Ne(p)odpalte sami sebe: Masér a syndrom vyhoření - 7 klíčů prevence (1/3)
Pracoviště maséra patří mezi zařízení péče o lidské tělo. Ale tam to nekončí, při masírování se často dotýkáme i duše člověka. Práce s lidmi je velmi náročná a podle průzkumů se syndrom vyhoření masérům vůbec nevyhýbá. V krátké sérii článků přinášíme 7 klíčových tipů, jak se vyhoření vyhnout a užít si dlouhou a spokojenou masérskou kariéru.
V první části série se soustředíme na hydrataci, stravu a cvičení jako základ pro dlouhou a spokojenou masérskou kariéru bez bolestí a úrazů.
Klíč číslo 1: Pít
Otřepané téma, jistě. Ale navzdory věčnému opakování se stále najdou lidé, kteří vypijí během dne minimum tekutin. Nesklouzněte do argumentů typu „nepiji, abych nemusel chodit na wc“, jsou scestné.
Prvními příznaky dehydratace kromě pocitu žízně jsou únava a rychlejší unavitelnost, podrážděnost, ztráta koncentrace, bolesti hlavy a krční páteře, suchá kůže a snížené svalové napětí. Vy byste chtěli takového maséra?
Přiměřeně hydratované tělo podává nejlepší výkon. Tělo je pracovním nástrojem maséra a je přímo nezbytné věnovat mu každodenní péči.
Klíč číslo 2: Jíst
Všichni do jisté míry ovládáme teorii správné výživy. Pokud vaše praxe v této oblasti pokulhává, nedivíme se. Výživových směrů je totiž nesmírné množství a každý tvrdí, že je ten správný. Jak se v tom vyznat a najíst se tak, abyste vládli masírovat a měli dostatek energie i na mimopracovní aktivity?
No, nejjednodušší rada je - jíst podle sebe. Soustřeďte se na základní potraviny a v ideálním případě si připravujte jídlo sami. Sledujte, po kterém jídle a jaké porci máte dostatek energie, vaše trávení je v pořádku a dobře se vám spí. Pokud se v tom ztrácíte, poraďte se s odborníkem na výživu a sestavte si své menu tak, abyste se cítili dobře a fit. Vyhýbejte se potravinám, u kterých si koledujete o nepříjemnosti: špatně skladované jídlo nebo potravina po záruce; jídla, na která máte alergii, ovoce postříkané chemikáliemi, příliš mastná a těžká jídla jako fast food a podobně.
Nezapomeňte si najít na jídlo čas. Pokud se každý druhý den slitujete nad klientem a objednáte si ho na masáž místo své polední pauzy, vaše tělo vám nepoděkuje.
Masér by měl být přiměřeně fit a správné stravování je základem tohoto stavu. Náhlé propady energie a únava vám nejen znepříjemní život, ale stojí často i za úrazy z nepozornosti.
Klíč číslo 3: Cvičit
Určitě se shodneme, že maséřina je fyzicky namáhavá práce. Proč po tomto fyzickém výkonu na pracovišti ještě ve volném čase cvičit? Nebo tělo v dobrém stavu se rovná více zvládnutých masáží a to se rovná více peněz. Lehká matematika, že?
Samozřejmě, není to jen o tom, jak zvládnout odmasírovat víc nebo nebýt na konci dne unavený a už jen padnout do postele. Především jde o celkovou pohodu maséra. A nikdo není v pohodě, když je unavený, bolí ho ruce, kříže nebo nohy.
Jak cvičit? To do jisté míry závisí na vaší kondici a typu masáží, které nabízíte. V každém případě by to měla být vyrovnaná kombinace silového tréninku, strečinku a kardia.
Síla maséra není pouze v jeho rukou, vychází z celého těla. Stabilita v nohou, pevné jádro s oporou svalstva břicha a zad (náš vlastní korzet) a přiměřená síla v pažích zajistí masérovi pohodu při práci, prevenci úrazů, natažení svalů a šlach a přetížení. Nemusíte hned nutně naklusat do fitka, i pravidelné cvičení doma s vlastní váhou a pomůckami umí výrazně posílit tělo.
Strečink je nezbytností, ale nevyžaduje množství času. Dobrý zvyk je zařadit si pár cviků i mezi jednotlivými klienty. Svalstvo je zřetězené, takže například zkrácené hamstringy mohou znamenat ztuhlé kříže.
Kardio na první pohled nevypadá jako typ cvičení, který by byl pro maséra nezbytností. Ale vytrénované srdce lépe odolává například změnám atmosférického tlaku a hodí se i při žádostech klientů o dynamičtější, sportovní masáž. A například pokud byste uvažovali o zařazení aktuálně vysoce žádané maderoterapie do nabídky vašeho salonu, vězte, že ta vyžaduje docela švih a páru.
Pečujte o sebe a budete masírovat dlouho a šťastně Nezapomeňte, že jediné, co neumíte ovlivnit, je genetika. Například dlaně a prsty se nedají zvětšit ani zmenšit, musíme se naučit masírovat s takovými, jaké nám narostly. Nic neuděláte ani se svojí tělesnou výškou. No vše ostatní, vaši výživu, energii a sílu máte ve vlastních rukou.
Příště si promluvíme o práci, odpočinku a hranicích. A potěší nás, když nám dáte vědět v komentářích, jak to vidíte vy.