Nasolit se je zdravé
Koupel v soli je jedna z nejpříjemnějších procedur pro relaxaci a zdraví, která nevyžaduje žádná úmorná cvičení, odpírání sladkostí nebo jiných oblíbených pochutin a kromě času a vany s teplou vodou neklade na nás žádné nároky. Proto máme koupele se solí rádi a doporučujeme je vyzkoušet i vám.
Výhodou solí do koupele je, že jsou velmi univerzální. Lze z nich rychle připravit výživnou a očistnou celotělovou koupel, ale i koupel nohou nebo solný obklad, který pomůže při bolestech svalů a kloubů.
Mrtvé moře
Název tohoto známého vnitrozemského moře je zavádějící, neboť kvůli vysoké slanosti v něm život neprokvétá, ale svými účinky velmi dobře oživuje. Sůl z Mrtvého moře se konzumovat nedá, ale pro vysoký obsah minerálů (hořčík, draslík, sodík, vápník, síra, zinek aj.) je to výborný prostředek ke zlepšení zdraví.
Pravidelné koupele v soli z Mrtvého moře pomáhají nejen při kožních problémech a samotnou pokožku čistí, vyživují a díky minerálům přinášejí i vyhlazující efekt pro jemné vrásky. Pokožka zůstává vypnutá, hladká a pružná.
Můžete očekávat nejen uvolněné svalstvo a klouby a utlumení případných revmatických bolestí, ale koncentrace minerálů posiluje také kosti a nehty a inhalování při koupeli pomáhá i dýchacím cestám. Je to tedy výborný prostředek při doléčování se z respiračních onemocnění, kdy při pocení tělo ztrácí minerály a dýchací cesty se potřebují zbavit hlenů.
Na koupel si rozpusťte půl kila soli ve vaně vody a zůstaňte namočení 20 minut, bez použití mýdla nebo sprchového gelu. Po koupeli se osprchujte čistou vodou, zabalte se do deky a odpočívejte další hodinu. Pro dosažení nejlepších výsledků se doporučuje měsíční kúra, během které si dopřejete koupel 2 až 3x týdně.
Sůl z Mrtvého moře je univerzální kosmetická surovina a poslouží při výrobě peelingu nebo třeba i ústní vody.
Magnézium
Zvýšený příjem hořčíku se doporučuje nejen při sportu, v těhotenství, ale také v létě, kdy se více potíme a při únavě a křečích. Podle posledních výzkumů je tělo schopno hořčík velmi dobře přijímat pokožkou ve formě oleje ve spreji nebo koupele v magnéziové soli. Nemusíme se bát následků zvýšené konzumace výživových doplňků s hořčíkem, které se u citlivějších lidí umí projevit jako zažívací potíže. Přes pokožku se tělo nepředávkuje a vstřebá jen potřebné množství minerálů.
Magnéziovou koupelovou sůl můžeme doporučit, stačí na koupele nohou, případně lze z ní vyrobit solný zábal. Jeden víčko magnéziové soli rozpustíte ve 2l teplé vody, do koncentrátu namočíte ručník a přiložíte na místa, kde cítíte únavu svalů nebo svalové křeče. Přikryjeme suchým ručníkem a dekou a necháme působit 15 až 20 minut.
Nelekněte se, pokud vaše tělo zareaguje pocením na celotělovou, dílčí koupel nebo i solný zábal. Je to znak, že metabolismus reaguje na změněné poměry minerálů a zpracovává je.
Hořká sůl
Název Epsomská sůl pochází z jihovýchodu Anglie, kde tuto sloučeninu hořčíku a síry poprvé objevili. Přirozeně se vyskytuje také v mořské vodě a v některých druzích minerálek. Kromě běžných účinků podobných soli z Mrtvého moře nebo klasickému chloridu sodnému se upravená hořká sůl může také konzumovat. Upravuje trávení a pomáhá i při cukrovce nebo migréně.
Hořčík a sírany se dobře absorbují přes pokožku a proto koupele v epsomské soli pomáhají při otocích v oblasti břicha, poruchách trávení a jiných potížích spojených se stresem jako je podráždění, nespavost nebo únava.
Velice příjemné je využití epsomské soli v oblasti kosmetiky. Zbavuje vlasy nadměrného mazu a lupů, díky síře je vhodná pro aknózní a mastnou pokožku se sklonem k zanášení pórů ve formě peelingů, koupelí, obkladů nebo oplachů.
A hořkou sůl ocení také rostliny ve vaší zahradě, je vhodná jako výživné hnojivo.
V dnešní uspěchané době často zapomínáme, že příroda má pro nás přirozené formy pro doplnění nejdůležitějších minerálů bez obav z vedlejších účinků nebo předávkování. Kdo si na sebe udělá čas, může své zdraví napravit nebo upevnit naprosto jednoduchou cestou, pomocí přírodních minerálních solí.