
Masáž jako součást prevence vzniku křečových žil
Máte křečové žíly? Že ještě ne? Statisticky máte šanci zhruba 1:1, že se s tímto problémem setkáte a s přibývajícím věkem tato šance ještě roste. Co dělat, abychom eliminovali výskyt varixů a jaké místo má v jejich prevenci masáž?

Riziko vzniku křečových žil
Onemocnění kardiovaskulárního systému jsou ve střední Evropě velmi rozšířená. Patří mezi ně i žilní onemocnění, varixy, známé jako křečové žíly. Podle statistik se tento problém týká více než poloviny obyvatelstva, častější je u žen a zhoršuje se u obou pohlaví věkem.
Žíly mají za úkol odvádět odkysličenou krev zpět do srdce. Jsou proto, podobně jako srdce, vybaveny chlopněmi, které nepropustí vytlačenou krev zpět, ale zajistí její posun k srdci. Stěny žil i chlopně však mohou ochabovat, část krve se dostane zpátky do žíly, vytváří na žíle vypukliny a balónky. Neproudící krev houstne a hrozní vznik trombů a zánětu. Nejvíce zatěžovány jsou žíly dolních končetin a právě tam se nejčastěji setkáme s problémem varixů.
Bolí to, pálí to, otéká to
Varovnými signály jsou metličkové žilky, hrbolky, klikatění a změna barvy žil pod povrchem pokožky na tmavomodrou až fialovou, někdy zelenkavou. Křečové žíly však nutně nemusí být viditelné pod kůží, problém může být i hlouběji.

Často se přidají pocity těžkých a neklidných nohou, otoky, zejména kotníků a lýtek, dále pocit pulzování a pálení v nohou, křeče v lýtkách a bolesti v okolí žil.
Máte-li se žilami problém a všimnete si výrazného rozdílu v teplotě mezi dolními končetinami, neváhejte a navštivte lékaře. Může to znamenat, že se žíla zacpala krevní sraženinou.
K rizikovým faktorům vzniku křečových žil patří:
- věk
- dědičné dispozice
- pohlaví – žíly ženského těla jsou náchylnější k oslabování
- časté dlouhodobé stání nebo sezení beze změny polohy (některé druhy zaměstnání)
- nadváha a obezita
- těhotenství a menopauza – nošení dítěte a hormonální změny často zapříčiňují otoky a ochabnutí žil

Co dělat, abychom je neměli?
Použijeme otřepanou frázi, ale prevencí vzniku křečových žil je zdravý životní styl. Pestrá strava, pohyb, kvalitní spánek a správný pitný režim, vyhýbání se alkoholu a kouření vám zajistí nejen zdravé žíly, ale také celé tělo.
Pitný režim
Je důležitý pro hustotu krve. V dobře hydratovaném těle proudí krev bez problémů a snáze se přes žíly vytlačuje směrem k srdci.
Pohybová aktivita
Mimořádně vhodný je pravidelný strečink a lehké až středně těžké aktivity. Velmi těžké aktivity jako například vrcholové túry nebo posilování s těžkými váhami zvažte, pokud pociťujete problémy se žilami nebo máte křečové žíly v rodinné anamnéze.
Udržování si zdravé váhy
Při nadváze a obezitě jsou dolní končetiny přetěžovány, musí totiž nosit dlouhodobě vyšší zátěž. Obezita přináší rizika také v podobě oslabení žil z důvodu nevhodné stravy s malým podílem vlákniny a velkým objemem tuků. Zařaďte do svého jídelníčku pohanku. Má velký podíl rutinu, který příznivě ovlivňuje kondici cév.

Vhodné oblečení a obuv
Těsné nepružné kalhoty a vysoké podpatky jsou zkratkou ke křečovým žilám. Noste je jen příležitostně. Platí to i pro pány, úzké a tvrdé boty s nepružnou podrážkou jsou rovněž škodlivé. Vhodný je podpatek do výšky 3 cm.
Polohování nohou
Máte-li unavené nohy, vyložte si je nad úroveň srdce. Pomůžete tak krevnímu oběhu snáze dostat krev z dolních končetin do srdce.
Koupel ve studené vodě
Dopřejte nohám večer studenou sprchu. Hlavně v létě, kdy vysoké teploty roztahují cévy a tělo více otéká. Studenou vodou sprchujeme nohy od kotníků po kolena. Můžeme také střídat studenou vodu s teplou a dopřát tak cévám gymnastiku.
Opatrně se saunou
Pokud máte s křečovými žilami už problémy, vyhýbejte se sauně a dlouhé horké koupeli, problémy pouze zhoršíte.

Křečové žíly a masáž
Každý odborník a masér vás upozorní, že křečové žíly patří do rukou lékaře a pro masáž jsou kontraindikací. Stav žil si můžete nechat odborně a bezbolestně zkontrolovat.
Pokud pociťujete jen počáteční diskomfort v oblasti nohou, přehodnoťte svůj životní styl a zvažte pravidelnou lymfatickou masáž. Může pomoci zmírnit nebo odstranit otoky a rozproudit krev v dolních končetinách.
Pravidelná masáž nohou olejem nebo ještě vhodněji s použitím masážní emulze je vhodnou prevencí vzniku křečových žil. Kromě zmiňované lymfodrenáže je v rámci prevence vhodná v podstatě jakákoli masážní technika s výjimkou těch, které tělo příliš přehřívají.
V masáži se zaměřujeme na uvolnění a prokrvení končetin a volíme střední intenzitu tlaku.