Soundhealing - léčivá síla zvuku
Už jste byli na soundhealingu? Tato příjemná, relaxační alternativní terapie se v posledních letech dostává stále více do povědomí. Léčba zvukem má mnoho podob a možností, protože se při ní dá využít velmi mnoho nástrojů k vyluzování zvuků. Co to soundhealing je, jak na nás působí a jak probíhá? Přečtěte si.
Léčení zvukem
Zvuky a hudba mají v lidské společnosti klíčové místo. Pokud má někdo příjemný hlas, říkáme, že jeho řeč plyne jako hudba. Hudba spojuje lidi na celém světě a rozumíme jí bez překladu. Vyvolává v nás emoce, pomáhá nám soustředit se, uklidnit se, nabudit, provází nás celým životem při významných příležitostech a oslavách.
Nejen hudba, ale zvuky samotné mají schopnost ovlivňovat naše tělo a mysl. Principem soundhealingu je, že všechno ve vesmíru vibruje na určité frekvenci. Pokud zvuky kolem nás s námi harmonizují (zpěv ptáků, zurčení potoka, nárazy vln na břeh, zvuk deště, rytmické bubnování), cítíme se lépe, pokud je zvuk příliš hlasitý, nerytmický nebo neharmonický (vrtání, vrzání, sbíječka), nedělá nám dobře, doslova nás rozlaďuje a unavuje.
Terapeutické využití akustických vln
Terapie zvukem v nejširší podobě zahrnuje také lékařské využití akustických vln neslyšitelných pro lidské ucho, například ultrazvuk k rozbíjení ledvinových kamenů nebo využití rázové vlny v medicíně.
My se však dnes budeme věnovat soundhealingu, alternativní nebo doplňkové terapii, která využívá zvuků, které dokáže lidské ucho zachytit, pracuje ve slyšitelném spektru.
Soundhealing používá pestrou směs nástrojů převážně z přírodních materiálů k vyluzování zvuků různých frekvencí a vibrací s cílem kladně zapůsobit na fyzické zdraví a duševní pohodu. Na popularitě stoupá také proto, že je to příjemná, neinvazivní a relaxační forma terapie.
Jak vypadá zvuková koupel?
Soundhealing můžete absolvovat ve skupině nebo individuálně, jako samostatnou terapii nebo jako součást masáže, hodiny jógy nebo meditace. Délka terapie je různá, obvykle kolem 1 hodiny, ale setkáte se i s krátkými sezeními v rozsahu 15 minut a naopak až s 90 minutovou zvukovou lázní.
Společné mají to, že si při terapii si v příjemném přítmí, obvykle při světle svíček pohodlně lehnete na podložku, zakryjete se dekou, zavřete oči a necháte na sebe působit zvuky.
Při soundhealingu terapeut rozeznívá nástroje z přírodních materiálů. Nejčastěji se setkáme s tibetskými nebo křišťálovými mísami a gongy, slyšet můžeme i zvonky a rolničky, bubny, chrastítka, kalimby nebo dešťové hole. Nástrojů je velké množství a neustále přibývají a při terapii zvukem se však využívá i lidského hlasu, zpěvu nebo recitování mantry.
Postup je na terapeutovi, ale většinou začíná terapie prohloubením dýchání a samostatnými zvuky, například údery na různě naladěné tibetské misky, které terapeut nechává jednotlivě doznít.
V prostředku terapie jsou zvuky intenzivnější (víření a údery na gongy, bubny), prolínají se a navazují jeden na druhý a ke konci se znovu zjemní. Zvuky rozvlní vzduch a silnější vibrace mohou dokonce až masírovat tělo.
Soundhealing lze kombinovat s jinými alternativními terapiemi, například s aromaterapií, aby se smyslový zážitek ještě zintenzivnil.
Co můžete očekávat
Soundhealing přežívá každý po svém, obecně je tato terapie velmi příjemná, nenáročná a relaxační. Oči máte zavřené, zvuky proto vnímáte intenzivněji.
Většinou se uvolníte a dostanete do hladiny alfa, někdo vidí barvy, propadá se do snu, mohou se vynořit různé pocity a mimovolné reakce těla, například úsměv při zvonění rolniček, které připomínají zimní pohádky, Vánoce a štěstí, které jsme zažívali jako děti.
Někteří lidé vlivem vibrací pociťují i brnění nebo mravenčení po těle, pocit lehkosti, tepla nebo chladu. Stane se, že některý zvuk je nám velmi příjemný nebo naopak nepříjemný, o tom si můžeme s terapeutem po terapii popovídat. Doporučuje se po terapii navýšit pitný režim a zbytek dne zůstat v relaxačním režimu, soundhealing je proto nejvhodnější absolvovat navečer.
Jako každou z jemných alternativních terapií, i účinky soundhealingu umíme zhodnotit po několika setkáních. Spousta lidí ale pocítí změny ve svém vnímání a cítění již po první terapii.
V čem může pomoci absolvování soundhealingu?
- uvolnění od stresu,
- zmírnění pocitů úzkosti a smutku,
- lepší spánek,
- pocit odpočatí a přílivu energie,
- relax a zharmonizování těla i psychiky,
- zmírnění nebo vymizení bolestí.
I když způsob, jakým zvuková terapie působí na organismus, není prozkoumán do detailu, vibrace mají vliv na aktivitu mozku a hladinu stresových hormonů, působí uklidňujícím dojmem na nervový systém a mohou harmonizovat organismus až na buněčné úrovni.
Domácí verzi soundhealingu se podvědomě věnuje každý, když si pouští své oblíbené skladby pro zlepšení nálady nebo k meditaci či ke zklidnění po stresujícím dni. I hraní na hudebním nástroji nebo zpěv je samoléčbou zvukem, ke které se přidává ještě jemná motorika a stimulace mozku, který propojuje práci jednotlivých částí těla (podle toho, na jakém nástroji hrajeme) a vlastní vnímání zvuku.
Kontraindikace soundhealingu
Přestože hudba a zvuky prakticky nemají omezení, absolvování terapie s intenzivním působením zvuku a vibrací se nedoporučuje v některých situacích:
- vážná psychická onemocnění nebo aktuálně těžké psychické problémy,
- epilepsie, která je spouštěna zvukem,
- pro lidi s kardiostimulátorem a některými typy kovových implantátů,
- při problémech se srážením krve, při čerstvých jizvách, otevřených ranách a trombóze,
- v prvním trimestru těhotenství. .