Ne(p)odpalte sami sebe: Masér a syndrom vyhoření - 7 klíčů prevence (2/3)
Pracoviště maséra patří mezi zařízení péče o lidské tělo. Ale tam to nekončí, při masírování se často dotýkáme i duše člověka. Práce s lidmi je velmi náročná a podle průzkumů se syndrom vyhoření masérům vůbec nevyhýbá. V krátké sérii článků přinášíme 7 klíčových tipů, jak se vyhoření vyhnout a užít si dlouhou a spokojenou masérskou kariéru.
Pokud jste si přečetli první část minisérie článků a prevenci syndromu vyhoření v práci maséra, možná jste se již zamysleli nad svým pitným režimem, stravou, cvičením a celkovou tělesnou pohodou. Dnes přejdeme od fyzické po psychickou stránku masérské práce. Začneme správným postojem při masírování a přejdeme k nastavování hranic.
Klíč číslo 4: Postoj
Správně osvalené tělo a luxusní elektrické lehátko je nám k ničemu, nevíme-li se k práci maséra doslovně pořádně postavit.
Základy správného masérského postoje byste se měli naučit už v masérské škole. Zlaté pravidlo nastavení lehátka je, že by se ho zavřená pěst ruky měla jen jemně dotýkat. Musíte však počítat například s výškou hrudníku u klientů, přičemž mezi útlou dámou a vzrostlým mužem může být rozdíl i 10 či 15 cm. Pokud máte skládací lehátko, které nelze výškově nastavit s ležícím klientem, vždy je jednodušší snížit těžiště v rozkročeném postoji než snažit se masírovat na špičkách.
Někdy krok dopředu, dozadu nebo do strany udělá zázraky a lépe se vám masíruje. Při masáži používáme dva základní postoje – rovný a tzv. lukostřelecký, postoj s jednou nohou vpředu a druhou vzadu. V postoji lukostřelce je vpředu pravá noha, pracujeme-li směrem doprava a naopak. Noha, která je vzadu, se opírá celou váhou, nestaví se na špičku.
Oba postoje umožňují vyvinout dobrý tlak ve směru, do kterého jsme otočeni. A mělo by tam směřovat celé tělo, tedy špičky prstů na nohou, kolena, kyčle, hrudník, paže i hlava. Při tlaku v rámci masážních hmatů nepracujeme jen rukama, síla vychází z nohou a jádra (core) těla.
Pracujte se svým tělem, masírujte vědomě a neignorujte první příznaky přetížení. Cvičte, odpočívejte, využívejte k regeneraci saunu, kryokomoru, rehabilitace nebo i služby fyzioterapeuta. Ten se může podívat i na váš postoj při masírování a zkorigovat jej.
Nevytvářejte si špatné návyky. Jedním z nejčastějších je masírování přednostně z vaší primární strany a primární rukou. Jste-li pravák, učte se masírovat i z levé strany lehátka, resp. strany pravidelně střídejte. Zatěžujte i levou ruku, dlaň a prsty, přestože se vám možná zdají zpočátku méně šikovné.
Používejte k masáži celý arzenál. Pokud budete masírovat převážně palci a dlaněmi, nedivte se, že budou unavené a přesílené. Využijte hřbety a hrany rukou, předloktí a lokty všude tam, kde je to možné. Naučte se kromě klasické švédské masáže i jiné masérské nebo terapeutické techniky, při kterých si vaše ruce odpočinou, protože budou provádět jiné pohyby.
Buďte přítomen a masírujte vždy vědomě. Uvolněný postoj, mysl plně v přítomnosti a soustředěná na to, co děláte, to je recept nejen na výbornou masáž, ale také prevence úrazů, přetížení a vyhoření.
Klíč číslo 5: Hranice
Nastavit si správné hranice je pro zdravou psychiku a pohodu v práci opravdu klíčové. Hlavně v profesích, které pracují s lidmi.
Začínající maséři často na sebe vyvíjejí tlak. Soustředí se na získávání klientů a o žádného nechtějí přijít. Prodlužují dohodnutou dobu masáže, neboť chtějí dělat zázraky na počkání. Snaží se absolvovat co nejvíce doplňkových masérských kurzů a zároveň vydělat dostatek peněz na elektrické lehátko.
Stanovte si přiměřené cíle a postupujte po jednotlivých krocích. Zvykněte si na konci dne, týdne a měsíce provést malé zhodnocení toho, čeho jste dosáhli a upravte podle toho vaše cíle. Nový masérský kurz si vyberte až tehdy, když jste si již dobře osvojili masérskou techniku z naposledy absolvovaného kurzu.
Naučte se říkat ne a vážit si času vyhrazeného pro sebe. Věnujte se klientům s plným nasazením, ale neukracujte se o přestávku na jídlo a odpočinek. Zbavte se klientů, kteří chodí na dohodnutou masáž opakovaně pozdě nebo nepřijdou vůbec, nepřiměřeně vás zatěžují svými problémy nebo nevhodnými návrhy.
Každý zná sám sebe nejlépe, takže si stanovte, kde je ten váš „strop“ fyzické i psychické zátěže a plánujte si masáže striktně podle něj. Samozřejmě, jak jsme se v první části této série článků shodli, hranice odolnosti umíme rozšiřovat fyzickým cvičením i trénováním psychické odolnosti. No 37 klientů za jeden den (reálné číslo od maséra v nejmenovaných lázních) je, řekněme si pravdu, opravdu trochu příliš, ne-li jako fyzická zátěž, tak určitě jako psychická. Vysvětlit zaměstnavateli (který nemasíruje), že máte své vlastní hranice sil, je někdy problematické. Ale rozhodně se o to pokuste.
Pečujte o sebe a budete masírovat dlouho a šťastně Nezapomeňte, že jediné, co neumíte ovlivnit, je genetika. Například dlaně a prsty se nedají zvětšit ani zmenšit, musíme se naučit masírovat s takovými, jaké nám narostly. Nic neuděláte ani se svojí tělesnou výškou. Ale své fyzické a psychické síly si umíte budovat, hlídat a posilovat.
V poslední části série se soustředíme na odpočinek a hlavu, tedy nastavení mysli maséra. Jak jste na tom se správnými návyky při masírování a nastavováním hranic vy?