Pomůže masáž s vypadáváním vlasů?
Říká se, že vlasy jsou korunou krásy. Koho by tedy netrápilo, když mu z této koruny ubývá. V článku se dozvíte, kolik vlasů má průměrně člověk na hlavě, jaký je životní cyklus vlasu a jak dopřát masáž vlasové pokožce s cílem zastavit padání vlasů nebo zlepšit jejich hustotu a kvalitu.
Kolik vlasů máme na hlavě?
To záleží na genetiky, péči o vlasy, výživy a vůbec životního stylu, pohlaví, věku a textury vlasu. Málokomu by se asi chtělo spočítat si vlasy na hlavě, orientujeme se spíše pocitově a pohledem, průměrné hodnoty podle vybraných parametrů se uvádějí takto:
Pohlaví
Muži 100 000 - 150 000
Ženy 80 000 - 120 000
Barva vlasu
Blond 140 000 – 160 000
Hnědé 100 000 - 120 000
Černé 90 000 - 110 000
Zrzavé 80 000 - 100 000
Textura vlasů
Jemné, tenké 90 000 – 120 000
Středně husté 100 000 – 150 000
Velmi husté 120 000 – 180 000
Jedná se o orientační čísla, neboť v praxi se setkáme s většími individuálními rozdíly. Co máme společného je, že počet vlasů postupně klesá s věkem a jejich struktura a barva se může měnit v závislosti na několika faktorech (stres, hormonální změny – těhotenství, trauma, invazivní léčba). Například po chemoterapii a úplném vypadání vlasů mohou narůst vlasy jiné barvy i struktury.
Životní cyklus vlasu
Vlas od začátku růstu až do vypadnutí absolvuje čtyři růstové fáze. První z nich se nazývá anagenní a je to růstová fáze.
Na délce anagenní fáze závisí i to, jak dlouhé nám mohou vlasy narůst. Čím je delší, tím vyšší je naděje na vlasy až po pas. Vlas roste 2-6 let a během toho se neustále tvoří nové buňky, které vytlačují vlasy z vlasového folikulu.
Katagenní fáze je poměrně krátká, přechodná, trvá jen 2-3 týdny. Vlas přestává růst, vlasový folikul odumírá a kořen vlasu se odděluje od cév, které jej zásobovaly výživou pro růst.
Poslední fáze růstu vlasu se nazývá telogenní. Vlas už neroste, je oddělen od folikulu a 2-4 měsíce čeká na vypadnutí.
Exogenní fáze je samotné vypadnutí vlasu. Vlasový folikul se začíná chystat k produkci nového vlasu.
Čím delší je první fáze intenzivního růstu vlasu, tím delší je i celý cyklus a vlasy jsou pevnější, zdravější a lesklejší. Na běžné zdravé hlavě je 85-90% vlasů ve stádiu růstu, 1-2% ve fázi přechodné a 10-15% vlasů v klidové fázi před vypadnutím.
Normální padání vlasů
Za normální fyziologickou ztrátu vlasů považujeme vypadnutí 50-100 vlasů denně. Na jaře nebo na podzim se vypadávání vlasů může na přechodnou dobu zintenzívnit. Vyšší ztrátu vlasů můžeme zaznamenat i ve stresovém období, například i při výrazném hubnutí nebo intenzivním cvičení či ochuzení stravy, kdy se tělo zbavuje toho, co není třeba tak nutně vyživovat.
Výrazné vypadávání vlasů je vhodné konzultovat s lékařem, přetrvává-li více než 2-3 měsíce nebo je spojeno s jinými příznaky (svědění pokožky na hlavě, lysiny, zhoršení kvality či struktury vlasu, jiné tělesné příznaky naznačující onemocnění).
Jak může pomoci masáž?
Podle studií pravidelná masáž pokožky na hlavě prodlužuje anagenovou fázi a zvyšuje počet vlasů, které se v této fázi růstu nacházejí. Zároveň může mírně zvýšit průměr vlasového vlákna, vlas má vyšší objem a tím nabere na objemu i celá vlasová pokrývka hlavy.
Důležitá při masáži hlavy je pravidelnost. Chcete-li růst vlasů podpořit i oleji a esenciálními oleji, při delších vlasech bude nepraktické aplikovat je denně, ale 2-3x týdně před umytím vlasů si dopřát masáž a alespoň 3x do měsíce i zábal rozhodně vlasům prospěje.
Čím masírovat pro růst vlasů?
Vybírejte kvalitní, nejlépe za studena lisované oleje od ověřených značek a stejně kvalitní 100% esenciální oleje.
Na pokožku hlavy stačí velmi malé množství masážní směsi, do 2-3 lžic nosného oleje si přimíchejte 1-2 kapky esenciálního oleje, směs promíchejte a před použitím ji můžete také jemně nahřát.
Nosné oleje vhodné pro masáž pokožky hlavy:
Mandlový olej je univerzální olej, který vyživí pokožku hlavy, hodí se také na masáž, ošetření pleti, do pleťových masek nebo i na masáž miminka.
Kokosový olej zvlhčuje a vyživuje vlasové cibulky, je také univerzálně použitelný nejen k ošetření těla, ale také ke konzumaci.
Olivový olej dodá vlasům lesk a změkčí je, dá se také konzumovat (za studena lisovaný) nebo použít ke koupeli pro miminko.
Arganový olej je exkluzivní olej pro pěstování vlasů a ošetření pleti, je bohatý na antioxidanty a vitamíny.
Pro podporu růstu vlasu a zdraví vlasové cibulky se doporučuje nosný olej zkombinovat s pár kapkami vhodného esenciálního oleje. Přidáním esenciálního oleje se k vyživujícím účinkům nosného oleje přidá kvalita koncentrovaného výtažku z rostlin.
Esenciální oleje doporučené pro masáž hlavy:
Olej máta peprná prokrví a osvěží vlasové cibulky a celou pokožku hlavy.
Levandulový olej zklidní podrážděnou pokožku hlavy při problémech se svěděním a celkové nervozitě a stresu.
Rozmarýnový olej podpoří dobré prokrvení pokožky hlavy. Rozmarýn se doporučuje i ve formě odvaru ze samotné bylinky pro vmasírování do pokožky hlavy.
Cedrový olej má protizánětlivé a hydratační účinky, zklidní vlasové folikuly a zamezí vysušování a nadměrnému promašťování vlasu.
Pravidelnou masáž pokožky hlavy můžeme provádět pouze prsty nebo na ni použít vhodnou pomůcku či hřeben nebo kartáč se zaoblenými hroty a širokými zuby. Denní masáž by měla trvat alespoň 4-5 minut a je třeba ji provádět s přiměřeným tlakem, abychom zbytečně předčasně neuvolňovali vlasy, jejichž růstová fáze již skončila, ale zároveň musí být masáž natolik citelná, aby pokožku hlavy opravdu prokrvila.
Olej nebo směs oleje a esence si můžeme na hlavě i ponechat jako zábal alespoň na hodinu nebo i přes noc. Vhodné je hlavu zabalit do fólie a ručníku, teplo zvyšuje účinky oleje.
Všichni bychom si přáli krásné, zdravé, lesklé a husté vlasy, možná je čas příjemným a časově nenáročným způsobem pro to i něco udělat. Začnete-li s masáží hlavy podle našeho návodu, pochvalte se s výsledky.