Měkké techniky II. - Manuální terapie

7.5.2010Fit a v pohoděČtení na 4 minuty

Mezi nejčastější problémy většiny lidí patří bolesti páteře. Jsou to typické onemocnění současné doby, spojené se stresy / psychické faktory /, s nedostatkem pohybu, sedavým zaměstnáním / fyzické faktory /, nedostatkem minerálů ve stravě a celkově s nesprávnou životosprávou ...

Měkké techniky II. - Manuální terapie

Měkké techniky - manuální terapie (MYOFASCIÁLNÍ TECHNIKY)

Touto terapií můžeme ve spolupráci s pacientem velmi výrazně snížit vliv negativních faktorů, urychlit rekonvalescenci a udržovat znovuzískané zdraví.

Proto každý člověk, který se ji naučí správně aplikovat, dokáže:

  • Upravit funkční stav páteře
  • Zlepšit její pohyblivost
  • Ovlivnit pružnost okolního svalstva
  • Omezit bolesti páteře, nebo jí předcházet

Tato technika tedy působí nejen terapeuticky, ale i preventivně ...

Blokáda / blok /

Jde o sníženou pohyblivost ve funkčním segmentu páteře nebo kloubu, ve kterém dochází k akutnímu nedokrvení, metabolickým změnám a celkově ke snížené funkci pohybového aparátu, při kterém bývá změněn aktivní i pasivní pohyb.

Funkční blokáda:

Segment páteře je tvořen dvěma sousedními obratli a přiléhající meziobratlovou ploténkou s příslušnými vazy a klouby. Při blokádě dojde k mechanickému skřípnutí výchlipky kloubního pouzdra mezi kloubními ploškami - tzv.. skřípnutí meniskoidu. Následně vzniká svalový spasmus, který zvyšuje bolest.

Blokáda z přetížení svalů a vazů:

  • Pohybový steroetyp,
  • Těžká práce,
  • Degenerativní onemocnění: napr.výhrez ploténky
  • Vrozené vady
  • Osteoporóza

Je mnoho příčin blokace a mohou působit samostatně nebo komplexně. Nejčastěji však vyplývají z jednostranného statického přetěžování páteře a v nesprávných pohybových stereotypech (sedavé zaměstnání, nedostatek aktivního pohybu ..).

Další příčiny jsou:

  • Posttraumatické - kdy dochází k omezení pohybu, v důsledku úrazu (pád na kostrč, naražená žebra, a i.)
  • Reflexní - vznikají při změnách v segmentu při onemocněních vnitřních orgánů, které jsou inervované odpovídajícími nervy odstoupivšími v daném páteřovém segmentu, jde o tzv.. viscerovertebrální vztahy.

Reflexní změny:

Nervová soustava uskutečňuje svou řídící funkci pomocí reflexů. Pokud jsou v místě bolesti drážděny receptory, vychází odtud pokyn k reflexní odpovědi na vzdálenějším místě v příslušném segmentu a každá blokáda v pohybovém segmentu páteře je doprovázena reflexními změnami v okolí pohybového segmentu.

Reflexní změny objevují na fasciích, svalech, v podkoží a na kůži. Na kůži se blokády projevují různými vegetativními změnami (zvýšené pocení, zarudnutí ..). V podkoží - prosakování-otok. Na svalech (zvýšené napětí-spasmus), následkem kterého je omezen pohyb a může také dojít k znehybnění kloubu, což je funkční, obranné opatření organismu.

Na fascii - změní se jejich struktura a stávají se méně pohyblivé vůči svému okolí tj. vůči podkoží a svalům. Reflexní změny mohou postihovat i sliznice a vnitřní orgány.

Následky:

Největší jsou při funkčním poškození v klíčových oblastech. V důsledku chronického přetěžování páteře a zhoršené výživy / Nutriční / dochází v dané oblasti k organickým změnám, nejen v podkoží, svalech a fascie, ale i na kostech a chrupavkách. Snižuje se výška meziobratlových plotének, deformují se těla obratlů nebo vznikají výrůstky / osteofyty /. Všechny tyto problémy, které se projevují bolestí páteře se nazývají vertebrogenní.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.