Reflexní masáž - léčebná metoda dostupná všem
Na chodidle každého člověka se nachází množství větších i menších plošek a bodů, které jsou nervovými reflexy propojeny s určitou částí našeho těla nebo orgánem.
Představte si své chodidlo jako panel s malými kontrolními světýlky, které se rozsvítí vždy, když v těle nastane nějaký problém. Něco podobného jako kontrolky v autě. Když se řidiči rozsvítí kontrolka oleje, ví, že chybí olej. Řidič má více možností. Může se dělat, že ji nevidí nebo nechce vidět, ale v tom případě nastane v autě větší porucha. Druhá možnost je výměna oleje a auto funguje bez problémů dál.
Je super vědět, jak fungují kontrolky, kterými vysílá signály naše tělo. Bolest v reflexní plošce signalizuje dysfunkci příslušného orgánu. I my máme více možností. Zavřít oči a tvářit se, že se nic neděje. Tělo bude fungovat dál, ale dříve či později, nastane větší porucha - choroba.Tá jednodušší a chytřejší věc je, věnovat bolestivé plošce trochu pozornosti, dokud bolest neodezní. Pokud zachytíme dysfunkci některého orgánu v začátcích, bolest v reflexní plošce se výrazně sníží již po prvním ošetření. Při chronických problémech je třeba reflexní masáž opakovat nejlépe v malých sériích několikrát denně.
Kdy použít reflexní masáž
Reflexní masáž chodidel je výbornou prevencí a léčebnou metodou, která je dostupná všem. Může ji provádět nejen odborník v rámci terapie ale i člověk sám sobě a členům rodiny. Můžete ji použít jako pomocnou terapii při léčbě, okamžitě si pomoci od akutních bolestí. Je vhodná pro všechny věkové kategorie, pro děti /dělá se jemněji/, i pro lidi velmi pokročilého věku, u tělesně postižených a také u lidí dlouhodobě upoutaných na lůžko.
Stlačování těchto reflexních plošek bývá někdy poměrně bolestivé. Na začátku je třeba mačkat opatrně, zejména u dětí. Postupně intenzitu zvyšujeme. Mačkáním takové plošky posilujeme příslušný orgán. Pokud je bolest v plošce ostrá, používáme jen hlazení! Mačkáním plošky s ostrou bolestí bychom mohli vyvolat nežádoucí účinky / žlučníkový záchvat, ledvinovou koliku/. Po masáži člověk pocítí příjemný pocit nejen v nohách, ale i v celém těle. Vědí to ocenit zejména děti, které ochotně nastavují své malé nožky na masírování.
Základní orientace na chodidle
Lidské tělo se na chodidlo promítá v embryonální poloze. Podobá se plodu matky v těle. Jako kdyby byl člověk schoulený a měl všechny končetiny skrčené a přitisknuté k tělu. Proto je například ploška kolene a lokte tak blízko sebe. Hlavu a všechny její části /oči, uši, dutiny, zuby/ budeme ovlivňovat na palci a ostatních prstech. Přední část těla /plíce, průdušky, prsa, .../ najdeme na nártu. Vnitřní orgány našeho těla na chodidlech. Ty, které jsou v těle uloženy na pravé straně /slepé střevo, žlučník/, najdeme na pravé straně, orgány, které jsou více na levé straně /slezina/, najdeme na levém chodidle. Pánev představuje oblast paty. Některé orgány jsou párové /oči, uši, ledviny, .../ a proto je budeme hledat na obou nohách. Orgány umístěné ve středu těla můžeme masírovat na obou nohách.
Reflexní masáží můžeme ovlivňovat nejen nemocný orgán, ale orgánu s dysfunkcí můžeme pomoci i masáží jiného párového orgánu a všech orgánů, které na něj mají vliv. Zkušený terapeut postupně dokáže najít příčinu problému, nejen řešit její důsledek. Všechno se vším souvisí a proto bychom k našemu tělu měli přistupovat jako k celku. Při narození jsme dostali MERCEDES mezi auty /naše tělo/. Pečujme se o něj s láskou. Výměna auta není možná ...
Nejlepší reflexní terapií je bosa chůze po holé zemi!
Tip: Naplňte bedničku oblázky /oblými kameny/ a denně v ní několik minut prošlapujte. Pokud se bojíte, že zapomenete, postavte si ji k umyvadlu. Bez toho, abyste na to museli myslet, se vaše nohy ocitnou na kamíncích vždy, když se půjdete umýt, namalovat, nebo páni oholit.