Masážní baňky
Baňkování je tradiční čínská léčebná metoda stará několik tisíc let. Díky vynikajícím a rychlým účinkům je baňkování velmi oblíbenou terapií.
Jaké masážní banky si pořídit?
Pokud se nebudete umět rozhodnout, rádi vám poradíme. Pomoci vám mohou také informace z článku o výběru těch správných baněk na baňkování.
Skleněné baňky jsou klasikou baňkování. U nás naleznete silnostěnné nebo tenkostěnné baňky tvaru Ω v různých velikostech. V naší nabídce naleznete i plastové vakuové baňky s pumpičkou, při jejichž použití není potřeba líh a oheň. Hodí se i pro lidi, kteří mají z ohně strach nebo kvůli bezpečnosti při baňkování dětí. Praktickou kombinací jsou skleněné baňky s gumovými balónky nebo pumpičkou pro regulaci tlaku.
Silikonové a gumové baňky jsou mimořádně praktické a dobře se s nimi manipuluje. Jsou po ruce kdekoliv, nehrozí, že se rozbijí, podtlak se vytváří jednoduše stisknutím baňky a jejím přiložením na kůži. Snadno se udržují v čistotě. Silikonové baňky jsou dobrou volbou i pro baňkování v pohodlí domova. Gumové baňky jsou tvrdší než silikonové a vyvinete s nimi větší podtlak, takže jsou vhodné například při baňkování sportovců.
Silikonové baňky velikosti L využijete u velkých svalů, především zad, stehen a hýždí. Střední velikost silikonových baněk M je vhodná pro menší svaly, útlejší klienty a pro detailnější práci například v okolí lopatek a kolen. Silikonové baňky velikosti S jsou baňky na obličej, dekolt a jemné baňkování kolem malých kloubů.
Plastové, silikonové a gumové baňky jsou praktické pro přenášení a určitě se budou hodit mobilním masérem.
TIP: Chcete se dozvědět více o mobilní masáži?
Baňky na baňkování nabízíme jednotlivě po kusech i v sadách. V sadě nakoupíte banky k baňkování za výhodnější cenu. Můžete si vybrat sady silikonových baněk ve velikosti S, M, L nebo mix velikostí a také velkou sadu skleněných baněk pro baňkování is příslušenstvím.
Pomůcky pro baňkování jsou neodmyslitelným doplňkem masáže baňkováním. Zahnuté peány lékařské kvality z chirurgické oceli ve dvou velikostech, pevné bavlněné tampony ideální velikosti a technický líh jsou základní výbavou každého terapeuta, který nabízí ošetření baňkováním a pracuje se skleněnými baňkami.
Další informace o baňkování naleznete v oblíbených odborných publikacích o baňkování: Baňkování a moxování pro maséry a Baňkování.
Jak probíhá baňkování?
Nejčastěji se v praxi setkáme s baňkováním zad, zejména okolí lopatek, krční nebo bederní páteře a okolí kloubů (rameno, loket, koleno). Začátek baňkování jakýmikoli baňkami je podobný, jako při klasické masáži. Terapeut si vaše záda prozkoumá očima i rukama. Nejprve zhodnotí stav pokožky, následně tělo natře masážním olejem nebo emulzí a zhodnotí stav tkáně pod kůží. Baňky tedy přikládá nejen podle toho, kde vás to nejvíce bolí, ale také podle vlastního uvážení.
Skleněné baňky se nahřívají plamenem. To způsobí po přiložení baňky na tělo podtlak, to známé „přicucnutí“ baňky na tělo. Terapeut musí pracovat rychle, aby baňka nestihla vychladnout.
Baňky se nahřívají prostřednictvím zapáleného tamponu, který je namočený v lihu. Tento tampon si terapeut uchytí v peánu, což je nůžkám podobný nástroj, jehož ručky lze do sebe bezpečně zacvaknout.
Peány jsou jednoduchou, ale velmi účinnou pomůckou. Pevně svinutá vata v zubařském tampónu dobře nasákne lihem, rovnoměrně hoří a nerozpadává se. Tato kombinace je mezi maséry nejoblíbenější pro svoji účinnost a zároveň bezpečnost. Terapeut má vždy nachystanou nádobku s vodou pro bezpečné uhašení tamponu v případě potřeby.
Praktickým přechodem mezi skleněnými a vakuovými baňkami jsou skleněné baňky s pumpičkou nebo balónkem pro regulaci tlaku.
U vakuových baňek se podtlak reguluje odsáváním vzduchu z baňky pumpičkou. Vakuové baňky se vyrábějí z pevného, odolného plastu v různých velikostech, aby se daly použít na různých částech těla. Tlak ve vakuové baňce lze velmi dobře regulovat. Vakuové baňky se používají při dětech a lidech, kteří mají strach z ohně. Z praktických důvodů je využívají i mobilní maséři.
Silikonové a gumové baňky se před přiložením na tělo stisknou, tím se z nich vytlačí část vzduchu a po přiložení na tělo se vytvoří podtlak. Velice snadno se s nimi manipuluje, snadno se čistí a jsou vhodné i pro baňkování na doma. Baňkování silikonovými baňkami zvládne i člověk, který má minimum zkušeností.
Při kterých zdravotních potížích se baňkování doporučuje:
- bolesti a ztuhlost svalů
- bolestivé a ztuhlé klouby a šlachy
- některá onemocnění krevního oběh
- problémy trávicí soustavy (zácpa
- problémy dýchací soustavy (kašel
- vysoký krevní tlak
- migrény
Účinky baňkování
Při baňkování rozlišujeme lokální účinky baňkování, zejména zmírnění bolesti, uvolnění svalů a fascií, prokrvení baňkované oblasti, zlepšení metabolismu v ošetřeném místě, tedy lepší odvod zplodin látkové výměny a zároveň rychlejší přívod krve a tím i kyslíku a živin k buňkám a celkový účinek baňkování na celé tělo. To zahrnuje zlepšení krevního oběhu, uklidnění nervového systému, zlepšení metabolismu, snížení bolestivosti, celkovou relaxaci a psychické uvolnění, podporu imunity, zlepšení stavu lymfy (i lepší stav celulitidy), prokrvení horních a dolních končetin (zlepšuje stav u studených prstů).
Běžným úkazem po baňkováním jsou fleky nebo modřiny kruhového tvaru na pokožce. Jsou povrchové, nebolestivé a vstřebou se do několika dní. Zbarvení fleků se odvíjí od podtlaku, jaký terapeut při přikládání baněk zvolil, od stavu pokožky, podkoží a svalů. Pokročilí terapeuti, kteří se věnují tradiční čínské medicíně, ho umí využít k diagnostice stavu organismu a jednotlivých struktur.
Nejprodávanější
Kritériím odpovídá 27 produktů