Obecně o masáži a její historii

27.3.2012Život maséraČtení na 2 minuty
Obecně o masáži a její historii

Masážní techniky můžeme zařadit mezi fyzikální terapeutické děje, které působí na lidský organismus. Konkrétněji jde o mechanické působení na tkáně kůže, podkoží, svaly a nepřímo na cévy, nervy, žlázy s vnitřním i vnějším vylučováním (kutiviscerální reflexy).

Masážní techniky můžeme rozdělit na různé kategorie.

Podle způsobu aplikace mechanických podnětů se masážní aplikace rozdělují na manuální masáž, přístrojovou masáž a kombinovanou masáž.

Podle léčebných účinků masážních technik je dělíme na klasickou masáž, sportovní a relaxační masáž, reflexní masáž, manuální lymfodrenáž a východní (orientální) - např.. shiatsu, thajská masáž...

Podle rozsahu dělíme masážní aplikace na lokální masáž a celkovou masáž.

EMSPOMA Makadamiový tělový olej

EMSPOMA Makadamiový tělový olej

359 Kč

Historie

Je velmi pravděpodobné, že masáž patří v historii lidstva mezi nejstarší léčebné postupy už od pravěku. Bolesti se dají mírnit nebo dokonce odstranit třením či hnětením, které patří ke základním hmatem klasické masáže. První zmínky o masáži jako léčebné technice pocházejí z Egypta na Erbesovom papyru 5000 let p.n.l ovšem prvními, kteří popsali léčivé účinky byly Číňané kolem roku 3000 p.n.l Ve východních kulturách byla masáž těla praktikovaná od dávných dob a je součástí jejich životního stylu dodnes. Hippokrates učil, že "lékaři mají být vzdělaní v mnoha oborech ale zejména v umění tření, neboť tření zpevní kloub, který je příliš volný a uvolní ten, který je příliš tuhý". Římané se naučili umění masáže od Řeků. Největší zásluhu o rozvoj masáže měl v tomto období Galenos, slavný římský lékař, hlavní lékař školy gladiátorů.

Ve středověku se do popředí dostává duševní péči, což mělo za následek úpadek terapeutických procedur (masážních technik) v Evropě. V 16. století nastává rozmach medicíny. Důraz se klade na duševní ale i tělesnou léčebnou péči. Na konci 18. století v Německu, Francii a Švédsku vznikají školy, které vyučují masážní techniky. V 19. století Peer Ling přinesl moderní pojetí masáže. V Čechách můžeme označit za průkopníka moderní masáže Vítězslava Chlumského. Na Slovensku se významně zasloužili o rozvoj moderní masáže MUDr. Alojz Rosina a MUDr. Jan Jánošdeák.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.