Není to obyčejná páska. Víte, k čemu slouží kineziologické tejpy?
Není to tak dávno, co jsme se na sportovce "ozdobené" zvláštními barevnými páskami nalepenými na svalech dívali s překvapením. Co to je a k čemu to je? Kineziologický tape se mezitím stal známou a vyhledávanou pomůckou ve fyzioterapii.
Kde vznikl kineziologický tejp?
Japonský chiropraktik Dr. Kenzo Kase koncem 70. let pracoval na novém typu tejpu. Tradiční sportovní tejpy jsou lepící pásky, které sice vybranou část těla, resp. kloub podpoří a zpevní, ale omezují v pohybu.
Dr. Kenzo Kase si představoval pásku, která se po nalepení bude chovat podobně jako kůže, podpoří kloub nebo sval a zároveň zachová co nejpřirozenější rozsah pohybu.
Tak se zrodil kineziologický tejp - elastická páska z bavlny s lepidlem na jedné straně, která kromě poskytování podpory snižuje pocit bolesti, potlačuje otoky a zlepšuje výkon a regeneraci.
Jak to funguje?
První kineziologické tejpy byly vyrobeny z patentované směsi bavlny a nylonu. Dnes najdeme na trhu desítky různých značek tejpu z různých materiálů, i když bavlna stále vede.
Co mají všechny tyto tejpy společné, je účel - jsou vyrobeny tak, aby jejich elasticita byla podobná elasticitě kůže, takže s nalepeným tejpem můžete používat ošetřenou část těla v plném rozsahu pohybu. Lepidlo na tejpu je nedráždivé, ale dost silné, aby vydrželo 3-5 dní i s pocením a sprchováním.
Tejp přilepený na kůži se mírně stáhne, čímž jemně nadzvedne kůži. Popisuje se to jako efekt vzniku mikroskopického prostoru mezi kůží a tkáněmi pod ní. Toto nadzvednutím zajišťuje lepší prokrvení a snadnější pohyb lymfy, takže na ošetřeném místě se redukuje otok, pocit bolesti a urychluje se regenerace.
Stejně tejp aplikovaný v oblasti poškozeného kloubu urychluje regeneraci a zmírňuje podráždění v postižené tkáni.
Výzkumy vs. praxe
Jelikož kineziologické tejpy jsou stále ještě tak trošku novinkou, existuje poměrně málo výzkumů, které by jejich účinky potvrzovaly. Někteří lékaři se domnívají, že nalepením tejpu se změní tok informací o bolesti a tlaku, které receptory v kůži a tkáních posílají do mozku.
Uvolněním tlaku na hlubší tkáně se změní oznamování i odpověď mozku a celkový pocit bolestivosti se zmírní. Takové jsou zkušenosti téměř každého člověka, který kineziologický tape vyzkoušel na vlastní kůži.
Tento efekt vnímáme i při baňkování nebo měkkých technikách. Manipulací s kůží a měkkými tkáněmi odtahujeme tyto od hlubších vrstev tkáně (svalstva). Kineziologický tejp dělá totéž, jenže jemně, zato vytrvale několik dní.
Nejlepší výsledky ukazuje kombinace technik - například manuální roztlačení trigger-pointu a následná aplikace kineziologického tejpu na bolestivé místo.
Efekty tejpování
Při aplikování kineziologického tejpu očekává terapeut následující efekty:
- podpora svalu - přesto, že sval je aktuálně oslabený, správným zatejpovaním podpoříme jeho schopnost pracovat v plném rozsahu. Tejp snižuje riziko vzniku křečí a přetížení svalu, ať už ve smyslu extenze nebo kontrakce.
- uvolnění toku tělesných tekutin - lepší prokrvení a uvolnění toku lymfy umožňují vydatnější zásobení svalu kyslíkem i živinami
- nastartování vnitřních mechanismů potlačující bolest - nalepení tejpu má aktivovat vnitřní mechanismy, výsledkem práce kterých je snížený pocit bolesti
- podpora kloubu - tejp má zlepšit rozsah pohybu svalu, podpořit ho a tím navrátit muskuloskeletální rovnováhu v ošetřované oblasti
- zlepšení výkonu - vědomí, že problematický sval má podporu v tejpu, dovoluje sportovci soustředit se na výkon, obavy ze zranění ustupují a výkon se zlepšuje
Široká nabídka
Dnes je nabídka kineziologických tejpu opravdu široká. Při známých značkách v podstatě nemůžete sáhnout vedle, drží si skutečně dobrou kvalitu.
Kromě běžných tejpů najdete na trhu i tejpy s vlastnostmi, které je určují pro speciální využití. Pro děti nebo osoby s citlivou pokožkou jsou vhodné tejpy s jemnějším lepidlem. Přídavek mletého polodrahokamu turmalínu v lepidle podporuje hojivé a protibolestivé účinky nalepení tejpu.
Kinezilogický tejp z umělého hedvábí nenasává tekutiny, je až 2x pevnější než bavlna a v místě aplikace pociťuje ošetřená osoba mírný chladivý pocit.
Pro vodní sporty, kde se vyžaduje výdrž tejpu i v extrémních podmínkách, jsou vhodné vodě odolné tejpy.
Kineziologické tejpy se prodávají v tolika barvách, designech, rozměrech a délkách, že si vybere každý, ať jednotlivec nebo sportovní klub.
Nezkoušejte to sami doma
Zní to tak pohodlně. Podíváte se na video, nalepíte podle něj pásku na nohu a - ta dá - nic nebolí.
Tak jednoduché to ale není. Kineziologický taping patří nejlépe do rukou fyzioterapeuta, poučeného maséra, lékaře nebo jiného odborníka. Aby byl tejp nalepen správným způsobem, je potřeba mít znalosti o svalstvu a kloubech na postiženém místě, o jejich začátcích, ukončení a funkčním pohybu. Přesně těmito otázkami se zabývá kineziologie.
Máte zkušenosti s kineziologického tejpy? Budeme rádi, pokud se o ně podělíte v komentářích.