Revma - otázky a odpovědi
Na několik zajímavých otázek nám odpověděl MUDr. Emil Amcha, specializace: revmatologie Rehabilitační revmatologické centrum s.r.o., Turčianske Teplice, Slovensko
1. Jak zjistím, že mám revma? Resp. jaké jsou první příznaky?
Objeví se bolesti v drobných kloubech, zejména na rukou, ale mohou i na nohou zejména v noci a nad ránem s pocitem ztuhlosti, klouby otékají a jsou velmi bolestivé na pohmat.
2. Jaké jsou rizikové faktory?
Nevyležané a neléčené infekty, dědičná predispozice.
3. Je revma dědičná?
Častěji se vyskytuje v rodinách, kde rodiče, zda prarodiče měli revma.
4. Jaký je rozdíl mezi revma a dnou?
Dna - vzniká náhle, bolestí v 1 kloubu, který je zapálený, oteklý a začervenalý /většinou z večera do rána/, obvykle po vydatném jídle např. po oslavách, ve spojení i s konzumací většího množství alkoholu a zejména u lidí, kteří mají zvýšenou hodnotu kyseliny močové v krvi. Po nasazení léčby bolesti rychle odezní. Je to metabolické onemocnění. Revma - boleto jsou méně akutní, postupně se zvýrazňují a postihuje odrazu více kloubů, které se deformují, probíhá chronicky, léky jen tlumí bolesti a zcela neutichá.
5. Postihuje revma pouze pohybový aparát a klouby?
Revma je systémové autoimunitní onemocnění, tedy kromě kloubů postihuje i jiné orgány /plíce, ledviny, srdce, krvetvorbu, kosti, atd./ a zkracuje život asi o 10 let.
6. Dá se revma vyléčit nebo jen snížit bolesti?
Moderními medikamenty a podpůrnou rehabilitační léčbou se dá průběh onemocnění zpomalit, případně zastavit progresi choroby, ale zcela vyléčit ji nelze.
7. Je nutná dieta?
Speciální dietní režim není nutný, doporučuje se strava bohatá na vitamíny, hodně ovoce, zeleniny a zvýšený příjem tvarohu, ryb a sardinek na doplnění vápníku a vitamínu D.
8. Je třeba snížit tělesnou hmotnost?
Hmotnost nemá vliv na průběh nemoci, redukce hmotnosti však je vhodná pro udržení funkční výkonnosti a soběstačnosti. Vhodné je cvičení na udržení funkční zdatnosti postižených kloubů, cyklistika, plavání.
9. Pitný režim: jaké tekutiny pít? Voda, nesycené, sycené, čaje, sladké, džus - nesmí?
Není potřeba speciální pitný režim, vhodné je zvýšený příjem tekutin.
10. Pomáhají reklamované přípravky?
Přípravky nemají vliv na průběh nemoci.
11. Je vhodná masáž pro revmatiky?
Jsou - jemné masáže na uvolnění svalů a kloubů. Spíše je vhodná analgetická fyzikální léčba a léčba světlem.
12. Jako zatěžovat klouby - cvičení nebo naopak - třeba se vyhýbat pohybu?
Pravidelné cvičení udrží funkční zdatnost postižených kloubů a zpomalí progresi onemocnění.
13. Jak ovlivňuje život - délku - kvalitu?
Revmatoidní artritida je systémové onemocnění, které výrazně limituje pacienta v základních pohybových činnostech, invalidizuje ho a v konečném důsledku systémovým postižením i zkracuje život.