Trápí vás bolesti chodidla nebo paty? Může být za tím patní ostruha

18.11.2024PokrokČtení na 3 minuty

Při přetížení nebo úrazu se může v oblasti paty vytvořit takzvaná ostruha, což je nepříjemný bolestivý stav, který člověku ztěžuje chůzi a každodenní fungování. Co stojí za vznikem této nepříjemné diagnózy a jak se proti ní bojovat?

Bolesti paty může způsobovat i patní ostruha

Etiologie patní ostruhy

Patní ostruha (calcar calcanei) je následek přetížení vazivového aparátu nohy v oblasti úponu na patní kost. Může být způsobena opakovanou a dlouhodobou zátěží nohy (běh, dlouhodobé stání, chůze po tvrdém povrchu), nevhodnou obuví (tvrdá podrážka, úzká špička), posttraumaticky po úrazu chodidla nebo Achillovy šlachy, následkem revmatických onemocnění nebo deformit nohy (ploché nohy, propadlá příčná klenba apod.). Rizikovou skupinou jsou zejména obézní lidé, aktivní běžci nebo joggeři.

Proces tvorby patní ostruhy se spouští, dochází-li k nedostatečnému okysličení tkáně, čímž je omezen přívod živin a odvod odpadních látek z postižené oblasti a vzniká chemický zánět (zánět z nedostatečné výživy měkkých tkání). V místě postižení tak dochází k velmi pomalé kalcifikaci a abnormálnímu růstu kosti.

Plantární fascitida

Výrůstek na patě však není sám o sobě primárním spouštěčem bolesti. Vyvine se jako reakce na plantární fascitidu, charakterizovanou jako bolest paty při zátěžových činnostech.

Plantární fascie je silná šlachovitá struktura, která spojuje patu (calcaneus) s metatarzálními kostmi v přední části chodidla. Je téměř stále pod napětím, dynamickým či statickým.

Ostruha později vzniká jako kompenzační mechanismus organismu k přetížení. Časem nadměrná iritace a stres plantární fascie může vést k mikrotraumatům, které mají za následek chronickou degeneraci vláken.

Diagnostika a léčba

Při diagnostice aspekcí (pohledem) si všímáme viditelných známek zánětu, otoku či zarudnutí. K přesnému určení diagnózy využíváme nejčastější zobrazovací vyšetření v podobě RTG, ale nejsou vyloučena ani vyšetření pomocí MRI nebo ultrazvuku, pokud existuje podezření na poškození okolních tkání.

Pacienti s plantární fascitidou si stěžují na náhle vzniklou, ostrou bolest uprostřed chodidla nebo paty s maximální intenzitou v ranních hodinách a zhoršující se při chůzi. Mohou ji však pociťovat také jako mírnou, tupou bolest během celého dne. Při vyšetření se bolest zhoršuje při pasivní extenzi palce nohy. Plantární fascie je často zkrácena a bolest vyzařuje až k prstům nohy.

Cílem fyzioterapie při patní ostruhu je zmírnit bolesti a zlepšit pohyblivost kloubu. Používá se kombinace různých technik, jako jsou masáž (zmírnění bolesti a zlepšení krevního oběhu), cvičení (posílení svalů a zlepšení kloubní stability), kinesiotaping nebo prvky fyzikální terapie.

Příznivě tento stav ovlivňují i ultrazvuk, laser, kryoterapie nebo rázová vlna. Chirurgické zákroky při plantární fascitidě obecně nepřicházejí v úvahu, dokud se důkladně neprovede konzervativní léčba a v zásadě až když symptomy jsou přítomny déle než 6 měsíců.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.