale uvolnit při jedné masáži. Nechte tělo klienta pár dní až týden odpočinout a zapracujte na svalu opakovaně.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.