Zorientujte se v nabídce masáží: Který typ je vhodný právě pro vás?
Jakou masáž si z nabídky masérských salonů vybrat? Podle čeho se rozhodnout, která masáž bude pro mě nejvhodnější? Na tyto otázky si odpovíme v článku. Kromě toho vám blíže představíme nejčastěji nabízené druhy masáže.
Masáž - procedura pro celkové zdraví
Všechny masážní postupy mají za cíl zlepšení zdraví. Jednoduše řečeno, měli byste se po nich cítit lépe - méně rozbolavělí, odpočatí, svěží. Některé hmaty mohou být bolestivé, ale masér by vždy měl přizpůsobit masáž konkrétnímu klientovi a bolest by měla být snesitelná, příjemná.
Masážní techniky prováděné třením s olejem nebo emulzemi prohřívají kůži a podkoží, prokrvují svalstvo, rozhýbou metabolismus a tím i očistné procesy v těle. Zlepší se výživa buněk, svaly, šlachy a klouby jsou po masáži uvolněné a pružnější. Příjemné prostředí při masáži prospívá psychice, člověk se cítí odpočatě a zrelaxovaně. Pravidelně absolvované masáže prospívají nejen svalům, ale celému organismu, zlepšují imunitu a upevňují zdraví.
Každá masáž je originál
Je potřeba konstatovat, že výběr maséra, resp. masérky je často důležitější než výběr druhu masáže. Klient a masér by si měli "sednout", vyhovovat si lidsky, být si navzájem příjemní a sympatičtí a cítit oboustrannou důvěru. Tehdy je masáž to pravé ořechové, ať už jde o klasiku nebo o speciální masážní postupy.
Každá masáž je jiná. Klient a masér nejsou nikdy ve stejném fyzickém a psychickém rozpoložení, není stejné počasí, tlak a pod. Každý masér má jiné ruce, takže ani od maséra začátečníka nedostanete pouze "masáž z učebnice". Masér vždy vkládá do masážního dotyku kus sebe, své energie, osobnosti, originality, i proto je tato práce velmi zajímavá a svým způsobem kreativní.
Jak si vybrat z nabídky?
Nevíte, na jakou masáž se vybrat? Případně už znáte klasickou masáž a chtěli byste pro změnu vyzkoušet něco nového?
Nejjednodušší cestou je poradit se s masérem. Každý masér vám rád namíchá mix ze svého arzenálu, který pomůže při vašich zdravotních potížích. Vyhledávání technik na internetu nemusí být přínosné, mnohem lepší možností je ptát se známých na konkrétní zkušenosti s tou kterou masáží. Dobrým příkladem jsou lávové kameny - v některých wellness se používají pouze v rámci terapie na přikládání a přehřívání těla při relaxaci a ne na skutečnou masáž lávovými kameny. Klienti pak mají o masáži lávovými kameny zkreslenou představu.
Nejčastěji nabízené masáže
V nabídce masážních salonů najdete nejčastěji klasickou masáž a některé další techniky, které si v dalším textu představíme.
Klasická (švédská) masáž
Základní typ masáže poskytovaný v západních zemích, nejčastěji v relaxační podobě. Klasická masáž je soustava masážních hmatů, které se v jisté logice provádějí na většině těla. Nejčastěji na zádech, nohou a rukou, ale klasika zahrnuje i masáž břicha, hrudníku, hlavy a obličeje.
Odhalenou budete mít pouze tu část těla, kterou masér právě masíruje. Zbytek těla je oblečený nebo pozakrývaný. Klasická masáž uvolní svaly a spasmy, zatuhlé místa v svalstvu, prokrví a uvolní pokožku, uleví kloubem a šlachám. Člověk se po ní cítí uvolněný a lehoučký, jakoby se právě vzbudil po občerstvujícím spánku.
Baňkování
Vakuová masáž nebo masáž baňkami se nejčastěji provádí skleněnými baňkami na naolejované pokožce. Z baňky se pomocí zapáleného tampónu odsaje vzduch a po přiložení na kůži se pokožka "vcucne" do otvoru banky. Baňkovat se dá i baňkami z umělé hmoty nebo pružnými silikonovými baňkami. Toto ošetření pochází z východní medicíny, baňky se tedy přikládají na tělo v souladu s energetickými drahami (meridiány).
Po baňkování má klient povrchové modřinky kruhového tvaru, ale samotné baňkování je příjemná a nebolestivá procedura. Výborně uvolňuje ztuhlé svalstvo, pomáhá kloubům, donutí tělo k rozběhnutí samoléčivých procesů "vytažením" tekutin do povrchových vrstev.
Reflexní masáž chodidel
Přestože se masáž provádí pouze na chodidlech, tlakem na jednotlivé reflexní zóny se ovlivňuje celý organismus. Masáž je výborná na relaxaci ve stresovém období, zmírňuje bolesti velkých kloubů, uvolňuje nervy, zlepšuje krevní oběh a dá klientovi zpětnou vazbu o stavu jednotlivých orgánů a celého organismu.
Měkké techniky
Nenechte se zmást názvem - měkké techniky nejsou zrovna jemné. Jde o manipulaci za sucha (bez masážního prostředku) s kůží a tkáněmi pod povrchem kůže. Klienti s uvolněnou pokožkou si ošetření pochvalují, ti s přilepenými tkáněmi si otírají slzy.
Některé hmaty z měkkých technik se používají na úvod klasické masáže. Výhodou je uvolnění kůže, podkoží a fascií, což odstraňuje ztuhlost svalstva (záda nemusí bolet, ale jsou tuhá a neohebná), tím se uvolní i klouby, šlachy a celý pohybový aparát lépe pracuje. Pravidelné zařazování tohoto ošetření do masážní sestavy zabraňuje povrchovým tkáním tuhnout a lepit se na sebe.
Manuální lymfodrenáž (manuální lymfatická masáž)
Velmi jemná technika připomínající hlazení, no mimořádně účinná. Jde o relaxačně-regenerační a detoxikační proceduru prováděnou většinou nasucho, někdy s olejem. Na začátku a v průběhu ošetření se tlakem vyprázdní uzliny na ošetřované části těla a lymfa v podkoží se zahlazuje pomalými jemnými tahy v přesně definovaných směrech.
Lymfodrenáž se doporučuje absolvovat vícekrát za sebou (např. 2x za týden měsíc po sobě). Efekt je však často viditelný již po prvním ošetření - pokožka je hladší, ustoupí otoky, projevy celulitidy a tělo je líp vytvarované. Člověk se cítí celkově lehčí a lymfodrenáž dobře působí i na psychiku - uklidňuje, uvolňuje, vylaďuje.
Dobře provedená lymfodrenáž může spustit i silnější detoxikační procesy doprovázené např. přechodnou bolestí hlavy, pocitem únavy apod. Pravidelné absolvování lymfodrenáže však zlepšuje tok lymfy a tím i imunitu.
Lymfodrenáž obličeje
Pokud trpíte otoky v oblasti obličeje, míváte ráno váčky pod očima, zkuste absolvovat kosmetickou lymfodrenáž obličeje. Kromě masérů ji umí provádět i některé kosmetičky. Může se dělat nasucho, je velmi jemná a příjemná, stejně jako její "větší sestra" je vhodná i při stresu a psychické únavě. Pleť se po lymfodrenáži vypne a zůstane svěží a hladká.
Lomi Lomi
Lomi lomi se překládá jako "milující ruce". Velmi příjemná masáž pocházející z Havajských ostrovů je typická dlouhými vláčnými tahy přes celé tělo. Masér při nich používá nejen dlaně a prsty, ale i předloktí a prochází jedním tahem od rukou přes tělo až po chodidla a naopak. Věnuje se i kloubům, které promasíruje a uvolní.
Lomi lomi je mimořádně relaxační masáž nejen pro tělo, ale i pro duši.
Breussova masáž
Specialita pro páteř a obratle. Jemná masáž třezalkovým olejem přispívá k uvolnění tkání kolem obratlů, zregeneruje meziobratlové ploténky a celou páteř.
Medová masáž
Není to klasická masáž medem, provádí se speciální technikou, kdy masér odlepuje ruce od medem natřené pokožky.
Tato masáž má silné detoxikační účinky a navíc vyčistí pokožku, která po ošetření medem zůstává sametově hladká.
Lávové kameny
Masáž se provádí nahřátými a naolejovanými hladkými čedičovými kameny. Tento typ kamene má vysokou tepelněakumulační schopnost, výborně drží teplo, které předává pokožce masírovaného.
Mimořádně relaxační procedura, vhodná zejména pro chladnější dny. Prohřívá pokožku a tkáně pod ní. Po masáži lávovými kameny se budete cítit jako po absolvování sauny - příjemně malátní a vyhřátí až "na kost". Masáž má i mírně odvodňující účinek, působí i na lymfu a detoxikuje tělo.
Našli jste si v článku masáž, kterou chcete vyzkoušet? Přejeme vám samé příjemné zážitky z masáže, ať už si vyberete kteroukoliv z masážních technik.